Erkekler için Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri 1900’lü yılların ortalarında Dr. Arnold Kegel tarafından tıp literatürlerinde yayınlanmıştır. Bu egzersizler pelvik tabanındaki kasları çalıştırarak, geliştirmeye yönelik hareketlerden oluşur. Pelvik tabanındaki pubokosijus (PC) kaslarını geliştirmenin, erken boşalma sorununun önlenmesi dışında, idrar ve dışkının tutulması ve prostatın önlenmesi gibi yararları da vardır.

Erkekler için Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri yaparak PC kaslarını güçlendirmenin cinsel sağlık üzerinde oldukça önemli ve olumlu etkileri olduğu görülmüştür.Bu egzersizler kan dolaşımını arttırıp kasları geliştirerek sertleşme bozukluğunun ortadan kaldırılmasında ve erken boşalma sorunu yaşayanların orgazmı kontrol altında tutmalarını sağlamalarında oldukça faydalıdır. Ayrıca bu egzersizleri yapanların ilerleyen dönemlerde daha şiddetli ve güçlü bir şekilde boşaldıkları da düşünülmektedir.

sertlesme-bozuklugu

Kegel egzersizlerine başlamadan önce PC kaslarınızın yerini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz. Bunun en kolay yolu idrarınızı yaptığınız sırada kaslarınızı sıkarak idrar akışını kesmek veya idrar yapmayı bitirdiğinizde kalan son idrar damlalarını kaslarınızı sıkarak çıkarmaktır. Bu işlemi yaparken kullandığınız kaslar PC kaslarınızdır. Bu kasları iyice tespit ettikten sonra egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu egzersizleri her yerde ve aklınıza her geldiğinde yapabilirsiniz. Egzersizin temeli tespit ettiğiniz PC kasınızı sıkıp gevşetmekten ibarettir. Kası sıkılı durumda en az 3 saniye bekletmeli ve bunu en az 15 kez tekrar etmelisiniz. Egzersize günde birkaç set olarak başlayabilir zamanla setlerinizi arttırabilirsiniz. Setlerinizi 3 saniye sık 3 saniye bırak ya da 10 saniye sık 5 saniye bırak şeklinde istediğiniz gibi dizayn edebilir ve kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda egzersizinize yeni hareketler de eklemeniz mümkün. Örneğin ereksiyon halindeki cinsel organınızın üzerine bir bez parçası koyarak indirip kaldırmaya çalışmakla başlayabilirsiniz ve daha sonrasında aynı egzersizi bir havluyla yapmayı da deneyebilirsiniz.

Bunun dışında Kegel egzersizleri erkekler için olduğu kadar kadınlar için de önemli olduğundan, egzersiz programınızı partnerinizle birlikte düzenleyebilirsiniz. Yani erkek ve kadın cinsel birliktelik esnasında Kegel egzersizlerini yapabilirler. Ereksiyon halindeki erkek partnerinin içine girer ve sırayla kendi tekrarlarını yaparlar. Erkekler için, içerideyken kadının Kegel egzersizi yapması oldukça etkileyici bir histir.

Cinsel yaşamınızda herhangi bir sorun olmasa bile Kegel egzersizlerini yapmayı ihmal etmeyin. Bu egzersizler cinsel yaşantınızı mutlaka daha iyi yönde etkileyecektir. Ayrıca bunu bir nevi geleceğe yatırım olarak da düşünebilirsiniz. Unutmayın, siz de bir gün yaşlanacaksınız. Neden cinsel anlamda güçlü ve yaşlı bir adam olmayasınız ki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir