Günlük Cilt Bakımı Rutini Tavsiyeleri

Günlük cilt bakımı, sanılanın aksine sabah uyanıldığında değil bir önceki geceden başlamalıdır. Gece yatmadan hemen önce günlük makyajın öncelikle yağ bazlı bir temizleyici ile çıkarılması ardından su bazlı temizleyici ile çıkarıldıktan sonra nemlendirici serum sürülerek gece uykusuna geçilmelidir.

Yeterli ve kaliteli bir uyku cildin aydınlık, doğal ve temiz görünmesi için en önemli etkenlerden biridir. Vücudun ihtiyacı olan uyku süresi sağlandıktan sonra sabah uyanınca öncelikle yüz yalnızca ılık su ile yıkanmalı ve makyaj yapmaya başlamadan önce ise sırasıyla şu adımlar uygulanmalıdır;

1-Cilt toniği yüzü sakinleştirmek ve nemlendirmek için cilt tipinize uygun olarak seçilmeli tüm işlemlerden önce uygulanmalıdır. Eğer güle alerjiniz bulunmuyorsa gül suyu, yüz için en faydalı bileşenleri içeren toniklerden birisidir.

2-C vitaminli bir serum yüze masaj yaparak uygulanmalı. Bu noktada cildinizde lekeleriniz bulunuyorsa veya lekelenmeye yatkınsa leke giderici bir serum kullanılabilir.

3- Özellikle aknelenmeye meyilli ve siyah noktaya yatkın ciltler için cilt tipine uygun, güneş koruyucu içeren yağsız bir nemlendirici sürülmeli, kullanacağınız nemlendirici güneş koruyucu içermemesi halinde irili ufaklı güneş lekeleriniz oluşabilir. Cildinizi iyi nemlendirmemeniz halinde kuru bir cilde sahip olup erken yaşta kırışıklarınız oluşabilir bu nedenle nemlendirici kullanmanız cilt bakımı rutini için önemlidir.

Günlük cilt bakımı rutinine ek öneriler;

Eğer cilt tipiniz yağlıysa özellikle alın burun ve çene gibi yağlı bölgelerde kullanılmak üzerehaftada 1 defa kil maskesi uygulanabilir.

Haftada 2 defa keçi sütü sabunuyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

2 haftada bir defa olmak üzere kağıt maske kullanılabilir.

Ayda 1 defa göz çevresi maskesi yapılabilir.

Dönemsel olarak yağlanmaya meyilli bir periyottaysanız ayda 2 defa tonik sprey kullanılabilir.

Son olarak çok fazla farklı çeşitte ürünün cildinizi yoracağını unutmayın. Geçmeyen cilt şikayetleriniz için dermatoloğunuza danışın ve sağlıklı beslenip, spor yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir