Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe, çoğu zaman evden daha çok ilgi isteyen bir alan olmaktadır. Bunun nedeni, mevsimsel değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bahçenin güzel ve dekoratif görünümünün yanı sıra peyzaj bakımı da oldukça önem yer etmektedir. Düzensiz ve kirli bir mutfak ne kadar sağlıksız bir alan oluşturuyorsa bu durum bahçe içinde geçerli olmaktadır. Bitkilerin, ağaçların, çiçeklerin bakımı her canlı gibi titiz ve hassas bir şekilde uygulanmalıdır. Sağlıkları olumsuz etkilendiği zaman o büyüleyici görsel şöleni sağlamaları mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra bahçe alanında yapılan dekorasyon tasarımları ve ürünleri oldukça önem yer etmektedir.

Bahçe dekorasyonları bütünü ile doğru yapıldığı zaman olumlu bir sonuç elde edilmektedir. Örneğin şahane bir dekorasyon yapılır fakat peyzaj çalışması eksik olursa bu bütünlüğün oluşmasını engellemektedir. Aynı durum tam tersi içinde söylenebilmektedir. Aynı zamanda peyzaj ve dekorasyon çalışmalarının birbiri ile uyum sağlaması gerekmektedir. Bunun ile ilgili önerilere aşağıdan erişim sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Bahçe Dekorasyonunda Peyzaj Önerileri

Bahçe dekorasyonunda peyzaj çalışması yapılırken öncelik hasta ve ölü olan çiçek ve ağaçları saptamak olmaktadır. Ölü olan çiçek ve ağaçların alandan temizlenmesi gerekmektedir. Hasta olanlar için ise gerekli tedavi yöntemlerinin uygulamasında fayda olmaktadır. Her bitki için ayrı bir tedavi yöntemi bulunduğunun unutulmaması gerekmektedir. Sonrasında standart ve düzenli olan alan temizleme ve çim biçme işlemlerinin uygulanmasında fayda olmaktadır.

Bunun yanı sıra ekimi yapılacak her çiçeğin, ağacın bir dönemi olduğu ve bu dönem dışında ekimi sağlandığında olumsuz bir durumla karşılaşmanın mümkün olduğu bilinmektedir. Aynı durum meyve, sebzeler içinde geçerli olmaktadır. Mevsimi, sezonu olduğu dönemde ekilmesi oldukça önem yer etmektedir. Bunun yanı sıra dekoratif çalışmalar yapılacaksa baştan belirlenmesi, planlanması ve tasarlanması gerekmektedir. Dekorasyon ile uyum sağlaması adına örneğin, kış bahçesine gidecek yolun veya havuza gidecek yolun basamaklar ve malzemeler seçimi önceden alan ile birlikte planlamasında fayda olmaktadır.

Sarmaşık oldukça tercih edilen bir dekorasyon peyzajı olarak kullanılsa da bakımı oldukça önemli olmaktadır. Aynı durum begonvil içinde geçerli olmaktadır. Görsel olarak güzel görünümünün yanı sıra oldukça zahmetli bir bakım gerekmektedir. Saracağı noktalar ve kıvrım hatları önceden belirlenmediği takdirde durum gerçekten karışabilmektedir.

Bahçe Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon alanı oldukça geniş olan bahçeler için sayısız fikir üretilebilmektedir. Palet ile hazırlanan koltuk, masa, raf ve birçok dekorasyon ürünü oldukça popüler olmaktadır. Paletler ile doğal, sade ve oldukça eğlenceli tasarımlar hazırlanmaktadır. Tamamen hayal gücüne bağlı bu alanda tıpkı lego oynamak gibi keyifli tasarımların yapılması mümkün olmaktadır.

Kış bahçesi teması oldukça tercih edilen bir dekorasyon önerisi olmaktadır. Sebebi ise açılır kapanır sistemler ile hazırlanabilen bu alan yazın ve kışın kullanıma mümkün olmaktadır. İç dekorasyon kısmında büyük bir koltuk, yemek masası, salaş ve etnik bir kilim, tepeden loş olan bir aydınlatma seçimi ve şömine ile oldukça bohem bir hava hâkim olmaktadır.

Hemen her bahçe dekorasyonunda hasır tercih edildiği görülmektedir. Hasır kullanımında dikkat edilmesi gereken unsur su ile temas etmemesi gerekmektedir. Ürünün deforme olmasını sağlayan su aynı zamanda formunu bozmaktadır. Dekoratif aksesuar olarak kullanılması durumu daha da kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra hasır sandalyeler yazın kullanımı zor sayıldığı için minder kısmına keten kumaştan hazırlanan minderlerin kullanılmasında fayda olmaktadır. Hasır salıncak ve hamaklarda ise bunu ince bir minder üzerine keten kumaş ile sağlanması mümkün olmaktadır.

Ağaç ürünlerin sık kullanıldığı ve zamansız olduğu bu dekorasyon alanında ise ürünlerin ilaçlanması ve cilalanmasında fayda olmaktadır. Aksi takdirde böcek, yosun ve şişme sorunu ile karşılaşılmaktadır. Ağaç ürünler ile oluşturulan bir dekorasyon temasında renklerin pastel tonlarda olmasında fayda bulunmaktadır. Sebebi ise neon renkler ile başrolü kaybetmektedir. Bunun yerine krem ve tonları, kahve ve tonları, yumuşak renkler kullanılmasında fayda olmaktadır.

Ülkemizde oldukça ünlü olan Ege dekorasyonu alanında ise mor ve pembe begonvillerin eşlik ettiği canlı bahçe dekorasyonları görülmektedir. Burada beyaz, mavi, pembe ve turuncu tonları hâkim olmaktadır. Daha dinamik ve canlı dekorasyon ürünlerinin seçilmesinde fayda olmaktadır. Beyaz bir koltuk ve masa, mavi detaylı kırlentler ve dekoratif ürünler ile harika uyum sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir