El ve Ayak Tırnakları Nasıl Kesilmeli Önemli Uyarılar

El ve Ayak Tırnakları Nasıl Kesilmeli Önemli Uyarılar

El ve ayak bakımında dikkat edilmesi gereken bir takım önemli konular vardır. Bu konular ise önemsenmediği taktirde hiç umulmadığı anda kişilere sıkıntılar çıkarabilir ve el, ayak tırnak sağlığının bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden el ve ayak tırnaklarının kesimi çok ama çok önemlidir.
Bazen tırnaklarımızı kestiğimizde hatalar yaparız. Bu hataların başında; tırnakları düz değil oval olarak kesmek vardır. Cildiye doktorları ve aile hekimleri hemen hemen tüm hastalarını uyarsalar da; genelde hastalar bu durumun önemini ancak tırnaklarında bozulma ve morarma başladığında kavrarlar. Bu duruma düşmeden tırnaklarınızı düz olarak kesmeli, oval olarak kesildiği taktirde kırılma ve morlukların iyileşme sürecinin çok uzun olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.
Diğer bir önemli husus ise tırnaklarınızın kesim boyutu. Derinden kesilen tırnaklarda tıpkı oval kesilen tırnaklar gibi kötü sonuçlara neden olabilir. Her iki durumda da tırnağın batması sonucu oluşur ve tırnak bu batma sonucunda kısmi ve ya bütün olarak siyahlaşır. Tırnaklarınız uzasa bile bu karalık çok zor iyileşir aynı zaman da zaman zaman ağrılara neden olabilir. Bu yüzden tırnaklarınızı keserken derinden kesmemeli, gerekirse sık tırnak kesimi ile bu sorunun önüne geçilmelidir. Yine bu iki sıkıntının mantara davetiye çıkardığı da bilinmelidir. Ayak tırnaklarında bu sıkıntılar daha bariz sıkıntılarla karşımıza çıkmaktadır.

Tırnaklar Nasıl Kesilmelidir?

İdeal tırnak kesimi banyo sonrası yapılır. Yumuşak tırnakların düz biçimde kesilmesi, derinden kesilmemeye özen gösterilmesi, doğru temiz tırnak makasları ile ideal sıkıntısız tırnak kesimini tamamlayabilirsiniz. Her durumda tırnak için banyo mümkün olmadığında ılık ve sabunlu su ile ayağınızı yıkadıktan sonra tırnaklarınızı kesmeniz önerilir.
Yukarıda anlatılan sebepler ışığında kötü sonuçlardan korunabilir ve batma, morarma, ağrı ve uzun süre kararmış tırnak rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir