En Sık Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

İnsanın var olduğu zamandan beri makyaj kadınlar için oldukça önemli olmuştur. Çünkü her kadının doğasında güzel olmak ve güzel görünmek yatmaktadır. Makyaj kişinin zevkine göre değişir. Makyaj sayesinde bir kadın çok güzel olabilir. Makyaj da farklı teknik ve malzemeler kullanılmaktadır. Yüzünüzde istemediğiniz sivilce, leke ya da benleri makyaj ile kapatabilirsiniz. Bazı kadınlar daha natürel makyaj tercih ederken bazıları ise daha canlı makyaj parlar. Bakımlı olmak isteyen bazı erkeklerde ufak tefek makyaj yapmaktadırlar. Kadınlar gece ve gündüz makyajı yapabilir. Makyaj yapımı kişinin psikolojisine göre değişebilir. Bayanlar girecekleri ortama ya da kıyafetlerine göre makyaj yapabilirler. Gece makyajı daha canlı yapılır ve dikkat çekici olur. Yanlış yapılan makyaj kişinin daha yaşlı ve çirkin görünmesini sağlar. Profesör bir makyös olmasak bile makyaj yaparken dikkatli olmalıyız. Yapılan bazı makyaj hataları şu şekildedir;

Fondöten Kullanımı

yapılan en sık yanlışlardan bir tanesi de fondöten seçimidir. Cildi iyi tanıyıp fondöten seçmemiz gerekir. Soluk sürerken fondöten kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir. Daha hafif fondöten sürersek daha alımlı ve genç görünebiliriz. Fondötende en önemli unsur cilt renginize uygun olanı bulmanızdır. Fondöten sürerken en sık yapılan hata elle sürülmesidir. Bundan dolayı fondöten eşit dağılmaz ve çirkin bir görüntü oluşur. Fondöteni kulak ve boyun bölgesine uygulamamak gerekir.

Allık uygulaması

cansız bir cilde sahipsek bunu allık yardımı ile canlandırmaya çalışırız. Etrafımızda çok sık makyaj yapanlar bile allık sürmekte hatalar yapabilmekteler. Allık yanlış sürülünce fazla makyaj yapmış gibi görünebilirsiniz. Dikkat edilecek en önemli konu allığı sürmeden önce fazla kısmını almamız gerekebilir. Sadece birkaç kez cildimize sürmemiz yeterli olabilir. Allık sürerken fırçamızı çok aşağı ya da yukarı doğru sürmeyiniz.3 çeşit allık vardır. Bunlar; krem, toz ve likit allıktır. Allık kullanımında en önemli şey teninize uygun olan allığı seçmek olmalıdır. Açık tenli iseniz, açık pembe allık sürmelisiniz. Buğday tenli bayanlar ise, şeftali renkli tonu ile daha alımlı görünürler. Eğer esmer bir cilde sahipseniz ahududu tonlu allık sürmenizi öneririz.

Eyeliner Kullanımı

Eyeliner birçok kadın için zor yapılan bir makyajdır. Hatalı kullanımı ile daha itici bir göze sahip olursunuz. İnce ve yamuk bir eyeliner çekti iseniz komik bir görünüme sahip olursunuz. Doğru kullanıldığı zaman daha çekici ve büyük bir göze sahip olursunuz. Gözünüzün hem alt hem de üst kısmına çekenler vardır. Bu bazı gözler için uygun değildir. Bu gözlerinizin büyük görünmesine sebep olur. Bundan dolayı alt kirpik diplerinden uzak durmak ve sadece üst kirpik çizgisinin dış kısmına eyeliner uygulanmalıdır. Gözlerinizin daha büyük görünmesini istiyorsanız bu şekilde yapmalısınız. Fakat alt kirpik çizgisine de sürmek istiyorsanız, kirpiklerin iç bölgesine değil dış kısmına sürebilirsiniz. Eyeliner sürerken kullandığınız kalem de oldukça önemlidir.

Rimel Kullanımı

Çoğu kadının olmazsa olmazıdır. Rimel alırken kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Çünkü yenilemeye gerek duymayacağınız suya dayanıklı ürünler olmalıdır. Rimeli çıkardığımız gibi hemen gözümüze sürmeyiniz. Öncelikle fırçadaki fazlalık oranına bakmalı ve  fazlalık varsa o kısım alınmalıdır. Bu alma işlemini bir kağıt mendil yardımıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Rimel fırçasını yatay kullanmamalı dikey bir şekilde kullanmalıyız. Doğru bir rimel uygulaması ile kirpikleriniz daha dolgunlaştır, kıvıranlar ve kirpikleri uzatan bir göz yapısına sahip olursunuz. Islak göze Rimel uygulaması yapmayın. Yüzünüzü iyice kurulayıp öyle sürün. Uzun kirpiklere sahip olanlar Rimel sürdükten sonra gözlerini üç ila 5 saniye açmamalılar. Eğer yağlı göz kapaklarına sahipseniz, Rimeliniz akşama doğru akmaya başlayabilir. Rimel sürerken kafanızı aşağı doğru eğerek sürebilirsiniz. Rimel sürme işlemi tek seferde olmadığı için, kapağını acık bırakmak Rimelimizin kurumasına yol açabilir.

Ruj Kullanımı ruj makyaj malzemelerinin baş tacıdır. Güzel bir ruj sürme ile çok alımlı olurken, yanlış kullanımı görünümünüzü mahvedebilir. Kurumuş, çatlamış ya da dökülen dudaklara hangi renk ruju sürerseniz sürün, güzel görünmezsiniz. Bazı dudaklara ruj bir kere sürülürken bazen birkaç defa aynı işlemi tekrarlamak gerekebilir. Eğer dudak kalemi kullanmak istiyorsanız bunun dudak renginizle ve rujunuzla uyumlu olmalıdır. Ruju ilk defa sürerken dudağınızın merkezinden sürmeye başlamalısınız. Cildinize uygun ruj rengini seçmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir