İlişkinize Zarar Verebilecek 16 Kötü Alışkanlık

[blockquote]Hiç bilinçaltınızda ilişkinize zarar verebilecek şeyler yaptığınızı düşündüğünüz oldu mu? Eğer farkında olmadan yer yer sevgilinizi incittiğinizi düşünüyorsanız, sizler için aşağıda sıralamış olduğumuz ve ilişkinize zarar verebilecek 16 kötü alışkanlığa göz atabilirsiniz.[/blockquote]

Hepimizin farkında olmadan yaptığımız kötü alışkanlıklarımız vardır. Bu alışkanlıklar bazen karşımızdaki insana sevimli gelse de bazen de bunun tam tersine bir etki yaratabilir. Hatta çoğu zaman bilinçaltınızda yatan bu kötü alışkanlıklar hem size zarar verebilir hem de sevdiğiniz insanla aranızın açılmasına neden olabilir.

Eğer birine körkütük aşıksanız, sevgili olma aşamasına gelene kadar onun kötü alışkanlıkları sizi neredeyse hiç rahatsız etmez. Çünkü ona deli gibi aşıksınızdır ve onun kötü alışkanlıkları onu elde etme arzunuzun altında ezilir gider. Aynı durum size körkütük aşık olan partneriniz için de geçerlidir.

Başlangıçta sevdanın ateşi sizi sardığı için her şey size hoş görünecektir ama zaman geçtikçe sevgililerin kötü alışkanlıkları daha çok göze çarpmaya başlayacaktır ve başlangıçta görmezden gelinen kötü alışkanlıklar ilişkiye zarar verecek hatta ilişkiyi bitme noktasına getirecektir.

Sonuç olarak sizi siz olduğunuz için seven insan, bilinçaltınızda yer etmiş olan kötü alışkanlıklardan dolayı sizden şikayet etmeye hatta sizden ayrılmaya çalışabilir. Olduğunuz kişi olmak yerine başka bir insan olmanız şu saatten sonra gerçekten çok zordur, peki siz bunu başarabilir misiniz?

Ve eğer gerçekten birkaç kötü alışkanlığınız varsa, bu alışkanlıklar ilişkinizin romantizmini inanılmaz derecede etkileyebilir ve çok geç olmadan bunların hiçbiri fark edilmez.

Tüm bunların sonunda sevgiliniz sizi kötü alışkanlıklarınız için suçladığında, onun söylediklerini kabul etmek yerine inkar etmek çok daha kolay gelecektir. Çünkü siz zaten böyle bir insandınız ve aslında ortada değişen herhangi bir durum yok ama sevgiliniz aşk sarhoşuyken göremediği veya gördüğü halde ses çıkarmadığı birçok şeyle ilgili sizi suçlamaya başlıyor.

Tabii ki tüm kötü alışkanlıklarınız ilişkinizi kötü etkilemeyecektir. Ama bu alışkanlıklardan bazıları sevgilinizin gözünden kaçmış olabilir ve mükemmel ilişkinizde gözden kaçan bu kötü alışkanlıklar filizlenip gün yüzüne çıktığı zaman, ortaya kritik derecede önem taşıyan farklılıklar çıkabilir.

İlişkinize Zarar Verebilecek 16 Kötü Alışkanlık

Gerçekten de kendi ilişkinize zarar verdiğini gördüğünüz bu alışkanlıklarınıza bu kadar düşkün müsünüz diye öncelikle kendinize sorarak işe başlayabilirsiniz. Sizin için önemsiz olan bu kötü alışkanlıklarınız, bir yerden sonra küçük sıkıntılar doğurabilir ve sonrasında daha da büyüyerek ilişkinize ara vermenize neden olabilir. Gelin ilişkinize zarar verebilecek olan bu 16 kötü alışkanlığa hep birlikte göz atalım.

Karşılıksız Beklentiler:

Gerçekten tatlı ve sevecen bir sevgiliniz olduğunun farkındasınız ve onu sevmenizin en önemli nedeni de onun bu halleri. Peki sizin için yaptığı en ufak şey için bile ona minnettarlığınızı dile getiriyor veya en azından bir teşekkür ediyor musunuz? Örneğin sizin için anahtarınızı bularak, yine sizin için kapıyı açtığı zamanlarda?

Yaptığı tüm şeyler için sevgilinize teşekkür etmek size çok saçma gelebilir. Ama şöyle de bir durum var ki sevgiliniz sizin için yaptığı şeyler için sizden sadece küçük bir teşekkür bekliyor olabilir ve bir yerden sonra beklentileri karşılanmadığı için ilişkinizde sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz.

Önemsiz Hissetmek:

iliskide-onemsiz-hissetmek

Sevdiğiniz insanı mutlu etmek için elinizden geleni yaptığınız halde o sizin yaptığınız hiçbir şeyin farkına varmadığı için üzülüyor musunuz? Buna rağmen onun için yaptığınız tüm güzel şeyleri ara vermeden yapmaya devam ediyorsunuz ve yine karşı tarafın sizin onun için yaptıklarınızı görmemesi nedeniyle ilişkiniz kötüye mi gidiyor?

Eğer partneriniz sizin yaptıklarınıza önem vermiyor ve yaptıklarınızı önemsiz gibi hissettiriyorsa, onunla bu konuda konuşmayı deneyin. Bu noktada öfkenizi veya üzüntünüzü içinize atmak size yardımcı olmayacaktır. Belki de partneriniz gerçekten de onun için yaptığınız tüm bu güzel şeyleri fark etmemiş olabilir. Çaresiz bir insan olmaktansa, kendinizi sevdiğiniz insana ifade etmeye çalışmak çok daha mutlu bir insan olmanızı sağlayabilir.

Partnerinizi Test Etmek:

Yer yer partnerinizin sizin için neler yapabileceğini görmek için ondan büyük taleplerde bulunuyor veya ortada hiçbir şey yokken sinir nöbetleri geçiriyor olabilirsiniz. Bu küçük testler ve sınavlar özellikle yeni bir ilişkiye başlayacak olan çiftler arasında, duyulan sevginin büyüklüğünü kanıtlamak adına sık sık yapılmaktadır ama ilişkinizin ilerleyen dönemlerinde de partnerinizin sevgisinden sürekli olarak şüphe duyarak, ona bu tarz küçük testler ve sınavlar yapmaya kalkışırsanız ilişkiniz zarar görebilir.

Partnerinizi Suçlamak:

partnerinizi-suclamak

İkinizin de içinde bulunduğu bir karışıklıkta sevgilinizi suçlamak, herhangi birini parmakla göstermek kadar kolaydır ama eğer olanlarda en az onun kadar sizin de suçunuz olduğunu içinizde bir yerlerde kabul ediyorsanız, suçun tamamını partnerinizin üzerine yıkmaya çalışmayın. Çünkü böyle yaptığınız zamanlarda partneriniz kendisini köşeye sıkışmış ve çaresiz hatta kızgın ve incinmiş hissedebilir.

Diğer yandan böyle bir durumla karşılaştığınızda partnerinize sizin de konuyla ilgili suçunuz olduğunu söylemek veya suçu paylaşmak, ona böyle kötü bir anda ihtiyacı olduğu duygusal desteği sağlamış olacaktır ve sonuç olarak ilişkiniz çok daha sağlam temeller üzerine kurulacaktır.

Sessiz Kalmak:

iliskide-sessiz-kalmak

Sizi inciten bir konuyla ilgili konuştuğu zamanlarda partnerini dinlemeyi ve onunla konuşmayı reddedenlerden biri misiniz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Birçok kadın veya erkek, böyle durumlarda partnerinin karşısında oturarak kafasını tavana veya farklı bir yere çevirerek konuşmamayı tercih eder. Böyle yapmayın çünkü partnerinizin o an sorularına cevap verebilecek ve içerisinde olduğu durumdan kurtulmasına yardımcı olabilecek tek kişi sizsiniz. Eğer sessiz kalır ve sorularına cevap vermemeyi seçerseniz, hem partnerinizin kendisini daha sefil bir durumda hissetmesine hem de aynı zamanda sizden nefret etmesine neden olabilirsiniz.

Dengesiz Beklentiler:

Partnerinizden çok büyük beklentileriniz olduğu halde, meşgul olduğunuz için veya yapmanız gereken işler olduğu için onun sizden beklentilerinin daha az olması gerektiğini ona hiç söylediniz mi?

Karı ve koca veya kız arkadaş ve erkek arkadaş arasındaki roller her ne kadar farklı olsa da tarafların birbirinden beklentilerinin eşit olması gereklidir. Çünkü bir taraf sürekli verirken diğer taraf sürekli alıyor ve karşılığında hiçbir şey vermiyorsa bu ilişkinin sonunun pek de hayırlı olmadığının bir göstergesidir.

Tek Heceli Kelimeler Kullanmak:

Bir konuşmanın ortasında elinizden geldiğince tek heceli kelimeler kullanmamaya çalışın. Örneğin size yöneltilen bir soruyu “Evet”, “Hayır” veya “Hmm” şeklinde yanıtlamak, o an çok derin şeyler düşünüyor olsanız bile oldukça kaba bir davranıştır.

Partneriniz sizinle iletişim kurmaya çalıştığı zamanlarda, onun sorularına açık uçlu sorularla cevap vermek yararınıza olacaktır. Bu sizin hem daha iyi bir şekilde iletişim kurmanıza hem de birbirinizi daha iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır. Sizin vereceğiniz tek heceli cevapların veya konuşmaların bir iki dakika sonunda sona ereceğini ve her ikinizi de farklı köşelere atacağını bilmenizde fayda var.

Küçük Bir Çocuk Gibi Davranmak:

iliskide-cocuk-gibi-davranmak

Yapmak istediğiniz her şeyin sizin istediğiniz şekilde yapılması hoşunuza mı gidiyor? Sadece sizin izlemekten zevk aldığınız bir filmi izlemek veya sadece sizin yemek yemeyi sevdiğiniz bir mekanda yemek yemek çok saçma olabilir. Her ne kadar partnerinize bu tavrınız başlarda sevimli bile gelebilecek olsa da sürekli olarak sizin zevk aldığınız şeyler yapıldığı ve sizin istekleriniz gerçekleştiği için bir süre sonra partneriniz bu durumdan sıkılmaya ve hatta kendisini sizin yanınızda taşıdığınız bir çanta gibi hissetmeye başlayabilir. Sonuç olarak ilişkiniz yıpranır ve bir yerden sonra kopma noktasına gelebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için çocuk gibi davranmayı bırakarak, partnerinizin isteklerine de kulak vermenizde fayda vardır.

İnsan İçinde Rencide Etmek:

Toplum içindeyken veya çevrenizde insanlar varken partnerinize bağırmayın veya onu aşağılamayın. O an ona bağırmak, söylemek istediklerinizi hiç çekinmeden söylemek veya yanından yürüyerek uzaklaşmak için haklı nedenleriniz olabilir ama insanlar arasında partnerinizi üzmeniz veya incitmeniz onun egosuna büyük zarar verebilir ve bu da ilişkinizde iyileşemeyecek yaralar açabilir.

Yalan Söylemek:

iliskide-yalan-soylemek

Saçma bir neden uğruna partnerinize yalan söylemeyin. Onun vereceği tepkiden korktuğunuz veya onun önünde zayıf görünmek istemediğiniz için sevgilinize yalan söylüyor olabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, söylediğiniz yalanların sonu hep aynı olacaktır. Söylediğiniz yalanlar ilişkinizi olumsuz yönde etkileyecek ve güven kaybına neden olacaktır. Yalan söylemeyi bırakmak ve gerçeklerle yüzleşmek emin olun ki sizin için çok daha iyi olacaktır.

Bu Konu Hakkında Konuşmak İstemiyorum:

Stresli tartışmalardan kaçmak o an için size kolay bir çözümmüş gibi gelebilir ama partnerinizi aklında birçok soruyla karanlık bir köşede bırakmak, emin olun ki onu çok daha stresli, öfkeli ve sinirli bir hale sokacaktır.

İçerisinde bulunduğunuz durum veya verilecek karar her ne kadar zor olursa olsun, bu sizin ilişkiniz ve sorunlarınızı partnerinizle konuşmadan çözemezsiniz. Unutmayın ki tüm uzun yolculuklar, küçük bir adımla başlar.

Kolayca Rahatsız Olmak:

İçerisinde bulunduğunuz an ve sonrasında, herhangi bir konuyla ilgili sevgilinizden rahatsızlık duyduğunuz ve sonrasında geri dönüp düşündüğünüz zaman neden böyle hissettiğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmadığı oldu mu? Büyük bir olasılıkla partnerinizden veya sevgilinizden sıkılmanızın arkasında ince bir neden var.

Peki o an kendi kendinize bunalıma girmek veya agresif davranışlar sergilemek yerine, arkanıza yaslanıp kendinizi neden böyle hissettiğiniz sormayı denediniz mi? Ya da en iyisi partnerinize şu an içerisinde bulunduğunuz durumdan rahatsızlık duyduğunuzu ama neden bu şekilde hissettiğiniz hakkında bir fikriniz olmadığını söylemeyi deneyin. İnanın bana bunu partnerinize söylediğiniz ikinci saniyeden itibaren kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Sahip Olduğunuz Tüm Zamanı Birlikte Geçirmek:

Çalışma saatleriniz dışında uyanık olduğunuz tüm vakti birlikte mi geçiriyorsunuz? İyi bir çift olduğunuzu düşündüğünüz için her şeyi birlikte yapıyor olmanız, birbirinden bağımsız olarak bir şeyler yapabilen diğer çiftler arasında alay konusu olmanıza neden olabilir.

Gerçekte bir çift olarak her şeyi birlikte yapıyor olmanız size yarardan çok zarar getirebilir, çünkü bu şekilde davranıyor olmanız, ikinizin de kişisel hayatında tek başına yapması gereken şeylerin önüne geçmiş olacaktır.

Yeterince İltifat Etmemek:

iliskide-iltifat-etmek

Partnerinize en son ne zaman sadece sizin için üzerine güzel şeyler giydiği için teşekkür ettiniz? Yıllar geçtikçe sevdiğiniz insanı mükemmel kılan şeyleri görmezden gelmeniz ve sizin için yaptığı şeyleri hafife almanız kolaylaşacaktır. Sık sık partnerinize iltifat ederek, ona hala hayran olduğunuzu ve onu hala çok sevdiğinizi gösterebilirsiniz.

Arkadaşlar için Zaman Ayırmak:

Arkadaşlarıyla dışarı çıkmasından rahatsız oluyor ve arkadaşlarıyla dışarı çıktığı zamanlarda sizi yalnız bıraktığını düşündüğünüz için sonrasında partnerinizin başının etini yiyor musunuz? Bu şekilde davranıyor olmanız emin olun ki partnerinizin canını çok sıkacaktır ve o an arkadaşlarıyla olsa bile aklı sizde kalacaktır ve sonrasında geri döndüğü zaman geçirdiği kötü zaman için söylemese bile sizi sorumlu tutacaktır.

Bu noktada kendinize hatırlatmanız gereken şey, partnerinizin arkadaşlarıyla dışarıda takılmasında herhangi kötü bir şey olmadığı ve geri döndüğünde her şeyin sizin için hala çok iyi olacağıdır. Sonuç olarak hem partnerinizin hem de sizin kendinize ait bir hayatınız ve arkadaşlarınız var. Yer yer kendinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Gelecek Hakkında Konuşmamak:

iliskinin-gelecegi

Öncelikle, her ikinizin de gelecekle ilgili ortak hedefleri var mı? Birçok çift ne olursa olsun gelecek hakkında konuşmazlar ve zamanı gelip de bir karar alınması gerektiğinde ne yapacaklarını bilemezler.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için karşıt görüşleriniz olsa bile gelecekle ilgili konuşmaktan kaçmayın. Eğer gelecek ile ilgili konuşmak yerine kaçmayı tercih ederseniz, bu durum ikinizi de farklı yönlere sürükleyecektir. Birbirinizle konuşmayı deneyin ve aranızda olan farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışın. Her ne kadar zor gibi görünse de aşkınızdan kaçmaktan çok daha kolay olacağı bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir