Ev Dekore Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerimiz, eşyalarımız somut varlıklar olsa da aslında sahiplerinin kişiliklerinin yansımasıdır. Bazı mütevazi kişiler evlerini daha sade döşerken, gösterişe önem veren kişiler eşyalarda da daha alımlı nesneleri tercih etmektedirler. Eşyalar ya da küçük nesneler insanlara farklı enerji verebilirler. Renklerden hayvan figürlerine kadar birçok eşya bizleri psikolojik olarak da etkilemektedir. Renklerin insan da ki etkileri kaçınılmazdır. Bu yüzden evimizi dekore ederken kullanacağımız renkler ve nesnelere dikkat etmeliyiz. Bazen güzel bir ürün almış olabiliriz fakat bunu diğer eşyalar ile uyumlandırmak oldukça önemlidir. Küçük dokunuşlar yaparak da evinizde farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Genel olarak evinizin her bölümünde dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

*Evinizde ki gereksiz eşyaların yükünü çekmeyin. Haddinden fazla tablo, abajur, biblo hem zihninizi hem de gözünüzü yorabilir. Yerinde ve yeterli sayıda objeler tercih edilmelidir.

*Aydınlatma kaynakları ev dekorasyonunda oldukça önemlidir. Özel tasarımlarınızla; yerden, duvarda ya da tavandan ekstra aydınlatma yapabilirsiniz. Bu eşyaların daha net ve parlak görünmesini sağlar.

*Renk tercihleri de ev dekorasyonunun olmazsa olmazıdır. Evinizin her hangi bir bölümünde özellikle salon da renk cümbüşü yapmayınız. Mat renk kullanılan yerde sıcak renklere ani geçiş yapmayınız.

*Desen kullanımında çok cesur davranmayın. Leopar koltuk aldıysanız, geometrik şekil halı asla kullanmayın. Hareketli bir mobilya tercih ettiyseniz sade bir halı tercih edebilirsiniz.

*salon ve oturma odasında yapılan bazı yanlışlarda renklerin aynısını dizayn etmektir. Yeşil bir koltuk aldıysanız illa yeşil fon kullanmak gerekmez. Bazen zıt renklerde evimizi olduğundan güzel gösterebilir.

Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak ailenin özellikle annenin çok fazla vakit geçirdiği yerlerdendir. Mutfak dekorasyonunun en önemli unsuru mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolaplarının işlevsel olması hem alan acısından hem de kullanım acısından önemlidir. Mutfak dolabında sıcak renkler kullanılması mutfağınızı daha modern gösterecektir. Mutfak dolabında ren kadar kullanılan malzemenin kaliteli olması da önemlidir. Mutfak dolaplarının açılışı birbiri ile çelişmemelidir. Yine mutfak da kullanılacak perde ve yemek masası ile mutfağınıza canlılık katabilirsiniz. Mutfak da bulunan geometrik şekilli figürler mutfağınıza hareketlilik kazandırır.

Oturma Odası İçin Dekor Fikirleri Nelerdir?

Oturma odası için genellikle yumuşak renkler kullanılmalıdır. Zihni ve gözü yoracak objelerden kaçınılmalıdır. Oturma odası için mavi ve tonları kullanılabilir. Çünkü mavi rengin dinlendirici özelliği vardır. Oturma odasında koyu renkli mobilyalar tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra alçak tavan ve duvarların koyu renkli olması da sizi yoracaktır. İşlevsel ve çok fonksiyonlu ürünler oturma odaları için idealdir. Oturma odanızda eğer televizyon varsa ve kullanım alanınız darsa televizyonu duvara monte edebilirsiniz. Eğer geniş bir alansa televizyonu perdenin önüne koymaktan kaçınmalısınız. Bu hem göz sağlığınızı bozar hem de görsel olarak uyumlu olmaz.

Yatak Odası Dekorunda Püf Noktalar

Keyif ile dinleneceğiniz ve huzur bulacağınız bir yatak odasının dekorasyonunda açık renkler tercih etmenizi öneririz. Koyu bir perde tercih edilebilir. Yatak odanızda çok fazla aksesuar kullanmamak, romantizm açısından önemlidir. Yatak odasında sakin ve dingin ürünler tercih edilmelidir. Çok hareketli ürünler den uzak durulmalıdır. Yatak odasının ışığının daha dinlendirici olması önemlidir. Dekorasyon olarak şık bir abajur tercih edebilirsiniz.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Banyo dekorasyonuna geçmeden önce banyonun alanı ve ışık alıp almaması önemlidir. Küçük banyolarda banyoyu büyük ve ferah gösterecek dekorasyon ürünleri kullanılmalıdır. Küçük mumlar ile banyonuza renk katabilirsiniz. Karanlık banyolar için ayna kenarı ışıklandırma yapılabilir. Banyo malzemelerinin kalitesi çok önemlidir. Leke tutmayan ve temizliği kolay ürünler tercih edilmelidir. Birçok banyoda nem kokusu olabiliyor bu yüzden havalandırmanın önünü kapatacak dolaplar kullanılmamalıdır. Nem ve su olduğu için zeminde de kaygan ürün tercih etmeyiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk odası evimizde en çok önemsediğimiz alanlardandır. Her anne ve baba çocuklarının olacağını öğrendiği andan itibaren güzel bir oda yapmayı hayal ederler. Bazı zaman çocuk odası olmayan aile diğer odalarını dağıtır ve çocuklarına oda yaparlar. Çocuk odalarında estetikten ziyade çocuğun dikkatini dağıtmayacak eşyalar seçilmelidir. Daha sade ve fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz. Çocuk odalarının mobilya, duvar ve perdelerinin renklerinin sıcak renkler olması çocuğun psikolojisi acısından da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir