Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki Çaylarının Faydaları

İnsan sağlığında bitki çaylarının önemi günden güne daha iyi anlaşılmaktadır. Bitki çayları insan metabolizmasında doğal iyileştirme ve koruma sağlamaktadır.

Hangi Bitki Çayı Hangi Vitaminleri Barındırır?

Kuşburnu: Bitki çayı denince ilk akla gelenlerdendir. Kuş burnu bir çok yerde yetişir ve günümüz marketlerinde de yer alır. Kuş burnu C vitamini başta olmak üzere bir çok vitamini içermektedir. Bağışıklığı güçlendir, vücudun direncini arttırır, sinir sistemine iyi gelir, kabızlığa iyi gelir. Diğer bitki çayları gibi kaynatılmamalı ve kaynamış suya eklenerek tüketilmelidir.
Ihlamur: Bilhassa kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan ıhlamur, kışın insan vücudunun şifasıdır. İlaç tüketimine bile gerek bırakmaması, antibiyotik etkisi ile çok tercih edilmektedir. Gribin yanı sıra, boğaz ve öksürüğe karşı da etkisi büyüktür. Rahat bir uyku ve sakin bir gün için de ıhlamur tüketebilirsiniz.
Zencefil: Yine kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan zencefil, insanı terletme etkisi sayesinden hastalıkların tamamı ile vücuttan atılmasını sağlar. Bu yönüyle diğer bitki çaylarından ayrılan ve zencefil vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmak için paha biçilmezdir.
Bitki çaylarının ilk üçünü anlattığımızda bu yazıda bitki çaylarının önemine vurgu yapmak, bitki çaylarının tüketimin alışkanlık haline gelmesi ile bir çok hastalıklardan kurtulacağımızı ve yine bir çok hastalıklardan korunacağımızı hatırlatmak istedik. Bitki çaylarını şekersiz tüketmeyi unutmamalı ve aşırı tüketimden de uzak durmalısınız. Bitki çaylarını tatlandırmak isteyen kişilerde bir kaşık bal ile mükemmel bir tada ulaşabilir.
Bitki Çaylarının sayılmayacak kadar faydasının olduğunu, sağlıklı yaşam için mükemmel bir iksir olduğunu, hazır gıdalardan değil doğal gıdalardan beslenmenin hayatımız ve hayatımızda ki kişiler için çok önemli olduğunu asla unutmayınız. Sağlıklı doğal yaşamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir