gluten kısırlık

Gluten’in Olumsuz Etkileri Arasında Çocuk Sahibi Olamamakta Var!

Gluten kısırlık nedenlerin arasında son yıllarda oldukça dikkat çeker. Aynı zamanda kısırlık oranında ki artış son zamanlarda büyük artış göstermektedir. Bu artışın kaynağı incelendiğinde ise en büyük sıkıntının glüten olarak belirlendiği, buna karşı tedbirlerin ve bilgilendirmenin büyük öneme sahip olduğu bildiriliyor.

Gluten Nedir?

Gluten kısırlık nedenleri arasında modern buğday olarak adlandırılan kısırlığa yol açan bir etkendir. Bir diğer adı ise ülkemizde çölyak olarak bilinmektedir. Yani pişirilebilir tahıl ürünlerinin tüketilememesi durumlarında kısırlık riski artış göstermektedir.
Ayıca glütenli beslenme ile de kısırlık ve çocuk sahibi olamama problemlerine artış bir hayli fazladır. Bu kapsamda çocuk sahibi olamayan çiftlerin kadın doğum uzmanlarına müracaatları sonucunda her şey normal gözükse bile çiftler çocuk sahibi olamıyor. Bu tür vakalarda ise uzmanlar sadece beslenme ile ilgili tavsiyeler ile diyetisyen öneriyor ve böylece çiftler çocuk sahibi olabiliyorlar. Bu beslenme de ise değiştirilen tek şey glüten… Yani glütensiz beslenme diyetleri ile bu sıkıntıların önüne geçilebiliyor.

Glutenli Gıdalar Nelerdir?

İşte glutenli bazı gıdalar; buğday, kavuzlu buğday, çavdar, yulaf, arpa, orman tahılı, kamut, ham kavuzlu tahıl ve bulgur…Yani pişirilebilir gıdalar. Bu kapsamda doğum için müracaat edilen hastalarda ilk tavsiye edilen konu glüten kesilmesi olmaktadır. Böylece birçok vakada hiçbir tedaviye başlamadan tekrar kadınların hamile kalma olasılığında artış gözlemleniyor. Beslenmenin önemi burada da ortaya çıkmış oluyor.
Glutende bozulan tahıl maddelerin etkisi çok yüksek. Modern buğday diye geliştirilen gıdaların sonucunda çocuk olmama başta bir takım sağlık sıkıntıları da ortaya çıkmaya başlamış ve son yıllarda bu oran oldukça yükselmiştir. Vücut direnci ile alakalı bu durumlarda vücut direncinin arttırılması sağlanmalıdır. Yani insilün seviyesi arttırılmalıdır. Böylece vücudun direnci artacak ve kadınlar hamileliğe daha müsait duruma geçecekler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir