Cilt Bakımı İçin Vazelin Kullanımı

Kullanım alanı oldukça geniş olan vazelin cilt bakımında tercih edilen bir üründür. Özellikle son yıllarda kozmetik ürünü olarak karşımıza çıkan vazelin geçmişten bugüne pek çok derde devadır. Makyaj temizlemeden dudak bakımına kadar her türlü amaca hizmet veren bu ürün günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden bir tanesidir.

Vazelin Nedir?

Vazelin parafin yağı olarak da bilinen ham petrolden üretilmiş, macun kıvamında ve açık renkli bir tür mineral yağdır. Doğal bir ürün olan vazelin 15-20 karbonlu hidrokarbonlardan meydana gelmektedir. Renksiz olan vazelin sarımsı ve yarı saydam bir görünümde de olabilir. Ancak pek çok firma vazelini kokulu ve renkli şekilde üretmektedir. En çok nemlendirici olarak kullanılan vazelin kozmetik ürünler içerisinde sıvı yağ olarak kullanılmaktadır.

Dudak Koruyucu Olarak Vazelin

Mevsim geçişlerinde ve özellikle soğuk havalarda ciltte farklı reaksiyonlar gözlenebilir. Dudaklarda bu serin havalardan nasibini alır ve soğuk ile temas eden dudaklar kurur ve çatlar. Hassas yapıdaki dudaklar vazelin ile korunabilir. İster vazelini bir miktar toz şeker ile karıştırıp peeling yapın, isterseniz de saf şekilde kullanın. Her ikisi de dudakları soğuk havaya, kurumaya ve çatlamaya karşı korur.

Tırnak Bakımı İçin Vazelin

Özellikle güzellik merkezlerinin yolunu aşındıranlar bilirler, manikür ve pedikür esnasında vazelin kullanılmaktadır. Vazelin sayesinde dayanıksız ve çabuk kırılan tırnaklar esneklik kazanır ve güçlenir. Siz de güçsüz tırnaklarınızı güçlendirmek ve etrafında ki kuruluktan kurtulmak isterseniz gece yatmadan önce ellerinize vazelin sürün. Gerekirse ellerinize eldiven giyin ve sabah kalktığınızda ellerinizin ne kadar yumuşadığını görün.

Makyaj Temizleyici Olarak Vazelin

Oldukça etkili bir makyaj temizleyici olan vazelin çoğu su bazlı makyaj temizleyicilerden daha iyidir. Ayrıca diğer ürünlere göre içerisinde herhangi bir katkı maddesi de yoktur. Vazelin ile makyajınızı temizledikten sonra cildinizi soğuk su ile durulayın. Hem bu sayede ciltte ki gözeneklerde sıkılaşmış olur.

Saç Bakımında Vazelin Kullanımı

Saçlarda oluşan karışıklıklar saç taramada canınızı yakmakta ve her seferinde bu sorunu yaşamanıza sebep olmaktadır. Özellikle saçları uzun olanlar için banyo yapmak bile bir ölüm haline gelmektedir. Zaten saçların kolay taranması ve uçlarda ki kırıkların giderilmesi için piyasadaki şampuan ve saç kremlerinde vazelin bulunmaktadır.

Nasır Tedavisi İçin Vazelin

Ayaklarda oluşan ve ciddi bir rahatsızlık veren nasır çok sayıda kişide görülmektedir. Sert bir yapıya sahip olan bu oluşumları vazelin ile yumuşatabilir ve çatlayan ayak tabanlarına gece yatmadan önce vazelin uygulaması yapabilirsiniz.

Highlighter Olarak Vazelin Kullanımı

Cildi aydınlatan, derinlik ve açı katan highlighter için yüksek paralar harcamanıza gerek yok. Elmacık kemiklerini ve kaş kemiklerini aydınlatmak için az miktarda vazelin kullanabilirsiniz. Islak, parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlayan vazelin katkısız yapısı ile cildin zarar görmesini de engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir