Erkekleri Cinsellikten Soğutan Nedenler

Günümüzde birçok kadın-erkek ilişkisi kişiden veya çiftlerde yaşanılan sorunlarda cinsel ilgilerde, edilen arzu ve isteğin almasından kaynaklanmaktadır. Bu isteksizlik ve cinsel hayattan uzaklaşma birçok etmen ve etkene bağladır. Bu etken ve etmenlere birçok fiziksel sorunlar neden olabilirken, yine birçok psikolojik etmen de neden olmaktadır. Bu noktada da erkekleri cinsellikten soğutan nedenler bireylerin akıllarına gelmektedir. Cinsellikten soğuma aslında en temel neden gibi görünen isteksizlikten kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda da kadınların cinsel yöndeki tutunmuş oldukları tavırları erkeklerdeki cinsel isteksizliğe yol açtığı görülmektedir. Cinsel isteksizliğin başlıca nedenleri;

  • Bireylerin kullanmış oldukları bazı ağrı kesiciler, bazı ilaçlar cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.
  • Bireylerin anlık ruh halleri anlık olarak cinsel isteksizlik durumu yaşamalarına neden olabilmektedir.
  • Cinsel sorun olarak kabul edilebilecek sertleşme sorunu yaşayan bireyler, kendilerini cinsel hayatlarında özgüvenleri kırılmış gibi hissetmeleri de cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.
  • Yine bireylerin erken boşalma sorunu hem psikolojik hem de fiziksel anlamda yıpranmalara neden olduğu için bu problemi yaşayan kişi kendini özgüvensiz hissedebilmektedir ve bu durum cinsel isteksizliklere yol açabilmektedir.
  • Çiftler arasında ki ten uyumu da cinsel isteksizlik veya cinsel açlığı uyandırabilmektedir.
  • Androjen hormon seviyelerinin de düşük olması kan testi ile tespiti yapılıp tedavisi yapılabilmektedir.

Erkekleri cinsellikten soğutan nedenler arasında sayılabilecek evlilik sorunları, ağır uzun çalışma saatlerinin etkileri, bilgi eksikliği, çiftler arasında ki partnerin isteksiz olması, aldatma faktörleri, sürekli cinsel ilişki yorgunluğu, yaşanılan yanlış deneyimler, ekonomik olarak problemler, depresyon, cinsel hayattaki başarısızlık, yaş faktörü ve gizli eşcinsellik sayılabilmektedir.

Cinsel Hayattaki Bilgi Eksiklikleri

Cinsel hayattaki bilgi eksiklikleri günümüzde hem erkek hem de kadınların büyük bir çoğunluğunda bulunmaktadır. Ülkemizde ki her 5 bireyden biri cinsel arzularında isteksizlik ve doğru verimi alamamaktadır. Bunun en temel nedenleri arasında gösterilebilecek şey bireylerin ergenlik dönemlerinde edindikleri yanlış bilgilerden ve kulaktan doğma bilgilerden duymuş olmalarıdır. Cinsel hayat hemen hemen herkes için bu noktada büyük bir önem taşır. Hem duygusal hem de ileriye dönük olarak bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaları açısından önemli bir yere sahip olmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde ve dünya üzerinde erkeklerin %15’i, kadınların ise %35’ine yakını cinsel hayatından memnun gözükmemektedir. Yaşanılan kötü deneyimler, kulaktan doğma bilgiler ve yanlış eğitim sonucunda cinsel hayat bireylerin hayatlarını hem mental hem de psikolojik olarak etkilediği görülmüştür. Bireylerin özellikle kendilerini cinsel hayat noktasında destekleyebilecekleri uzman kişiler ve psikologlar yardımıyla doğru bilgiyi edinmeleri ve cinsel hayatın gerekliliklerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Aşılır?

Cinsel isteksizlik nasıl aşılır? Sorusuna yanıt arayan birçok bireyin kişisel olarak veya çift olarak doğru bir iletişimde bulunmaları gerekmektedir. Çiftlerin özellikle cinsel hayatlarında yaşadıkları sorunun en başı fiziksel ve psikolojik etmenlerden çok iletişim sorunlarını aşamamalarından kaynaklanmaktadır. Partnerler arasında ki uyumu yakalamak bu noktada oldukça önemlidir. Partner arasında uyumsuzluk sorunu oluştuğu zaman karşılıklı olarak cinsel arzularda isteksizlik ve cinsel hayattaki verim oldukça düşmektedir. Bunun birçok çözümü olduğu gibi en yaygını ise; uzman ekiplerden yardım almaktır. Cinsel hayat tüm bireylerin özeli sayılır ancak herhangi bir sorunla karşı karşıya kalan bireyler tek başlarına bazen bu sorunlara çözüm bulamayabilirler. Bu noktada hem erkek hem de kadın partnerlerin birbirlerini dinlemeleri, ten uyumları ve geçirebilecekleri zaman içerisinde alabilecekleri verimi en üst düzeye nasıl çıkartabiliriz? Noktasını iyi ezberlemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde hem erkek hem de kadın partnerler için cinsel hayat içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir