pişik sorunu

Bebeklerde Pişik Nedir ve Pişikten Korunma Yolları Nelerdir?

Hemen hemen her doğan çocuğun yaşadığı pişik sorunu için hazırladığımız yazımızda, pişikten korunma yollarını ve püf noktaları sizler için araştırdık.
Öncelikle pişik bir cilt sorunu olup, bebeklerinin altının bağlanması sonucunda genelde yaşanır. Kuru kalan ciltlere ise kremlerle ve vitaminli kremlerle masaj yapıldığında oluşan pişik en kısa sürede kaybolacaktır. Bunun dışında pişik için bebeğinizin altını mümkün olduğu kadar sık sürede havalandırmalı ve doğrudan doğal yöntemlerle cildin ihtiyacı olan hava sağlanmalıdır.

Pişiklerde Kullanılan Çocuk Bezleri Nasıl olmalıdır?

Pişik sorunu yaşadığınız bebeklerinizde ilk uygulamanız gereken şey, çocuk bezi olmalıdır. Bazı kalitesiz çocuk bezlerinde pişik sorununun yaşandığı bilinen gerçektir. Bazı markalarda pişik sorunun daha az olması da bilinçli kadınları bu markalı bezlerden almaya iten sebeplerdendir. Böylece bebeğiniz cildi daha canlı kalacaktır.
Pişiklerle birlikte doğru bez sebebi ile birlikte mutlaka pişik kremleri kullanmalı ve cildin havalandırılmasında en azından günde birkaç saat bebeklerinizin altını boş bırakmalısınız. Pişik aslında bir iltihaptır. Kabarık hali ile çocuklarının popolarında kaşınma ve yanmaya neden olur.

Hangi Durumlarda Pişik Olur? Pişik Nedenleri?

Pişik olma sebeplerinden bir tanesi ek gıdalardır. Ek gıdalara başlanmasıyla birlikte pişik sıkıntısı da artmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda da pişik sorunu artış gösterir. Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde de pişik sorununun da artış göstermesi normaldir. Sürekli idrar ve kakasını yapan bebeklerde de pişik sorunu daha sık gözlenir. Alt temizliğinde de doğru ürün ve tedbirler alınmaması da pişiğin oluşma nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra her hangi bir sebeple de antibiyotik kullanımı da pişiğin nedenleri arasındadır. En çok görülen durumlardan bir tanesi de isal sorudur. İsal olan çocuklarda pişik had safhada yaşanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir