Ayak Mantarına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Ayaklarda ve parmak aralarında görülen ayak mantarı kaşıntı, acı, koku ve soyulma gibi belirtiler göstermektedir. Ayaklarda pul pul dökülmeler ve soyulmalar görülür. Aynı zamanda kötü koku mantar hastalığının en belirgin özellikleri arasındadır.

Ayak Mantarına Doğal Çözümler

Yoğurt oldukça kolay bir yöntemdir. Ayakta ki mantarlı bölgeye yoğurt sürün ve kurumasını bekleyin. 7 gün boyunca mantarlı bölgeye yoğurt sürün, bu sayede mantar rahatsızlığı büyük ölçüde azalacaktır.

Sirke mantar tedavisinin en doğal çözümleri arasındadır. Özellikle evde yapılan organik sirkeler çok daha iyi gelecektir. Ayakta ki nemi azaltan sirke ayaklarda ki mantarları da yok edecektir. Yalnızca sirke sürdükten sonra ayaklarını antiseptik bir sabunla yıkamanız ve kurulamanız gerekmektedir. 1 fincan ılık su içerisine 1 fincan sirke ekleyin ve pamuk ile mantarlı ayaklara sürün. 20 dakika sonra ayaklarınızı sabun ile temizleyebilirsiniz.

Sarımsak antibakteriyel bir yiyecek olduğu için mantar tedavisinde de etkili olmaktadır. 4 damla zeytinyağı içerisine 1 diş sarımsağı ezip karıştırın ve macun haline getirerek mantarlı bölgelere sürün. Yaklaşık 30 dakika kadar mantarlı bölgede bekletin ve ardından sabunla ayaklarınızı yıkayın. İyice kurutmalı ve ayaklarda nem bırakmamalısınız.

Hindistan cevizi ve zeytinyağı karışımı ayaklara sürülerek mantarları büyük oranda azaltan doğal bir yöntemdir. Hindistan cevizi ve zeytinyağı karışımının içerisine birkaç damla kadar çay ağacı yağı ekleyin. Daha sonra bu karışımı mantarlı bölgelere sürün, 10 dakika bekletin. Ilık su ve sabun ile durulayarak ayakların iyice kurutun.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

  • Ayak parmakları arasında iltihaplı bir görünüm, soyulma ve yarılmalar görülür.
  • Ayaklar kaşıntılıdır, kızarıklık ve kabartılar mevcuttur.
  • Ayak altında kepeklenme ve döküntüler oluşur.
  • Ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk değişimleri ve tırnaklarda soyulmalar.
  • Aynı zamanda ayak mantarı tırnak mantarına da sebep olabilir. Bu nedenle tırnak koyu sarı renge dönüşür ve tırnak sağlığı bozulur.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarında oral ilaçlar, spreyler ve kremler kullanılabilir. En önemlisi ayakların nemlenmesi önlenmeli, her gün düzenli olarak yıkanmalı ve iyice kurutulmalıdır. Mantar eğer tırnağa bulaştıysa tırnaklar derin şekilde kesilmelidir. Ardından tırnak törpülenmeli ve doktorun önerdiği krem tırnağa sürülmelidir. Günde birkaç defa ayaklar temizlenip verilen kremler kullanıldığında ayak mantarı büyük oranda iyileşecektir.

Ayak mantarı tedavisi için rahat ayakkabılar kullanılmalı ve ayakların hava alması sağlanmalıdır. Hijyen bu mantar tedavisinde çok önemlidir. Özellikle el ve ayak mantarları geçici olduğu için ortak kullanım alanlarında da hijyene önem vermeli ve ayakkabı gibi eşyalar başka kişilerle ortak olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir