Göz Altı Morlukları ve Şişlikleri Nasıl Geçer?

Yorgunluk, uykusuzluk, ekran başında fazla zaman geçirme veya yanlış makyaj ürünlerinin kullanımı sonucu ortaya çıkan göz altı morlukları veya şişlikleri tüm kadınların başına gelebilecek olan sorunlardan bir tanesidir ve hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu tarz bir sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki tüm kadınların ortak sorunu olan göz altı morluklarından nasıl kurtuluruz? veya göz altı morlukları nasıl geçer?

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde göz altı morluklarından ve şişliklerinden kurtulmak için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım ama bu noktada eğer sürekli olarak bu durumla karşı karşıya kalıyorsanız bilmeniz gereken bir şey var ki o da kullanmakta olduğunuz kalitesiz makyaj malzemelerinin bu duruma yol açabileceğidir.
goz-cevresi-sisligi

Göz altı torbaları neden şişer?

Göz altı şişliklerinin önüne nasıl geçebileceğimizi anlatmadan önce göz altı şişliklerine neden olabilecek olan durumları bilmekte ve tanımakta fayda vardır. Genellikle alerjik bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkabilecek olan göz altı şişliği sorununa neden olabilecek olan şeyler arasında kalitesiz güzellik ürünleri, evcil hayvanlar ve ilk kez denemiş olduğunuz gıdalar yer almaktadır. Bu saydıklarımın tümü sizlerde alerjik bir reaksiyon başlatmış ve göz altınızda şişlikler yaratmış olabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesiyse, göz altı şişliğinin yanı sıra ateş, deri döküntüsü veya nefes problemi gibi belirtileriniz de varsa hiç zaman kaybetmeden doktora görünmenizin faydalı olacağıdır.

Sürekli olarak göz altı şişliği sorunu olanlar ne yapmalı?

Göz çevresinde ve göz altında şişliğe neden olabilecek şeylerden bir tanesi de vücudumuzun su tutmasıdır. Eğer adet dönemlerinizden önce böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorsanız çok meraklanmanıza gerek yok çünkü bu oldukça doğal bir durumdur ve adet dönemlerinden önce neredeyse tüm kadınlarda vücut su tutma eğilimi içerisine girer. Peki böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve adet dönemi öncesinde oltaya çıkan göz altı şişliklerinden nasıl kurtulacağınızı merak mı ediyorsunuz? Çözüm aslında çok basit ve hepinizin günlük hayatında kolaylıkla yapabileceği şeyler.

goz-cevresi-morlugu

Göz çevresinde ve göz altında oluşan şişliklerden kurtulmak için organik içeriğe sahip dengeleyici antioksidan serumlar kullanmakta fayda vardır. Bunun yanında dehidratasyona katkıda bulunan tuzlu gıdalardan uzak durmalı ve olabildiğince çok yeşil çay gibi doğal idrar söktürücüler kullanmaya gayret etmelisiniz.

Göz altı morlukları ve şişlikleri genetik midir?

Her ne kadar bu sorunun cevabına birçoğunuz “tabii ki değildir” diye cevap verecek olsa da aslında işin aslı göz altı morlukları ve şişliklerinin kalıtımsal olabileceğidir. Peki sizin göz altı morluklarınız ve şişlikleriniz kalıtsal mı? Bunu anlamanın en kolay yolu; annenizin veya büyük annenizin geçmişte çekilmiş oldukları fotoğraflarda, göz çevrelerinde veya göz altlarında sizin yaşadığınız soruna benzer bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmektir. Zaten böyle bir şey gözlemlediyseniz yaşınız ilerledikçe göz altı şişliklerinizin ve morluklarınızın artması oldukça alışılagelmiş bir durumdur.

Ailenizde bu tür göz altı morlukları ve şişlikleri süre gelen bir durumsa sizin de bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey doktorlar tarafından tavsiye edilen göz kremlerini kullanmak ve yapacağınız doğal makyajlarla bu kusuru ortadan kaldırmaya çalışmak olacaktır.

goz-alti-morlugu-1

Göz altı şişliklerinin en büyük nedeni yorgunluk mu?

Yorgunluk, stres, kaygı, depresyon, dinlendirmeyen uyku, romatizmal ve hormonal hastalıklar gibi birçok şey göz altı şişliklerine neden olabilmektedir. Eğer saymış olduğum sıkıntılardan bir veya daha fazlasına sahipseniz ve göz altı şişliklerinizden kurtulmak istiyorsanız, diyet yapmanın içerisinde bulunduğunuz duruma iyi gelebileceğini bilmenizde fayda var.

Bunu söylememin en önemli nedeniyse, vücudunuzda yanlış beslenmeden kaynaklı olarak proteinlerin, esansiyel yağların ve B vitamininin eksik kalmış olma ihtimali ki bu saydıklarımın vücuttaki eksikliği sonucunda da göz altı morluklarınız veya şişlikleriniz artış gösterebilir. Bu nedenle yapacağınız diyet içerisinde öncelikli olarak yağsız et ve balık, süt ürünleri ve B-12 vitamini içeren gıdaların olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca göz altı morluklarınız ve şişlikleriniz için en büyük yardımcılarınızdan bir tanesinin de cildinizi besleyen göz kremleri olduğunu unutmayın. Maksimum oranda yaşlanmayı önlemek ve cildinizi en iyi şekilde beslemek için elma kök hücresi ve üzüm bileşenine sahip olan kremleri tercih etmeye özen gösteriniz. Bu tür bileşenlere sahip olan kremler, göz çevrenizi ve göz altlarını beslemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

goz-alti-sislikleri

Göz altı morlukları ve şişliklerinden korunmak için neler yapılmalı?

Daha öncede söylediğim gibi uykusuzluk, yorgunluk, stres, kaygı, depresyon, uzun iş günü, televizyon veya ekran başında çok zaman geçirmek gibi unsurların tümü gözü yorar ve bunların sonucunda göz çevresinde ya da altında oluşan morlukların veya şişliklerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Özellikle gününüzü bilgisayar ekranına bakarak geçirmek zorunda olduğunuz bir işiniz varsa gözlerinizin gereğinden çok daha fazla yorulacağı bir gerçek. Bu nedenle gözlerinize hak ettikleri değeri vermeli ve düzenli olarak belirli zaman aralıklarında gözlerinizi dinlendirmeyi ve hatta imkanınız varsa arada şekerleme yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Ayrıca yorgun gözlerinizi küçük bir yardımla canlandırmak da tamamen sizin elinizdedir. Gözlerinizi canlandırmak için C vitamini içeren nemlendirici kremler kullanabilir veya göz toparlama jellerinden yardım alabilirsiniz. Göz çevrenize süreceğiniz nemlendirici krem veya toparlama jeli yardımıyla nemlenecek olan gözleriniz eski enerjisini kazanacaktır. Bu sayede göz çevresinde v
eya göz altında oluşan morlukların veya şişliklerin bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir