diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Diyet kelimesi geçince insanın yeme duyguları depreşir ve daha fazla yemeye başlar. İnsana ne yasaklanırsa ona olan meyli arttığından diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü sorusunun devamlı gündemde olmuştur. Zayıf olmak, giydiğin kıyafetin yakışması ve en önemlisi sağlık açısından önemlidir. Fazla kilolar vücuda ve organlara yük olduğundan kişiyi daha çabuk yaşlandırır.

Uzun uzadıya diyet listeleri olmadan, açlık yaşamadan kilo vermenin en birinci püf noktası yemekleri yavaş tüketmektir. Yemeğe başlamadan önce saate bakın. Şayet yemeğinizi 20 dakikadan önce bitiriyorsanız kesinlikle hızlı yiyorsunuz demektir. Beynin tokluk hissini algılaması ortalama 20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. 20 dakikadan az sürede yiyenler tokluk hissini hissetmeden daha fazla yerler. Yavaş yemek daha az sürede daha az besinle tokluk hissini yaşamayı sağlar.

diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü

Akşam Hafif Yiyin Gece Geç Yatmayın

Kahvaltıyı krallar gibi et, öğleni dostunla paylaş, akşamı düşmanına ver diye bir söz vardır. Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü hususunda bu söz oldukça etkilidir. Akşam yemeğinde soslu ve yağ içeriği yüksek yemekler yemek yerine su ve lif içeriği yüksek hafif yiyecekler, mevsimine uygun düşük kalorili sebzeler tercih edilirse diyet yapmadan kilo vermek mümkün olur.

Gece geç saatlere kadar oturan kişiler kilo almaya meyillidir. Çünkü geç saate kadar acıkan mideyi doyurmak için atıştırmalıklar tüketilir. Günlük kalorinin üzerinde kalori alınacağından kilo yapar. İnsan vücudu yağı en hızlı gece 00.00 ile 02.00 arasında yakmaktadır. Çünkü yağı yakan ghrelin hormonunun en iyi bu saatlerde salgılanır. Erken ve düzenli uyuyan kişiler geç uyuyanlara göre daha fazla kilo kaybetmektedir.

diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü

 Tam Tahıllı Çorba İçmek İyidir

Öğle ve akşam öğünlerinde yemeklerden önce lif içeriği yüksek tahıllardan yapılmış çorba içilmesi diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü sorusuna güzel bir cevaptır. Sebze çorbaları, tarhana, mercimek, ezo gelin gibi çorbalar tokluk hissi verecektir. Ayrıca çabuk doymayı sağlayacağından az yemeyi sağlayacaktır.

Uzun süre aç kalıp yemek yiyecek olanlar kesinlikle öğüne çorba ile başlamalıdır. Hazır çorbalar asla tercih edilmemelidir. Çünkü bu çorbaların içerisinde tuz miktarı yüksek seviyelerde olacağından tercih edilmezler. Çorbanın yanında çok fazla ekmek tüketilmemelidir. Tüketilecekse de tam tahıllı, çavdar veya kansızlık problemi olmayanlar kepekli ekmek tüketmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir