Aromaterapi Cilt Bakımı

Herhangi bir cilt bakımı kürü uygulamadan önce mutlaka cilt tipimizi tespit etmemiz gerekmektedir. Cilt tipimize göre kullanmamız gereken aromaterapi ürünlerini belirleyerek kendi cilt bakım ürünlerimizi hazırlayabilir ve evimizde kolaylıkla uygulayabiliriz. Temel olarak beş farklı cilt tipi bulunmaktadır. Bunlar yağlı cilt, kuru cilt, normal cilt, karma cilt ve hassas cilt tipleridir. Öncelikler sizleri cilt tipleriyle ilgili kısaca bilgilendirmek, sonrasında cilt tipinize uygun ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz aromaterapi cilt bakımı önerilerinde bulunmak istiyorum.

 Yağlı Cilt Tipi

 Young woman with shiny face, close up

Yağlı cilt sebum adı verilen maddenin üretilmesini sağlayan bezlerinin fazla aktif çalışması sonucu oluşan cilt tipidir. Sebum sağlıklı ciltte yağ bezleri tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Bezler çok miktarda sebum üretirse, bu yağ tabakası kalınlaşarak cilde ağır gelmeye başlar. Yağlı cildin en önemli özellikleri sivilceler, lekeler ve cilt parlamasıdır. Sık sık yapılan buharlı cilt temizliği bu semptomları azaltmaya yardımcı olur.

Kuru Cilt Tipi

kuru-cilt-tipi

Cildi korumak için yağ bezleri tarafından doğal olarak üretilen sebum adı verilen maddenin, yeteri kadar salgılanmaması sonucunda oluşan cilt tipidir. Ciltteki yağ eksikliği kalıtsal olabileceği gibi, güneş veya diğer çevresel elemanlara maruziyet sonucunda da ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe metabolizma hızı da yavaşladığından dolayı, ölü hücrelerin yerine yenilerinin üretimi de yavaşlayacağı için cilt giderek daha da kurulaşır. Kuru cilt genellikle kaba, gergin, donuk ve pul pul görünür. Ayrıca kırışık oluşumuna da oldukça elverişlidir. Soğuk işlemden geçirilmiş doğal yağlar ile yapılan masajlar metabolizmayı uyararak iyileştirici etki gösterebilir.

Normal Cilt Tipi

Normal ciltlerdeki yağ bezleri yeterli miktarda sebum salgılamaktadırlar. Cilt ne kuru ne de yağlı olma eğilimdedir.

Hassas Ciltler

Hassas ciltler kimyasal ve çevresel faktörlere hızlı bir şekilde olumsuz tepki gösterirler. Hassas cilt tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin cildi gibidir. Karşılaştığı her yeni maddeye reaksiyon gösterir. Güneş, rüzgar ve soğuk gibi çevresel faktörlere ve kozmetik ürünlere aşırı derecede hassasiyet gösterir.

Karma Cilt

Birçok kişinin yüzünün farkı kısımları farklı özellikler gösterir. Örneğin kişinin burun çevresi, alnı ve çenesi yağlı iken, yüzünün geri kalan kısmı kuru olabilir. Bu şekilde birden fazla cilt tipine sahip olan kişilerin farklı bölgeleri tedavi etmek içim farklı maddeler içeren ürünler tercih etmeleri daha uygun olur.

Adım Adım Ev Yapımı Aromaterapi Cilt Bakımı

ev-yapimi-cilt-bakimi-1

Temel cilt bakımı en az 3 eleman içermelidir:

1. Temizleyici

2. Tonik

3. Nemlendirici

Ayrıca buhar banyosu, peeling ve cilt maskesi uygulanabilir.

1. Adım: Cildinizi yumuşak bir temizleyici ile temizlemeden önce gözeneklerinizin açılarak daha kolay temizlenmesi için buhar uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir kase sıcak bitki çayı ve bir havlu. Başınızı bitki çay kasesinin üzerine denk gelecek şekilde öne eğin ve havluyu başınızın üzerine kapatın. Çayınız soğuyana kadar buhar banyosu yapmaya devam edebilirsiniz.

2. Adım: El yapımı bir temizleyicisi ile cildinizi temizleyin. Cildinizin üzerindeki fazla yağı ve ölü deriyi uzaklaştırarak cildinizi canlandırmak için parmak uçalarınızla dairesel hareketler yaparak masaj yapın. Ilık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu ile cildinizin fazla nemini alın. Eğer cildinizde makyaj varsa bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

3. Adım: Temizleme işleminden sonra, uygun yardımcı bileşenler kullanarak cildin pH dengesini korumak önemlidir. Bunun için pamuk yardımıyla, cildinizi ovmadan tonik uygulayabilirsiniz. Toniği yüzünüz ve boynunuz doyana kadar  uygulamaya devam edebilirsiniz. Göz çevrenize tonik uygulamaktan kaçının. Cildinizin nemli kaldığına emin olun. Artık cildiniz nemlendirilmeye hazır.

4. Adım: Nemi cildinize hapseden ve yatıştırıcı etkisi olan maddeler içeren besleyici aromatik cilt yağları kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Tonik uygulaması sonrasında hala nemli olan yüz ve boyun bölgenize yavaş okşama hareketleriyle nemlendiricinizi uygulayın. Cildin yağlı bölgelerine bir kez nemlendirici uygulamak yeterli olacaktır. Kuru bölgelere ise uygulamalar arasında 2-3 dakika olacak şekilde iki kez tekrar edilebilir.

cilt-temizleme

Yağlı Ciltler İçin Aromaterapi Cilt Bakımı

1. Adım: Temizleme

Bir kaba ½ çay kaşığı süt tozu, 2 damla limon ve 1 damla sedir ağacı koyarak güzelce karıştırın. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüz ve boyun bölgenize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak pamuk yardımıyla silin.

2. Adım: Tonikleme

2 damla biberiye, 2 damla fesleğen ve kili karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

3. Adım: Nemlendirme

Cildinizi nemlendirmek için parfüm içermeyen herhangi bir iyi kalite nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içine 2 damla lavanta ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Aromaterapi Cilt Bakımı

1. Adım: Temizleme

Bir kaba 1 çay kaşığı süt tozu, 1 tutam şeker, 1 damla fesleğen ve 2 damla limon koyarak güzelce karıştırın. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüz ve boyun bölgenize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak pamuk yardımıyla silin.

2. Adım: Tonikleme

Badem tozu, 1 damla limon ve 1 damla gül suyunu karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

3. Adım: Nemlendirme

Cildinizi nemlendirmek için parfüm içermeyen herhangi bir iyi kalite nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içine 1 damla sandal ağacı ve 1 damla gül suyu ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

normal-cilt-tipi

Normal Ciltler İçin Aromaterapi Cilt Bakımı

1. Adım: Temizleme

Bir kaba 1 çay kaşığı süt, sandal ağacı ve badem tozu koyarak güzelce karıştırın. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüz ve boyun bölgenize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak pamuk yardımıyla silin.

2. Adım: Tonikleme

Badem tozu, ½ çay kaşığı bal ve 1 damla gül suyunu karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

3. Adım: Nemlendirme

Cildinizi nemlendirmek için parfüm içermeyen herhangi bir iyi kalite nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içine 1 damla lavanta ve 1 damla gül suyu ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Aromaterapi Cilt Bakımı

1. Adım: Temizleme

Bir kaba 1 çay kaşığı süt tozu, 2 damla biberiye ve 1 damla ardıç koyarak güzelce karıştırın. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüz ve boyun bölgenize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak pamuk yardımıyla silin.

2. Adım: Tonikleme

Kuru Bölgeler İçin:

Badem tozu, 1 damla limon ve 1 damla gül suyunu karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

Yağlı Bölgeler İçin:

Kil, 2 damla biberiye ve 1 damla fesleğin  karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

3. Adım: Nemlendirme

Cildinizi nemlendirmek için parfüm içermeyen herhangi bir iyi kalite nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içine 2 damla lavanta ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

body care

Hassas Ciltler İçin Aromaterapi Cilt Bakımı

1. Adım: Temizleme

Bir kaba 1 çay kaşığı süt tozu, 2 damla lavanta ve sıcak su koyarak güzelce karıştırın. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüz ve boyun bölgenize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak pamuk yardımıyla silin.

2. Adım: Tonikleme

Kil, 3 damla papatya ve balı  karıştırarak oluşturduğunuz karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Sonra ıslak havlu ile silin.

3. Adım: Nemlendirme

Cildinizi nemlendirmek için parfüm içermeyen herhangi bir iyi kalite nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içine 2 damla gül suyu ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Yukarıdaki tariflerde adı geçen bitkileri önceden çay şeklinde demleyerek daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Ayrıca hazırlanan karışımları yüzünüze uygulamadan önce mutlaka kolunuzun iç yüzeyinde küçük bir alanda denemelisiniz. Aslında bunu kullandığınız her yeni ürün için yapmalısınız. Çünkü bu tarifler veya satın alınan kozmetik ürünler her ne kadar cildiniz için uygun olsa da, içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz olması durumunda yarardan çok zarar verebilir.

Umarım sizlerle faydalı bilgiler paylaşabilmişimdir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir