Kalıcı Makyaj(mikropigmentasyon) Nedir? Nasıl Uygulanmaktadır?

Bütün kadınlar her zaman diliminde güzel görünmek ve bakımlı olmak isterler. Zaman sıkıntısı yaşayan bayanlar gündelik ve iş hayatında tercih etmektedirler. Bakımlı olan kadınlar giyimden makyaja kadar pek çok alanda kendilerine önem verirler. Kalıcı makyaj ise kadınlar için kurtarıcı durumundadır. Böylece zamandan tasarruf edeceksiniz. Kalıcı makyaj ürünleri katkı maddesi içermediği için cilde zarar vermez. Kalıcı makyaj ömürlük değildir.

Kullanım süresi maksimum 5 yıldır. Fakat bu süre kişinin cilt yapısına, yaşına ve cildin çevre ile etkileşimine göre farklılık da gösterebilir. Bu boyalar iğne ile derinin üst bölümüne enjekte edilerek bırakılması yöntemidir. Aslında dövme ile benzerlik gösterse de en önemli farkı vücutta kalma suresidir. Yani bu yöntem de epidermisi uygulandığı için vücutta daima kalmaz. Epidermis üç tabakadan oluşan derinin en üst tabakasıdır. Aynı zamanda epidermis tabaka hastalığa neden olan çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyucu konumundadır. Enfeksiyona karşı bariyer görevini görür. Kalıcı makyaj uygulamaları kaş, göz ve dudaklar olmak üzere 3 ayrı bölgede uygulanır.

Kalıcı Kaş Makyajı

Kaş makyajı kadınların makyaj yaparken en çok zaman ayırdıkları kısım olmaktadır. Makyaj yaparken en çok zorlanılan bölgelerden bir tanesi olmaktadır. Kaş yapısı genetik olarak farklılıklar gösterebileceği için yapılan makyaj işlemleri hoş gözüke bilmeyebilir. Bunun için kadınlar genellikle kalıcı kaş makyajı yöntemine başvurmaktadırlar. Bu yöntemde kaş bölgesinde çeşitli ve kalıcı işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Kalıcı Kaş makyajı işlemlerinde gerçekleştirilebilen işlemler şu şekilde yer almaktadır.

  • Kaş şekli değişikliği
  • Daha koyu ve kalın kaş
  • İnce ve şekilli kaş
  • Düşük Kaşlar kaldırılır
  • Arası acık olan kaşların arası doldurulur.

Kalıcı Dudak Uygulaması

Kalıcı dudak makyajı uygulamasında hiçbir operasyona ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yüzden en çok tercih edilen kalıcı makyaj çeşitleri arasında yer almaktadır. Kalıcı dudak makyajı ile ince ve solgun görünen dudaklar dolgun gözükebilir ve daha canlı renkler tercih edilebilmektedir. Büyük ve kalın dudakları da daha ince gösterir. Dudak birçok kadın için alım noktasıdır. Solgun dudaklar ise kalıcı makyaj sayesinde daha canlı ve renkli dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudak uygulaması ortalama 2 saat sürecektir. Kalıcı kaş da olduğu gibi kalıcı makyaj dada acı hissedilmemektedir.18 yaş altındaki kişilere ve ciddi deri rahatsızlığı olanlara uygulanmamaktadır.

Eyeliner uygulaması

Göz makyajı kadınların hem görüntüsünü hem de iletişim kurarken dikkatleri üzerlerine çekmelerini sağlayan bir faktör olmaktadır. Göz makyajını yaparken kadınlar zorluk çekebilmektedirler. Bu yüzden en kolay ve en pratik çözümlerden bir tanesi de Kalıcı göz makyajı uygulaması olmaktadır.

Böylece kalıcı göz makyajı ile daha etkili, daha genç ve daha dokunaklı olabilirsiniz. Göz makyajı bakışlara farklı anlamlar kazandırabilmektedir. Kirpikleri cansız olan kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Kalıcı göz makyajı en çok dikkat edilmesi gereken makyaj türü olmaktadır. Gözlerin enfeksiyon kapmaması gerekir. Uygulama sonrasında göz çevresinde şişme ve kızarıklık görünebilir bu normaldir. Estetik uzmanı tarafından önerilen krem muhakkak kullanılmalıdır. Yoksa çeşitli göz rahatsızlıkları gözlemlenebilmektedir.

Kalıcı Makyaj Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kalıcı makyaj öncesi ve sonrasında ne kadar dikkatli olursak, hem sağlığımız acısından hem de makyajın başarısı acısından önemlidir. Örneğin; alkollü olmayan bazı antiseptiklerle cilt sterilize edilip, enfeksiyonlardan korunmuş oluruz. Uygulama öncesi de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Kalıcı makyaj uygulamasında önce hasta dinlenmeli ve uyku problemi yaşamamalıdır. Dinlenmiş ve uykusunu almış kişi acıyı daha hafif hisseder. Uygulama öncesi kişi kesinlikle aç olmamalıdır. Adet gününden iki gün önce ya da sonra yapılması daha uygun olacaktır.

Kalıcı makyaj sonrasında uygulama alanı 2-3 gün su ile temas etmemelidir. En az 10 gün de sauna, hamama gidilmemeli ve sıcak su ile temas ettirmemeliyiz. Yine bir hafta kadar güneş ışınlarından kendimizi korumalıyız. Uygulama alanı hassas olduğu için tahriş edici şeylerden uzak durmalıyız. Aynı zamanda bazı kişiler için zor olsa dahi, uygulama alanına kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. Kalıcı makyaj sonrası uzmanlar ağrı kesici niteliğinde bir krem önerebilir. Önerilen bu krem belli aralıklar ile sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir