Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde hepimiz evlerimizdeyiz. Kimi zaman kuaförler kapandı kimi zaman da bizleri tedirgin olduğumuz için çıkamadık evlerimizden. Bazılarımızın ise kuaföre ayıracak paraları yoktu. Kuaförlerde yüksek maliyetli bakım işlemleri yaptırmaktansa evde kendi saç bakımımızı kendimiz yapabiliriz. Hem de düşük maliyet ile.. Bakım işlemine başlamadan önce saçımızın yapısını ve neye ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerekir. Daha sonraki aşamada ihtiyacımıza uygun maskeler ve bakım yağları kullanmamız gerekmektedir. Bu yazımızda saçların ihtiyacına hangi doğal malzeme ve maske uygulayacağımızdan bahsedeceğiz. Bu bakımları saçımızın ihtiyacına göre bölümlere ayırmaktayız. Bunlar;

  • Yıpranmış ve kuru saçlar için
  • Mat ve kolay kırılan saçlar için
  • Kepekli ve kaşınan saç derisi için
  • Hacimsiz saçlar için
  • Dökülen saçlar için
  • Zor uzayan saçlar için

Yıpranmış Saçlar için

Saçlarımız zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak yıpranabilirler. Bunlar kimyasal faktörler ve çevresel faktörlerdir. Kimyasal faktörlerden bazıları boya, perma ve röfledir. Çevresel faktörler ise güneş ışınları, rüzgar ve denizdir. Saçlara en çok zarar veren renk açma ve saçımıza kullandığımız boyalardır. Bu tarz açma ve boyama işlemlerinde uzman olmayan kişiler ve kalitesiz malzeme kullanımı ile saçlar yıpranır ve daha da kötüsü yanabilir. Yıpranmış saçlara ilk olarak uygun şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır. Haftada bir defa saçımıza uygun olan maske kullanmalıyız. Yıpranmış saçlara fön çektirmek, maşa yaptırmak ya da düzleştirmek gibi işlemlerden uzak durmalıyız. Aşırı yıpranmış saçlarımıza evde doğal yöntemler ile bakım yapabiliriz.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Yıpranmış ve kuru saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikilidir. Çünkü yumurta içerdiği protein sayesinde saçı beslerken zeytinyağı da saçı nemlendirir. Bu iksir şu şekilde yapılır; Zeytinyağı ve yumurta sarısı bir kapta karıştırılır. Saçlarınıza bu karışımdan masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bir bone ya da streç yardımı ile saçlarınızı hava almayacak şekilde sarın. Yaklaşık bir saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı güzelce durulayın. Kullandığınız yumurta ve zeytinyağını saçlarınızın uzunluğuna ve sıklığına göre ayarlayabilirsiniz.

Avakadolu Maske

Yarım avokado, bir yumurta sarısı, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı zeytinyağı hepsi homojen hale gelene kadar karıştırılır. Karışım nemli saçlara kökten uça doğru güzelce sürülür. Duş bonesini sardıktan sonra en az 1 saat bekletilir ve sonrasında iyice yıkanır.

 Mat ve Kolay Kırılan Saçlar

İyi beslenemeyen saçlar zamanla parlaklığını yitirir ve kolay kırılmaya başlar. Her evde bulunabilecek malzemeler ile hazırlayacağınız saç maskeleri ile saçlarımızın bakımı yapılır. Mat saçlar için maske tarifi; az miktarda limon suyu ve iki tane yumurta sarısı bu karışım saç köklerinden uçlarına doğru iyice yedirilir. Saçın dokusuna işlemesi için yarım saat bekletip ardından durulayın. Diğer bir saç bakım tarifi ise; saçlarınız için yeterli miktarda elma sirkesi, bal ve Hindistan cevizi yağı eşit miktarda karıştırılır. Karışım nemli saça uygulandıktan sonra en az yarım saat bekletilir. Daha sonra saç tipinize uygun şampuan kullanılır. Elma sirkesi saçın parlaklığını geri kazanmasını sağlar. Elma sirkesi son derece etkili bir maddedir. Bu karışımlar sayesinde daha parlak, daha canlı ve daha sağlıklı olacaktır.

 Kepekli ve Dökülen Saçlar

Kepek sorunu bakımlı saçların korkulu rüyasıdır. Kepek kuru ciltte oluşur algısı birçok kişide vardır. Kepek sadece kuru ciltlerde değil yağlı saçlarda da bulunabilir. Kepeğin önüne geçebilmek için birçok kimyasal denemiş olabilirsiniz. Ev de yapacağınız basit tarifler ile kepeklerinize son verebilirsiniz. Kepekten kurtulmak için; portakal kürü uygulayabilirsiniz. Portakal kabuklarını alın ve bir kaseye koyun, içine limon suyu sıkın ve mikser ya da robotla karıştırın. Macun haline gelene kadar karıştırmanız gerekecektir. Daha sonra bunu saçlarınıza uygulayın ve yarım saat kadar bekletin. Sürekli uyguladığınızda saçlarınız kepeklerden kurtulacaktır. Yaz için portakal kabuklarını dondurucuda saklayabilirsiniz.

Dökülen Saçlar; uzun süre devam ediyorsa bir dâhiliye doktoruna başvurarak değerlerinize baktırabilirsiniz. Vitamin eksikliği ve kan eksikliği saçlar da dökülme yapmaktadır. Saç dökülme sebebi genetik de olabilir. Yine strese bağlı olarak da birçok kişinin saçları dökülmektedir. Saç dökülmesine engel olmak için kimyasal maddelerden uzak durmalıyız. Zencefil kökü saç dökülmesini önlemede son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir