El Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

El Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar konusu daha birçok kişi tarafından sıklıkla araştırmaya devam etmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar günü içerisinde ellerinin fazlasıyla yıprandığını düşündüğü için bazı bakımlarını yaparak bu yıpranma yapılanmaları önlemeye çalışırlar. Özellikle de soğuk kış günlerinde el bakımınıza fazlasıyla özen göstermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde elleriniz çatlayabilir kötü bir görünüm elde edebilirler. Aynı zamanda bu durum sadece kötü bir görünüm elde değil ellerinizin acımasına ve soyulmasına da sebep olacaktır. Bu tarz durumlarla karşı karşıya gelmek istemiyorsanız ellerinizin bakımına özen göstermeniz gerekmektedir.

Eldiven Kullanımı

Eldiven kullanımı da soğuk kış günlerinde ellerinizin çatlamasına bir nebze de olsa engel olacaktır. Ancak çok soğuk bir şehirde yaşıyorsanız bu durumu yalnızca eldiven kullanarak engellemeniz maalesef mümkün değildir.

Ancak yaşadığınız şehri fazla soğuk değilse eldiven takarak ellerinizin çatlamasına önleyebilir ve soğuktan bir miktar da olsa kurtulma şansı elde edebilirsiniz.

Nemlendirici Kullanımı

Nemlendirici kullanımı da el bakımınızı el bakımınız için oldukça önemli bir bakım türüdür. Ellerinizi devamlı olarak nemlendirmeliyiz ellerinizin çatlamasına engel olacak ve çeşitli deri hastalıklarından da kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle de kış günlerinde en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi de egzama hastalığıdır. Egzama hastalığının oluşmasının birçok sebebi olsa da bilinen en büyük sebeplerinden bir tanesi de ellerin çatlaması ve hasar almasıdır. Aynı zamanda elleriniz zaman içerisinde soğuktan soyulmaya ve çatlamaya başlayacaktır. Bazı insanlar bu tarz durumlar ile karşılaştığında ellerini kanadığından bile bahsetmektedirler.

Siz de bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorsanız; gün içerisinde sık sık ellerinizin nemlendirmeniz gerekmektedir. Ancak kullandığınız nemlendiricilerin içerisinde parfüm tarzı ürünlerin olmaması ellerinize daha derinlemesine bir bakım yapacaktır. Bazı maddeler zarar verebilir ve en alerjik reaksiyonlar göstermenize neden olabilir. Bu nedenle alacağınız kremlerin içeriğini iyi bir şekilde okumanız gerekmektedir. Eğer alerjinizin olduğu bir ürün varsa o ürünü almaktan vazgeçebilir ve daha doğal ürünlerle ellerinize de bakım yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Hindistan cevizi yağı kullanımı da el bakımında sıklıkla tercih edilen yağlardan bir tanesidir. Hindistan cevizinin hem saça olan faydaları hem de cilde olan faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Hindistan cevizi bilinen en güçlü doğal yağlar arasında bir sırada gelmektedir.

Bu yağ sayesinde hem ellerinize hem de tırnaklarınıza da derinlemesine bir bakım yapabilirsiniz özellikle de tırnaklarınızın çabuk kırıldığını ve güçsüz olduğunu düşünüyorsanız diplerine Hindistan cevizi yağı sürmenin tırnaklarınızın güçlenmesine neden olacaktır. Ayrıca ellerinizi çatlamasına ve daha güzel bir görünüm elde etmesine de büyük ölçüde yardım eder.

El Yıkama

El yıkama da el bakımınız oldukça etkili olacak faktörlerden bir tanesidir. Bu nedenle ellerinizi gün içerisinde sık sık yıkamanız gerekmektedir. Ellerimiz vücudumuzda en çok kullandığımız organlarımızın başında gelmektedir. Bu nedenle her yere ellerimiz sayesinde dokunuyoruz ve her kapıyı bu şekilde açıyoruz. Dokunduğumuz yerlerde olan mikroplar ise ellerimize fazlasıyla zarar verebilir.

Siz de bu tarz durumlardan etkilenmek istemiyorsanız ellerinizi sık sık yıkayarak bakımınıza özen göstermeniz gerekecektir. Ancak kullandığınız sabunlara dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü bazı sabunların içerisinde de parfümü olduğu için alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu nedenle sabunlarınızı ve şampuanlarınızı da almadan önce içerisinde hangi maddelerin bulunduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

El Bakımı İçin Limon Kullanımı

El bakımı için limon kullanımı da birçok kişi tarafından tercih edilmeye devam etmektedir. Limon içerisinde bulunan güçlü asitler ellerinizde yer alan kirli mikropları tamamen yok eder ve ellerinizin daha sağlıklı olmasına neden olabilir.

Aynı zamanda ellerinize yumuşamasına da yardım edecek ve ellerinizin soğuk kış günlerinde çatlamasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu nedenle evde doğal bir bakım yapmak istiyorsanız limonun yarısını keserek elinizde gezdirmeniz bile sizin için yeterli olacaktır. Limon sadece ellerinize deri tırnaklarınıza da güzel bir bakım yapar. Özellikle de sık sık kırılan tırnaklara sahipseniz limon kullanarak bu tırnakların daha fazla güçlenmesini ve sertleşmesini sağlayabilirsiniz.

Tuzlu Su İle El Yıkama İşlemi

Tuzlu su ile el yıkama işlemi de ellerinizin sağlığı için çok önemlidir. Ancak ellerinizde geçmeyen herhangi bir yara varsa ya da cilt hastalıklarından bir tanesine sahipseniz bu işlemi yapmanız yanlış olacaktır.

Çünkü tuzlu su yakıcı bir madde olduğu için yaralarını zarar verebilir ve canınızın daha fazla yanmasına neden olabilir. Ancak elinizde herhangi bir yere bulunmuyorsa cildinizin daha yumuşak bir görünüme sahip olması için ve ellerinizin daha canlı görünmesi için haftada bir gün ellerinizi tuzlu suya sıkarak sokarak bakım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir