Gebelikte Cilt Değişiklikleri

Gebelikte en sık görülen durumlardan biri de ciltte olan değişik renklenmeler ya da belli başlı cilt sorunlarıdır. Gebelikte cilt değişiklikleri çok olağan bir durumdur. Bu durum hemen hemen birçok hamile bayanlarda görülen ve endişeye kapılmaması gerekilen durumları başında gelir. Gebelik dönemi kadınlarda hormon değerlerini çok farklılaştıran ve dengeleri bozan bir durumdur bu durumda da alışkın olmayan cilt birden değişime uğruyor ve kişinin cildinde sorunlar oluşturmaya başlıyor.

Cilt sorunları Nasıl Geçer?

 

Öncelikle gebe kaldıktan sonra çok zorunlu olmadıkça ilaç kullanımını unutun. Hele doğrum sonrası geçecek olan cilt problemleriniz için asla ağır krem ya da benzeri ilaçları kullanmanızı önermeyiz. Ağırlıklı olarak çene ve alın kısımlarından görülen bu cilt lekeleri hamilelikten kısa bir süre sonra geçecek ve eski cildiniz geri gelecektir.

 

Hamilelikte cilt lekeleri genellikle kızarıklar gibi görülen durumlardan oluşur. Kadın aynaya baktığında zaten hamileliğinden dolayı alınan kiloların yanı sıra cildinin de bozulduğunu görünce bir hayli üzülüyor. Ama unutmayın ki bu dönem sadece size oynana bir oyun. Asla moralinizi bozmayın ve olabildiğince sakin davranarak kontrol altında tutmaya çalışın.

 

Cilt sorunlarını geçirmenin en doğal yolu ise gündüzce gece bol duru su ile yıkamaktır. Bu sayede cildiniz her an temiz kalacak ve bir nebzede olsa cilt rahatlayacaktır. Bunun dışında evde uygulana doğal gıdalar ile yapılan maskeleri de kullanabilirsiniz. Bunun haricinde alsa başkalarının sizlere vermiş olduğu kimyasal krem ve ya farklı uygulamaları denemeyiniz. Bu dönem size sadece 9 ay huzursuzluk verebilir ama sonrasında geçip gittiğinde boş yere üzüldüğünüzü anlayacaksınız.  Lekelere müdahale etmeyiniz ve sıkmaya çalışmayınız tamamen doğal akışına bırakın ve siz hamileliğin keyfini çıkarmaya başlayın. Daha sorunsuz bir cilt dileriz. Gebelikte cilt değişiklikleri hakkında umarım fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir