folikulit-neden-olur

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Nedir? Folikülit Nedenleri ve Tedavisi

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Nedir?

folikulit-nedirBugün dünya çok fazla kirlilikten etkileniyor ve yaşam standardı büyük ölçüde değişiyor. Bir zamanlar bilinmeyen, dünyanın her yerinden bireyleri etkilemeye başlayan birçok sağlık durumu var. Bu nedenle yaşamımızın farklı aşamalarında bizi etkileyebilecek bu hastalıklar ve rahatsızlıklar hakkında bazı temel bilgilere sahip olmamız gerekir. Bu, durumun tedavisi söz konusu olduğunda bizi daha iyi bir konuma getireceği için gereklidir.
Folikülit bu tür bir durumdur ve folikülit için tedavi kolayca elde edilebilecek bir şeydir. Bu, daha sık görülen cilt durumlarından birine işaret eder ve foliküllerin etrafındaki küçük kırmızı veya pembe yumruların varlığıyla karakterize edilir – bu, saçın deriden kaynaklandığı yerdir.

Vücudun genel olarak  durumdan etkilenen daha yaygın yerleri sırt, bacak, göğüs, yanaklar ve kalçaları içerir. Folikülit tarafından etkilendiğinde, bireyin arka kısım gibi daha geniş bir alana dağılmış yaklaşık 10 ila 100 tane şişlik görmesi muhtemeldir. Durumun öncelikle gençleri veya genç yetişkinleri etkilediği bilinse de, her yaştan bireyleri etkileyebilir.
Tıbbi düzeyde, durumun önemli tıbbi risk taşıdığı düşünülmez ve çoğunlukla estetik etki ile karşı karşıyadır. Bu folikülit tedavisi ve folikülit kurtulmak için yöntemler genellikle birçokları tarafından aranan nedenlerden biridir. Bununla birlikte, rahatsızlık, deride kızarıklık ve ödem gibi bir iltihaplanma olan ağrı, eritemdâhil olmak üzere daha yaygın folikülitsemptomlarının bazılarında rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir.
Bazı iltihaplı lezyonların, özellikle önemli ölçüde büyük boyutlara çıkmaları durumunda, bir miktar irin içermesi muhtemeldir. Bölgenin etrafında bir yara kültürü geliştirmiş olmanız durumunda – bu, bakteri dâhil edilmesinin en yaygın belirtilerinden biridir.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Neden Olur?

folikulit-neden-olurFolikülitin çok sayıda nedeni vardır ve çalışmalar, yaşamın bir döneminde tüm insanların% 10 ila% 20’sini etkilediğini göstermiştir. Bu durumun, diyabet, kanser, HIV, hepatit ve bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanımı gibi diğer tıbbi durumların bir belirtisi olarak geliştiği de bilinmektedir.
Durumun diğer bazı daha ciddi tıbbi durumun sonucu olması durumunda, kafa derisi, yüz ve bacakların yanı sıra vücudun herhangi bir kısmının folikülitine yönelik tedavi, birincil durumun tedavi edilmesine büyük ölçüde bağlıdır. İlk yer. Çocuklarda ve ayrıca yetişkinlerde folikülitin yaygın nedenleri olduğu bilinen diğer başlıca faktörlerin bazıları staphylococcusaureus olarak bilinen bakteriler tarafından enfekte edilmesini içerir. Bu bakteriler tarafından enfeksiyonu önlemek için bilinçli bir çaba sarf etmek, yaşam sağlığa uygunluk standartlarınızın doğru olduğuna emin olmak anlamına gelir. Durumun, kendisine sunulan önemli bir tıbbi tedavi olmaksızın ilerlemesine izin verilmesi durumunda, durumun, ateşin yanı sıra, ateşin gelişimini de görecek olan sistemik bir enfeksiyon olarak bilinen duruma doğru ilerlemesi ihtimali vardır. .

Çocuklarda ve ayrıca yetişkinlerde folikülitin daha yaygın nedenleri olarak listelenebilecek faktörleri tanımlamak için yakından baktığımızda, her zaman, araştırmayı sürdürdüğü ilaç türüne daha yakından bakmak için bir noktaya gelmelidir. Yan etkilerinden herhangi birinin bu duruma neden olabileceğini. Bunun nedeni, folikülit belirtilerinin de başka bir duruma işaret etmenin bir göstergesi olabileceğidir.

Bir tür folikülit sıcak küvet foliküliti olarak bilinir. Bu, bir spa küvetinde veya jakuzide bir kişi ıslandığında ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda birey, gövdenin veya sırtın her tarafında bir dizi küçük kırmızı yumruların gelişmesinden etkilenir. Sıcak küvet foliküliti çoğu durumda, durum kaşıntı dışında hemen hemen hiçbir belirti çıkartacaktır. Bu tehlikeli değildir ve durum genellikle herhangi bir önemli tıbbi tedavi olmaksızın kendini temizler.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) Tedavisi ve Önleme Yolları

folikulit-tedavisiFolikülit tarafından etkilendiğinde, düzenli olarak kullandığınız kozmetiklerin hiçbir şekilde cildinize hiçbir şekilde etki etmediğinden veya reaksiyona girmediğinden emin olmanız önemlidir. Durumun tüm dünyada çok yaygın olması nedeniyle, folikülit için çok faydalı olduğu kanıtlanmış bir dizi ev ilaçları vardır. Örneğin, en yaygın kullanılan ev ilaçlarından biri, etkilenen alan üzerine az miktarda çay ağacı yağı uygulamaktır. Çay ağacı yağının anti-septik, anti-mantar ve anti bakteriyel özellikleri, cildin yüzeyinin kirlenmemesi için uzun bir yol kat edecektir.
Soğanlar veya sarımsaktan elde edilen meyve suyunun, aynı zamanda, anti bakteriyel özelliklere sahip oldukları göz önüne alındığında, çok etkili oldukları bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey suyu bir çift soğandan veya sarımsak yığınından çıkartıp kaynatın. Bunun yapılması, kaynama noktalarının olgunlaşmasına ve kırılmasına neden olur, böylece içinde bulunan herhangi bir büzgüyü tahliye eder. Bir diğer çok etkili seçenek ise 1 tatlı kaşığı süt kreması ve tek çay kaşığı sirkenin bir tutam zerdeçal tozuyla birlikte uygulanması ve etkilenen bölge üzerine uygulanmasıdır.

Vücudun etkilenen bölgeleri üzerinde sıcak bir kompres uygulaması harikalar yapmak ve önemli ölçüde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sadece döküntüleri iyileştirmeye yardımcı olmaz ve daha fazla yayılmayı önler; ayrıca cildin tahriş olmuş lekelerini de yatıştırmaya yardımcı olur. Folikülitlerden etkilendiğinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri, çok dikkatli bir şekilde tıraş edilmesini sağlamaktır.
Çünkü herhangi bir kesim veya hasarın meydana gelme olasılığı yüksektir (etkilenen alanın etrafında çok sayıda püstül olduğu gerçeği göz önüne alındığında) daha da fazla enfeksiyona yol açabilir. Kadınlar, durumdan etkilendikleri zaman diğer epilasyon yöntemlerini seçmelidir. Eğer düzenli olarak sıcak küvet kullanıyorsanız, mevcut olabilecek herhangi bir bakteriyi öldürmek için bir miktar klor kullanmanız gerekir. Folikülit çukurlarından kurtulmak için yöntemlere doğru çalışırken, yüz, kafa derisi, bacaklarda folikülit tedavisi düşünüldüğünde, her zaman ev ilaçlarına güvenilebilir. Çocuklarda folikülit tedavisi düşünüldüğünde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir