Dopamin Diyetiyle Zayıflayın

Birçok bayanın sürekli olarak yakındığı fazla kilolarından kurtulabilmeleri veya sahip oldukları kiloyu koruyabilmeleri için piyasada uygulayabilecekleri birçok diyet bulunmaktadır ve her gün bu diyetlerin arasına bir yenisi daha eklenmektedir. Son olarak karşımıza çıkan yeni diyetin adıysa Dopamin Diyeti.

Dopamin diyetinin özü vücudumuzdaki dopamin seviyesini yüksek tutmamızla alakalıdır. Bunun sonucu olarak da yemek yeme isteğimizi bastırabilir ve tokluk hissini uzatabiliriz.

Beynimiz tarafından salgılanan en önemli ileticilerden biri olan Dopamin, özellikle sinir iletimi konusunda çok aktif rol oynamaktadır. Egzersiz yapmak, dans etmek, yemek yemek veya cinsel ilişkiye girmek gibi kişilerin normalden çok daha fazla eğlendikleri ve mutlu oldukları aktiviteler sırasında vücutta daha fazla salgılanmakta olan Dopaminin vücuttaki eksikliğiyle birlikte ortaya yorgunluk, uykusuzluk, yemek yeme eğilimi, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlar çıkabiliyor.

dopamin-diyeti-001

Bunun en büyük nedeniyse Dopaminin insan vücudu üzerinde odaklanma, öğrenme, dikkat, konsantrasyon, yaratıcılık gibi unsurlardan sorumlu olmasıdır. Tüm bunların dışında hareket kontrolü, enerji üretimi ve duygusal kontrol üzerinde de etkileri olduğu bilinen Dopamin seviyesinin vücutta düşmesiyle birlikte iştah artışı baş gösteren sorunlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Zaten yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları da insanlardaki doyma hissinin beyinde salgılanmakta olan dopamin seviyesiyle doğrudan ilişki içerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

Hatta konuyla ilgili verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi, sigara içen kişilerin sigarayı bıraktıktan sonra daha çok yemek yemeğe yönelmesi olarak gösterilmektedir. Bunun nedeniyse nikotin ve yemek yemenin vücudumuzdaki dopamin seviyesini dengelemesidir. Doğal olarak sigarayı bırakan kişilerin vücudunda düşen nikotin seviyesiyle birlikte yemek yeme istekleri doğrudan artmakta ve bu kişiler normalde olduğundan çok daha fazla yemek yemeye başlamaktadırlar. Çok fazla yemek yiyen bir insanın beyindeki dopamin salgısı azaldığı için tokluk hissi normalden daha kısa sürmekte ve kısa bir süre sonra tekrar yemek yemeye yönelmektedir. Bu bir kısır döngü olarak böyle devam eder ve doğal olarak bu şekilde yaşayan insanlarda kilo sorunu boy göstermeye başlar. Akşam yemeğinde tıka basa karnınızı doyurmuş olduğunuz halde gece kendinizi buz dolabının başında buluyorsanız bilin ki dopamin seviyenizde bir dengesizlik söz konusu olabilir.

İşte tüm bunlardan sonra eminim ki vücudumuz için dopamin salgısının ne kadar önemli olduğunun farkına varmışsınızdır. Peki vücudumuzda dopamin salgısını arttırmak için hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor? Yine yapılan bilimsel araştırmalar sonucu vücuttaki dopamin sentezinde en önemli rol oynayan şeylerden birinin omega-3 yağ asitleri olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde omega-3 yağ asitlerinin vücuda girişini sağlayacak en kaliteli besin şu noktada balıktır. Semizotu, fındık, badem ve ceviz de vücudumuz için omega-3 sağlayabileceğimiz bitkisel besin kaynakları arasında yer almaktadır.

balik-omega-3

Sonuç olarak vücudumuzdaki dopamin seviyesini yüksek tutmanın, yemek yeme isteğini azalttığını ve tokluk süremizi uzattığını düşündüğümüz zaman Dopamin diyeti içerisinde yer alması gereken besinlerin, omega-3 bakımından zengin olan yukarıda saymış olduğumuz balık, semizotu, badem, fındık ve ceviz gibi besinler olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sizlerle örnek bir Dopamin diyeti menüsüne birlikte göz atalım:

Sabah Kahvaltısı:
*1 su bardağı yarım yağlı süt
*6 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Ara Öğün:
*15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

Öğle Yemeği:
*1 porsiyon tavuk sote veya ızgara tavuk veya ördek eti
*Yoğurtlu semizotu salatası
*2 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün:
*1 adet tost (bol beyaz peynirli, tam tahıllı ekmeğe, yağsız)

Akşam Yemeği:
*1 adet ızgara balık
*4 yemek kaşığı zeytinyağlı deniz börülcesi
*Mevsim salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
*4 yemek kaşığı dolusu fırında patates ezmesi

Gece:
*1 porsiyon meyve
*20 gram bitter çikolata

Yukarıda hazırlanmış olan menü 25-35 yaş arası, herhangi bir sağlık sorunu olmayan, fiziksel aktivite düzeyi normal olan kadınlar için hazırlanmıştır ve beslenme programı kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Siz siz olun vücudunuzdaki dopamin seviyesini olabildiğince yüksek tutmaya bakın ve mümkün olduğunca doyduğunuzu hissettiğiniz noktada yemek yemeyi bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir