Düğün Mekanı Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Düğün mekanı gelin ve damattan sonra bu önemli günün en önemli öznesidir. Bu büyük gün için hazırlanacak olan mekan, bir ömür boyu sürecek olan anılarınızın sahnesini oluşturacaktır. Yer seçimi söz konusu olduğunda ne yazık ki çiftler bütçelerini düşünmeksizin beğenilerinin peşlerinden koşarlar. Bu yüzden belli bir süre ekonomik sıkıntı çekmeyi bile göze alabilirler. Ama önemli olan sadece mekanın göze nasıl göründüğü değildir. Bir servet harcayıp tuttuğunuz muhteşem lüks mekan dikkat etmediğiniz ayrıntılar yüzünden gözünüzden düşebilir ve hayalinizdeki düğün gecesini yaşamanıza engel olabilir.

Eğer dört dörtlük bir düğün töreni yapmak ve dünyanın en mutlu gelini olmak istiyorsanız düğün mekanı seçerken bilinmesi gerekenleri mutlaka öğrenmelisiniz. Siz de hayalinizdeki düğün mekanını bulmak ve harika bir düğün törenine sahip olmak istiyorsanız, işte dikkat etmeniz gerekenler:

dugun

* Düğününüzü yapacağınız mekana karar vermeden önce mutlaka davetli sayısını ve mekan için ayıracağınız bütçeyi tespit etmeniz gerekiyor. Düğün salonunu belirli kişi sayısına göre tutmamanız durumunda davetli misafirlerinizin ayakta kalması sizi oldukça zor bir duruma düşürebilir. Ayıracağınız bütçeyi önceden belirlemeniz de görüşeceğiniz mekanların sayısını azaltarak zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

* Görüştüğünüz mekanların mesai politikaları ile ilgili net bilgiler edinmelisiniz. Düğünün elinizde olmayan nedenlerden dolayı uzaması, fazladan misafir gelmesi durumunda ödenecek ücretler, fiyata dahil olmayan ekstralar hakkında kesin bilgiler edinmezseniz, düğün sonunda ödediğiniz fiyat kadar daha ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

* Beğendiğiniz mekanları boşken gördükten sonra bir de başka bir düğün esnasında ziyaret edin. Bu şekilde misafirlerin yerleşim düzenleri, gelişen aksaklıklar ve organizasyonun ayrıntıları ile ilgili objektif bir değerlendirmede bulunabilirsiniz.

* Mekanı mimari açıdan da değerlendirin. Görsel olarak, yüksek tavanlı ve büyük sütunların üzerine yerleşmiş heybetli mekanlardan hoşlanıyor olabilirsiniz. Ancak düğün esnasında sütunların misafirlerinizi görmenizi engellemesi ya da yüksek tavanlı olmasından dolayı müziğin akustiğinin bozulmasına neden olması çok da hoşunuza gitmeyebilir.

dugun-toreni

* Her mekanın ücretlendirme politikası birbirinden farklıdır. Kimisi sadece mekanın ücretini alıp, masaların dekorasyonu ve yemek menüsü detaylarıyla ilgilenmezken, bazı mekanlar tüm hizmetleri birlikte sunarlar. Ücretin içine dahil olan her şeyi öğrenip, gerekirse eksik olan konular için ayrıca bütçe ve zaman ayırmanız gerekebilir.

* Misafirleriniz için yeterli miktarda ve güvenli otopark alanı olup olmadığına dikkat edin. Eğer alan yeterli büyüklükte değilse alternatif çözümler aramak ya da misafirlerinizi önceden bilgilendirmek zorunda kalabilirsiniz.

* Eğer dekorasyonla ilgili konularla da mekanın kendisi ilgileniyorsa mevcut seçenekleri, eğer isterseniz farklı bir konsept hazırlayıp hazırlayamayacaklarını ve seçenekler arasındaki fiyat farklarını mutlaka görüşün.

* Fiyata dahil olan ve olmayan alkollü içeceklerle ilgili bilgi edinin. Eğer menüde olmayan bir içki ikram etmek istiyorsanız bunun servisi ile ilgili ayrıntıları görüşün.

* Düğün salonuyla yapacağınız antlaşma metnini en ince ayrıntısına kadar okuyun. Satır araları çok önemlidir. Anlaşma şartlarını bilmeniz olumsuz bir durumda hakkınızı aramanızı kolaylaştıracaktır.

* Düğün gününden önce sahneye çıkma provası yapma konusunu mutlaka önceden görüşün. Çünkü sahneye çıkacağınız an belki de tüm gözlerin aynı anda sizin üzerinizde olacağı tek andır. Ortaya çıkabilecek küçük bir aksaklık veya kaza bütün gecenizin kötü geçmesine sebep olabilir.

dugun-yuruyusu

* Düğünün gerçekleştiği mevsime göre ısınma ve havalanma şartlarını kontrol edin. Herkesin keyifli bir gece geçirebilmesi için bu oldukça önemlidir. Misafirleriniz terlerken ya da üşürken diğer güzel şeylerin farkına bile varamayabilirler.

* Düğün pastanızın hazırlanması ve sunumuyla ilgili detayları kesinlikle atlamayın. Pasta düğün salonu tarafından mı hazırlatılacak yoksa onlar tarafından sadece servis mi edilecek mutlaka öğrenin.

* Özellikle düğününüzün tarihi yaz aylarının başına veya sonuna denk geliyorsa olası hava değişiklikleri için her zaman yedek bir planınız olsun. Hazırladığınız harika organizasyonun yağmur nedeniyle mahvolmasını istemezsiniz.

* Düğün mekanı ve çevresi ile ilgili olası tadilat ve çalışma durumlarını mutlaka araştırın. Düğün mekanının yakınlarındaki herhangi bir çalışma her şeyin olduğundan çok daha kötü görünmesine sebep olabilir.

* Eğer düğününüz için bir organizasyon firmasından yardım almıyorsanız, düğün günü organizasyonda görev alacak arkadaşlarınızı önceden belirlemeniz ve arkadaşlarınızın yetenek ve zevklerine göre görev paylaşımı yapmanız çok önemlidir. Bu gecenin hem sizin hem de arkadaşlarınız için keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir