Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar için alışveriş yapmak her ne kadar eğlenceli ve zevkli bir uğraş olsa da bir o kadar da zor ve yorucu olduğunu itiraf etmek gerek. Bu yazımızda sizlerle birlikte alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini gözden geçirmek istedik. Umarım sizler için bir araya topladığımız alışverişin püf noktalarını beğenir ve gerçek hayatınızda da uygulamaya çalışırsınız.

Her kadının hayatında en çok sevdiği şeylerden birisi çılgınca alışveriş yapmaktır. Öyle ki birçok kadın bir mağazaya girdiği zaman kendini kaybeder ve evine elinde bir sürü poşetle döner ama sonrasında elbise dolabını açtığında kendisine giyecek bir şeyler bulmakta zorlanır. Eminiz ki sizlerin de hayatınızda böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız anlar olmuştur.

Peki neden böyle olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında bunun nedeni içgüdülerimize yenik düşerek ihtiyacımız olmayan şeyleri bile çok beğendiğimiz için almamızdan kaynaklanmaktadır. Peki bu durumun önüne geçmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Aslında bu sorunun cevabı çok basit ve yazımızın geri kalan bölümünde sizleri bekliyor. Karşınızda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Plan Yapın ve Plana Sadık Kalmaya Çalışın

Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş planına sahip olmanızdır. Bu tabii ki gözünüze çarpan ve ihtiyacınız olan bir şeyi almamanız gerektiği manasına gelmiyor. Burada anlatmak istediğimiz şey ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla bilmeniz ve alışverişinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda çok daha mantıklı bir şekilde yapmanızdır. Bu sayede hem paranızın büyük bölümü cebinize kalacak hem de yapacağınız alışveriş için gereğinden fazla zaman harcamayacaksınız. Hem paradan hem zamandan tasarruf kulağa hoş geliyor değil mi? Sonrasında isterseniz cebinizde kalan para ile yeni bir alışveriş planı daha oluşturabilirsiniz. Tam da istediğiniz şey.

alisveris-plani

Alışverişe çıkmadan önce yapmanız gereken ilk şey ihtiyaçlarınızı belirlemek ve ihtiyaçlarınıza göre hareket etmektir. Örneğin yeni bir bikini, topuklu ayakkabı, şık bir saat veya klasik bir kot pantolona mı ihtiyacınız var? Öncelikli olarak yapmanız gereken şey gardırobunuzun başına geçmek ve ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeylere gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınıza karar vermektir. Bu sayede eksiklerinizi net bir şekilde belirleyebilir ve hedefe yönelik bir alışveriş için kendinizi hazırlayabilirsiniz. Böylece çok daha akıllıca ve kolay bir alışveriş gününün altına imzanızı atmış olursunuz.

İndirimleri En İyi Şekilde Değerlendirmeye Çalışın

Yine tüm kadınların en çok sevdiği şeylerden biri olan indirimler sayesinde çok daha ucuza giyinebilirsiniz ama bu noktada dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Sonuç olarak günümüzde neredeyse her mağazanın vitrininde büyük indirim, yüzde 50’ye varan indirimler, iki alana bir bedava gibi birçok ibareyle karşılaşıyoruz. Peki bunların ne kadarı doğru sizce? Bunu en iyi şekilde gözlemlemeli ve alışverişlerinizi ona göre yapmalısınız.

indirimler

Çünkü birçok mağaza satış politikaları gereğince önce bindirip sonra indirmeyi çok sevmektedir. Eminim ki bunun gerçek örnekleriyle sizler de karşılaşmışsınızdır ve “Bu mu indirimli fiyatı?” veya “İndirimli fiyatı buysa normal fiyatını düşünmek istemiyorum.” gibi sözler söylemiş olabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en güzel ve akıllıca hareket, sürekli olarak alışveriş yaptığınız ve gerçekten ürün fiyatlarında indirime girdiğini düşündüğünüz mağazalardan alışveriş yapmaktır.

İndirimli ürünlerden yararlanmanın bir diğer yolu da sezon sonu alışverişleridir. Her ne kadar yaz ortasında mont, çizme veya kazak satın almak kulağa çok mantıklı gelmiyor olsa da yaza girerken veya yaz ortasında neredeyse yarı fiyatına veya çok daha ucuza alabileceğiniz kışlıklar, önünüzdeki kış sezonunu çok daha ucuza kapatmanıza olanak sağlayacaktır. Bu durumun tam tersine yaz sezonunun bitimiyle birlikte veya kış sezonunda satın alacağınız t-shirt, bikini veya sandalet önünüzdeki yaz sezonunu garantiye almanız anlamına gelecektir hem de normalden çok daha düşük bir bütçeyle.

Bütçenizi Belirleyin

Alışverişe çıkmadan önce harcayabileceğiniz maksimum bütçeyi belirleyin ve mümkünse yanınıza belirlemiş olduğunuz bütçeden fazla para almamaya çalışın. Ne de olsa hepimiz kadınız ve konu alışveriş olunca işlerin yer yer çığırından çıkabileceğini adımız gibi biliyoruz. Eğer alışverişinizi peşin parayla yapmak yerine kredi kartı kullanmayı tercih ediyorsanız çok daha dikkatli olmanızı öneririz, çünkü kredi kartları sizi içerisinden çıkamayacağınız durumlara sürükleyebilir. Taksit yaptırırım ne olacak diye başlayan alışverişler sürekli olarak birikir birikir ve sonunda aylık taksitlerinizi ödeyemez hale gelebilirsiniz.

alisveris-butcesi

Özellikle indirim zamanlarında baktığımız her şey gözümüze normalden çok daha ucuz geldiği için alabileceğimiz her şeyi almak isteriz ama gelin görün ki bu çok yanlış bir davranıştır. Sonuç olarak ihtiyacınız olan şeyleri belirlemenizi ve alışverişlerinizi bu doğrultuda yapmanızı tembihlemiştik. Siz siz olun bizi dinleyin ve mümkün olduğunca belirlemiş olduğunuz bütçenin dışına çıkmamaya çalışın. Sonrasında ayın geri kalan günlerini nasıl geçireceğinizi düşünmenizi veya bir sonraki kredi kartı kesim tarihinde karşınıza gelecek olan ekstreyle şaşkına dönmenizi gerçekten istemeyiz.

Giymeyeceğiniz Kıyafetlere Para Harcamayın

Eminiz ki hepinizin satın aldıktan sonra bir kez bile giymeden kenara attığı bir çok parça vardır veya en azından bir kez giydikten sonra bir daha giymediğiniz şeyler olmuştur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmanızın en büyük nedenlerinden birisi, indirim zamanlarında işinize yaramadığı halde ucuz olduğu için satın olmuş olduğunuz kıyafetler, ayakkabılar veya aksesuarlardır.

bosa-para-harcama

Ayrıca herkesin bir tarzı vardır ve bu tarza bağlı olarak giyip giymeyeceği şeyler. Öncelikli olarak satın alacağınız kıyafetlerin sizin tarzınıza uyup uymadığına dikkat etmenize yarar vardır. Sonuç olarak sadece indirimde olduğu için hiç giymeyeceğiniz bir kazağı, ayakkabıyı veya eteği almak hiç mantıklı değildir. Yine de paranızı sokağa atmak isterseniz siz bilirsiniz ama biz, tarzınızı yansıtmadığını düşündüğünüz şeylerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Bedeninizi Göz Önünde Bulundurun

Her kadının ömründe mutlaka karşı karşıya geldiği beden faciası, gerçekten de hiç hoş bir durum değildir. Mağazada dolanırken birden bire gözünüze çok beğendiğiniz bir etek çarpıyor. Kendi bedeninize uygun olan eteği arıyorsunuz ama bulamıyorsunuz. Doğrudan gidip mağaza görevlisine soruyorsunuz ama onun cevabı da olumsuz. Ama o eteği çok beğendiniz, mutlaka almak istiyorsunuz. “Acaba bir beden küçüğünü alsam mı? Nasıl olsa zayıflayacağım.” veya “Bir beden büyüğünü alsam çok mu kötü durur acaba?” gibi düşüncelerin aklınızdan geçtiğine eminiz ama yapmayın.

bedeninizi-goz-onunde-bulundurun

Neden mi? Çünkü bu şekilde düşünerek satın almış olduğunuz o çok beğendiğiniz etek, muhtemelen elbise dolabınızı süsleyecek çok güzel bir aksesuar olarak kalacaktır. Uzun süre siz ona bakarsınız o da size. Tam zamanı geldi artık giyebilirim dediğiniz zaman daha çok beğeneceğiniz bir eteğin sizi alışveriş mağazasında bekliyor olabileceğini düşünmekte fayda vardır. Bu nedenle ölü yatırımlara para harcamaktansa bedeninizden şaşmamanızı öneririz.

Mağazalardaki Satış Danışmanlarıyla Aranızı İyi Tutun

Sürekli olarak alışveriş yaptığınız mağazalardaki görevlilere iyi davranmak sizin yararınıza olacaktır. Sonuç olarak tek başınıza alışverişe çıkıyorsanız sizin en büyük yardımcılarınız onlar olacaktır. Siz onlara ne kadar iyi ve yakın davranırsanız aynı şekilde karşılık göreceksinizdir.

Mağaza Görevlisi

Hem bu sayede belki de mağazanın indirimlerinden herkesten önce sizin haberiniz olabilir veya istediğiniz ürünü kendiniz için ayırmanız çok daha kolay olabilir. Tamam müşteri her zaman haklıdır ama biraz daha nazınızın geçmesi daha iyi olmaz mı? veya mağazaya girdiğiniz zaman ilginin biranda sizin üzerinize çevrilmiş olmasını istemez misiniz? Bizce denemeye değer. Sonuç olarak kaybedeceğiniz bir şey yok.

Adet Dönemleriniz Öncesi Alışverişe Gitmeyin

Adet dönemlerinizde alışverişe çıkmanız çok uygun olmayacaktır. Çünkü adet dönemi sırasında vücudunuzda yaşanacak değişiklikler, adet döneminin sona ermesi ve vücudunuzun eski haline geri dönmesiyle birlikte satın almış olduğunuz kıyafetlerin üzerinize bol gelmesine neden olabilir.

adet-gunlerinde-alisveris

Bu yüzden adet dönemlerinizde her ne kadar alışverişe çıkmak istiyor olsanız bile, satın alacağınız şeylere dikkat etmenizde fayda vardır. Böyle zamanlarda normalde giydiğiniz beden üzerinize gelmiyorsa, bir terslik olduğunu anlamalı ve alışverişi daha sonraya bırakmalısınız.

Alışverişe Giderken Üzerinize Giydiğiniz Kıyafetlere Dikkat Edin

Alışverişe çıkarken dikkat en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de şüphesiz ki kıyafet seçiminiz olmalıdır. Mümkün olduğunca çıkarıp giymesi zor olan kıyafetlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tarz kıyafetler yüzünden deneme kabininde gereğinden fazla zaman kaybedebilirsiniz. Hele ki sıcak bir yaz günündeyseniz ve kabinin gereğinden fazla sıcak olduğunu düşünürseniz, yaptığınız alışveriş sizin için adeta bir ızdıraba dönüşebilir. Bu yüzden alışverişe çıkarken üzerinize rahat kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz. Şort ve t-shit ikilisi veya giyeceğiniz rahat bir elbise oldukça ideal olacaktır.

rahat-elbiseler-giyin

Hele mağazaların indirim dönemlerinde oluşan yoğunluğu düşündüğünüz zaman, sizi nelerin beklediğinin farkında olmalı ve alışverişe hazırlıklı çıkmanız gerektiğini unutmamalısınız. Böyle anlarda kabine girmeden üzerinizde deneyebileceğiniz kıyafetler için dar t-shirtler, atletler, taytlar ve benzeri kıyafetlerin en yakın alışveriş arkadaşlarınız olabileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir