Histeroskopi

Histeroskopi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Histeroskopi nedir ve nasıl uygulanır?

Rahim içi ve rahim sağlığı açısından geliştirilen tedaviler arasında dikkat çeken ve rahim içi problemlere ulaşmakta ki rahatlıkla rahim tedavilerinde önerilen bir tedavi yöntemidir. Tanısal ve operatif olarak iki sınıfta ele alınmaktadır. Hem genel anestezi ile hem de lokal anestesi ile yapılabilmektedir.
Histeroskopinin uygulanması ise rahim ağzının genişletilmesi ile birlikte başlamaktadır. Sonrasında rahiç içerisine sıvı doldurulur ve rahim içerisine rahatlıklıkla giriş sağlanır aynı zamanda kamera ile gözlemleme başlar. Rahim ve rahim içerisinde ki döllenme gibi önemli bulgular kamera yardımı ile gözlemlenerek kişinin genel durumu değerlendirilir, olası problemlerin tespiti de aynı zamanda sağlanır. Bu işlem genel olarak tanımsal olarak histeroskopinin uygulanmasıdır.
Histeroskopi sadece tanımsal olarak değil, problemlerin giderilmesinde de yardımcı olur. Bu sayede daha rahat ve etkili ameliyatlar ile rahim problemleri giderilmektedir. Histeroskopinin uygulanamadığı durumlarda söz konusudur. Bu durumlar ise; hamilelik, idrar yolu enfeksiyonları ile vajinada ki iltihap durumlarında kullanılması tehlikeli olacağından kullanılmamaktadır. Operatif Histeroskopi ile birçok rahatsızlık giderilmektedir. Bunlardan bazıları rahim içerisinde oluşan yapışıklıklar, miyomlar, polipler gibi durumlarda bu yöntem sayesinde rahatça müdahale yapılabilmektedir. Bu teknik ile birlikte ayrıca aletlerde kullanılır, makas vb.
Müdahale edilen rahatsızlıklar için yeniden nüksetmesini engellemek adına da bir takım işlemler yapılır. Rahim yapışmalarının yeniden nüksetmemesi için spiral ya da kateter kullanılması buna birer örnektir. Bu ameliyatın en büyük kolaylığı ise kısa sürmesi ve buna bağlı olarak hemen iyileşme süresidir. Tanımsal olarak uygulandığında bir iki dakika bu işlem için yeterli olurken; operatif olarak ise onila yirmi dakika bu işlem için yeterli olacaktır. Yüzeysel problemler için geliştirilen bu teknik hastalara son derece kolaylık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir