Anne Baba İlişkisinin Çocuklar Üzerinde Etkisi Nedir?

Anne Baba ilişkisi, çocuklar üzerinde yoğun etki oluşturmaktadır. Bu durum iki farklı açıdan bakılarak yorumlanabilir. Bunlardan birincisi anne babanın kendi aralarında yaşanan ilişkinin, çocuk üzerinde etkisinin ne olduğu ile ilgilidir. Diğeri ise anne babanın çocuk üzerinde olan ilişkisinin etkisinin ne olduğu ile ilgili olmaktadır. İki bakış açısı farklı anlamda ve alanda çocuk üzerinde etki bulundurmaktadır.

Anne baba olmaya karar vermeden önce iyi düşünülmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlardan en öncelikli olanı psikolojik olarak buna hazır olmaktan geçiyor. İkincisi ise doğabilecek ve oluşabilecek problemler ve bunların çözüm süreci öncesinde varsayımlar ve sağlıklı planlamadan oluşmaktadır. En önemli konulardan birisi ise anne baba adaylarının kendileri ile, ilişkileri ile, aileleri ile gerçekleşen temel taşları oturtmuş olmalarından geçiyor.

Bu durumlar elverişli bir zemin üzerine inşa edilecek bir eve benzemektedir. Zemin sağlam olmazsa ev sağlam olmaz. Zemini sağlam olmayan bir alanda insan yaşayamaz. Yapılan en sık hatalardan birisi nesil kaygısı ile anne baba olmaktan geçmektedir. Nesiller ve onların bıraktığı hediyeler ile temizlenmiş bir nesil arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Birisi travma diğeri sağlıklı bir dünyayı ele almaktadır. Bunlar hakkında detaylı açıklamalar alt başlıklarda yer almaktadır.

Anne Baba İlişkisinin Önemi

Anne baba ilişkisi kendi içerisinde sarsıntı yaşıyorsa bu büyümeye hazırlanan bir çığ gibi tehlike içerebilir. Sebebi ise bireylerin kendisine yansıyacak bu sarsıntı, sonrasında davranış bozukluğu veya öfke kontrol sorunu olarak çocuğa yansımaktadır.

Problem iki kişinin arasından çıkıp neredeyse tüm aileye sirayet etmesine sebep olabiliyor. Bu sağlıklı bir durum olmadığı gibi çocuğu derinden etkileyerek güvensiz hissetmesini sağlamaktadır. İkinci problem ise anne babanın çocuk ilişkisinde yaşadığı uyumsuzlukların çocuğa etkisi olmaktadır. Bu durum örnek olarak çocuk üzerinden talep belirtme, beklenti oluşturma, kurallar koyma, koşullu evlilik düşüncesi oluşturma gibi sayısız nedene bağlı olabilmektedir. Bu durum çocuğu bir meta anne babayı ise meta üzerinden savaş ve menfaat gözeten iki birey haline getiriyor.

Evliliği temelden sarsan bu olay, aynı zamanda bireyler arasında çocuğa problem doğuruyor. Çocukta bu iletişimin etkisi değersizlik hissi, öz benlik kaygısı, kaygı durum bozukluğu ve özgüven eksikliği gibi birçok farklı problemlerin sebebiyetine yol açmaktadır. Bunun yerine anne baba olarak ilişkide yaşanan sorunları ilişki içerisinde çözümlemek, çocuğu ortak bir mal paylaşımı yerine bir bireyin yetişmesine yardımcı olmak olarak görmek katkı sağlayacaktır.

Anne Baba Olmaya Hazırlık

Anne baba olmak, hormonlar ve bunların doğrultusu ile talep edilen dürtülerden oluşmamaktadır. Bununla birlikte her üretkenlik veya evli olan çiftin çocuk sahibi olması zorunluluğu bulunmamaktadır. Aksine sağlıklı bireyler için sağlıklı ebeveynler olmaya hazırlanmak gerekmektedir.

Kişinin kendisi bir problem yaşıyor mu, psikolojik rahatsızlığı mevcut bulunuyor mu ve bu süreç için kendini hazır hissediyor mu sorularını yanıtlaması gerekir. Sonrasında ilişkide saygı, sevgi, güven taşları konforlu mu, bu süreci birlikte yönetmek ve yaşamak istiyorlar mı, doğabilecek problemler karşısında sağlıklı karar verebilirler mi sorularını birbirleri ile konuşmalarında fayda bulunuyor. Aile ve zemin taşlar doğru yerde mi konuşulması gerekiyor sonrasında anne baba olmaya hazır olup olmadıklarına insanlar kendileri karar verebilirler.

Çocuklar: Nesiller ve Hediyeler

‘’ Çocuğumun geleceği güzel olsun’’ yeni nesil çocukları umut vaat ediyor’’ , ‘’savaşlar bitsin’’ gibi sayısız iyi dilek ve temenni sunabiliriz. Fakat bu temenniler için ilk adımı dileyenlerin atması gerekir. Çocuğun önünde kitap okunmadığı halde kitap okumasını istemek samimi değildir. Çocuğun yanında insanlar ile sağlıksız iletişim kurup çocuktan kibar ve saygılı olmasını beklemek sağlıklı değildir. Özetle bir çocuğun doğru ve gelecek neslin güzel bireylerden oluşması isteniyorsa burada ilk adım atanların anne babalar olması gerekmektedir.

Doğru iletişim, saygılı davranış, güzel alışkanlıklar ile yaşamak çocuğun sağlıklı birey olmasını ve bu güzel alışkanlıkları edinmesini hızlandıracaktır. Ebeveynler önce kendisini sonrasında çocuğunu doğurmaktadır. Uçak anonslarında da söylendiği gibi, ‘’ herhangi bir aksilik durumunda oksijen maskesini önce kendinize sonra çocuğunuza takmanız gerekmektedir’’ Bu uyarı cümlesi sağlıklı bireyler için başlangıcın doğru adımlarla birlikte ebeveynlikten geçtiğini onaylamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir