Burun Estetiği Nedir? Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun insan vücudunun ilk dikkat çeken organıdır. Burun anatomisindeki bozukluklar ve nefes alma zorlukları insanları psikolojik olarak da rahatsız edebilecek hale gelebilir. Bu yüzden insanlar burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyebilirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun yapısı üstü kemik altı kıkırdaktan meydana gelen bir yapıdır. Vücudun nefes ve koku alma, yabancı partiküllerden temizleme görevini üstlenir. Genellikle estetik kaygı güdülerek burun estetiği ameliyatına başvurulur. Burnun kemikli yapısı, burun ucunun düşük olması, deliklerinin büyük olması, asimetrik burun yapısı, burnun fazla büyük veya fazla küçük olması estetik burun sahibi olmak isteyenlerin burun estetiği ameliyatı ihtiyacını ortaya çıkarır. Burun estetiği ameliyatı için estetik yüz cerrahisi branşından veyahut genel plastik cerrahlardan randevu alınmalıdır.

Burun Estetiği Riskleri Nelerdir?

Tıp dilinde Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ağrılı bir operasyon değildir. Her ne kadar ağrısız bir ameliyat olsa da Rinoplasti bazı riskler taşır. Kanama, enfeksiyon, anesteziye karşı olumsuz tepkiler görülebilir. Nefes almada zorluk, kalıcı uyuşma, renk değişimi, yara izi gibi riskler de mevcuttur. Burun estetiği faciaları ile karşılaşmamak için işlemi yapacak hekim tarafından hastanın burnu ile ilgili incelemeler yapılmalı ve estetik yaptıracak kişi bilgilendirilmelidir. Hemofili hastaları için burun estetiği ameliyatı önerilmez.
Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri
Burun estetiği yapacak hekim tarafından burun anatomisi incelenir. Kişinin isteği ve burun yapısı göz önünde bulundurularak burun estetiği ameliyatları çeşitlilik gösterir. Kalıcı sonuçlar meydana getirmek için gelişen tıp ve teknoloji sayesinde cerrahi yöntemler burun estetiğinde en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. İki farklı cerrahi teknik vardır.

Açık Burun Estetiği

Rinoplastide en çok kullanılan yöntem açık tekniktir. Açık teknik burun ucuna ve septuma daha fazla hâkim olunabildiği için tercih edilir. Açık burun ameliyatı burun delikleri arasına küçük kesi atarak gerçekleşir. Burnun iskelet ve kıkırdağının daha kolay incelenmesine ve tedavisine yardımcı olur.
Kapalı Burun Estetiği
Kapalı burun estetiği burun boşluğunda kesiler yapılır ve işlemler burnun içerisinde gerçekleşir. Operasyonun burun boşluğundan gerçekleşmesi hastanın burnunda iz bırakmadığı için kolay olur ve daha hızlı iyileşmeler gözlenir. Bu teknikte burunda ödem oluşma olasılığı daha azdır.

Burun Estetiği Türleri

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin öncelikle burun estetiği türlerini bilmesi gerekir ki müdahale seçeneklerini doktoru ile birlikte daha sağlıklı belirleyebilir. Hastanın burun yapısı ve tercihine bağlı olarak yapılacak işlemler farklılaşır ve farklı isimlere sahiptir. Burun estetiği çeşitleri 6’ya ayrılır.
• Primer Rinoplasti: Primer burun estetiği ameliyatında burundaki şekil bozukluğu büyük oranda tedavi edilir. Burun kemeri alınır, kıkırdaklar küçültülür ve yüze orantılı bir burun elde edilir.
• Komplike Rinoplasti: Burun estetiği sonucunda istenilen sonuçlara ilk müdahalede ulaşılamama durumunda burun estetiği revizyonu yapılır. Bu müdahalelere komplike denir. İlk operasyondan daha fazla zaman alır.
• Tipplasti: Halk arasında burun ucu ameliyatı olarak bilinen Tipplasti’de sadece burun kıkırdağına müdahale edilir.
• Septorinoplasty: Burnun estetik hale getirilmesinin yanı sıra nefes alma zorluklarını tedavi eden operasyonlardır. Burun eğriliğini yani burnun eğik kıkırdak yapısının ve kemiğinin tedavi edilmesidir.
• Konka Cerrahisi: Burunda bulunan etler zaman geçtikçe büyür ve nefes almada bireye zorluk çıkarır. Konka tedavisi de burun içerisindeki zarar veren etleri küçültür ve nefes almayı kolaylaştırmak için hava yollarını genişletir.
• Septoplasti: Estetik amaçla yapılan ameliyatlardan biri değildir. Daha çok burunda meydana gelen deviasyon sorunlarının ortadan kaldırılması amaçlanır. Burnun içerisine müdahale edilerek gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir