El bakımı nasıl yapılır?

Vücudumuzun her alanı ile oldukça sık temas halinde olan ve bu sebeple el bakımı ve hijyeninin sağlanması önem yer etmektedir. Pandemi dönemi ile birlikte daha çok dikkat edilen hijyen ve bakım kurallarının doğru yapılması gerekmektedir. Günlük rutinler dışında özel bir bakıma ihtiyaç duyan ellerimiz, gerekli bakım sağlanmadığı takdirde problemler baş göstermektedir. Bunlardan elde çatlama, kuruma, yara çıkması tırnaklarda ise kırılma, mantar enfeksiyonları ile birlikte tırnak etlerinde çeşitli hastalıklar oluşmaktadır.

Bunları önlemek amacı ile düzenli bir şekilde el bakımı yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar esnasında ihtiyaç duyulan ürünler tercih edilmesi gerekmektedir. Tırnaklar oje ve protez tırnak gibi ürünler tarafından uzun süre havasız kaldığı takdirde çatlama, kırılma ve sararma görülmektedir. Tırnak etleri ise düzenli temizlenmediğinde veya yenildiğinde hem kişi tarafından sağlık sorunları görülmekte olup aynı zamanda tırnak etleri enfeksiyon kapmaktadır.

El bakımında doğru ürünler kullanılmadığı zaman cilt tepki göstermektedir. Kurumaya oldukça meyilli olan eller, düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra yanlış kozmetik ürün kullanımı ile birlikte ciltte daha çok hasar meydana gelebilmektedir. Temizlik esnasında kullanılması gereken eldivenler oldukça aksatılmaktadır. Bunun sonucunda yoğun kimyasal temasına maruz kalan ellerde sertleşme, çatlama ve kuruma görülmektedir. Bu durum ellerin daha yaşlı ve sağlıksız gözükmesine neden olmaktadır.

Evde El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında daha çok özen gösterilmesi gereken eller soğuk, mikrop gibi etkenlerden oldukça hızlı etkilenmektedir. Evde el bakımına dair öneriler aşağıda yer almaktadır.

Eller, sürekli mikroplar ile temas halinde olduğu için sık sık yıkanması gerekmektedir. El yıkarken kullanılan sabun kişiye özel olmalı ve doğru seçilmesi gerekmektedir. Yıkama sonrasında nemlendirme oldukça önemlidir.

Soğuk havalarda kuruma ve çatlamaya meyilli olan eller için nemlendirici ve koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca soğuk sıcak terapisi uygulanmalıdır. Bunun için bir dakika soğuk bir dakika sıcak su ile yıkanması yeterli olacaktır.

Uyumadan önce yüze ve vücuda yapılan bakım işlemi tamamlandıktan sonra eller yıkanmalıdır. Bu uygulamaya ellerinde ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Uyumadan önce hafif bir masaj ile zeytinyağı elleri nemlendirmek ve yumuşatmak için yeterli olmaktadır.

Limon suyu, el ve özellikle tırnaklar için bir bakım dostu olarak bilinmektedir. Tırnakları suyu sıkılmış limon kabuğu ile ovalamak tırnaklara yarar sağlamaktadır.

Yoğurt, el ve tırnaklar için önem yer etmektedir. Günde bir kase yoğurt içerisine doğranan hıyar hem ödem atmaya hem de tırnakların ihtiyacı olan vitaminlerin alınmasına yardımcı olmaktadır.

El Bakımı: Yıpranmış Elleriniz için Onarıcı 5 Bitkisel Bakım Maskesi

El bakımı, günlük rutinler içerisinde en son sıraya konulmaktadır. Oysaki en çok özen gösterilmesi ve bakım yapılması gerektiren yer olmaktadır. Elleri kullanmadan hiçbir şey yapılmamaktadır. İş yerinde ellerimiz ile sayısız temas sağlayıp, mikroplar ile bulaş sağlamış oluruz. Bunun yanı sıra yemek yaparken, temizlik yaparken, spor yaparken kısacası yaşamın her anında ve her yerinde ellerimizi kullanmaktayız. Bu neden ile ellerimize hak ettiği hassasiyeti göstererek bakımını aksatmamamız gerekmektedir. Aşağıda 5 bitkisel maske ismi ve tarifi ile birlikte paylaşılmaktadır.

Nem maskesi: yarım muz ve 1 tatlı kaşığı badem yağı kullanılarak hazırlanmaktadır. Nem bakımı oldukça sağlıklı bir şekilde tamamlamaktadır.

Ölü Deri Maskesi: 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım yemek kaşığı süt ile hazırlanan bu peeling ölü derileri temizlemek için oldukça ideal olmaktadır.

Doğal Yağ Maskesi: yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, yarım yemek kaşığı zeytin yağı ve bir kaşık baldan oluşan bu maske masaj ile birlikte elleri dinlendirmektedir.

Bakım Kürü: 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı bal, birkaç damla limon suyu ile hazırlanan bu kür 5 dakika hafif ovalayarak yapılmalı ve ılık su ile yıkanmalıdır.

Vitamin Desteği: 1 adet E vitamin kapsülü, 1 çay kaşığı zeytin yağı ve 1 çay kaşığı süt ile hazırlanan bu uygulama ellere ve tırnaklara gereken vitaminin sağlanması için ihtiyaç duydukça tekrarlanabilmektedir.

Bunlar dışında birçok maske ve kür tarifi el bakımında kullanılmaktadır. Açık yara olan ele herhangi bir bakım uygulanması önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir