Kil Maskesi Nasıl Uygulanır? Kil Maskesi Tarifleri

Kadınlar cilt bakımı için en doğal yöntemler arasında ki kil maskesini tercih etmektedir. Cilde oldukça faydalı olan bu maske yeşil ya da beyaz kil şeklinde satılmaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişiler bu kil maskesi ile ciltte ki yağ oranını dengeleyebilir. Düzenli şekilde uygulanan bu maske siyah noktalar, gözenekler ve sivilceler için çok iyi bir seçenektir.

Kil Maskesi Kullanımı

Siyah nokta ve gözenekler için kil maskesi tarifi; 1 tatlı kaşığı kadar papatya ve 1 çay kaşığı yeşil kil iyice karıştırılır. Göz çevresi dışında yüzün kalan kısmına uygulanır. 10 dakika kadar bekledikten sonra maske soğuk su ile yıkanarak temizlenir. Bu maskeyi 4 ya da 5 günde bir cildinize sürebilirsiniz.

Cilt yumuşaklığını sağlayan beyaz kil maskesi; 2 yemek kaşığı beyaz kilin üzerine 2 yemek kaşığı su ilave edin ve karıştırın. Fırça yardımı ile cildinize iyice yedirin. Daha sonra maskeyi 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayarak maskeyi ciltten arındırırın.

Cilt onarıcı ballı beyaz kil maskesi; 2 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı beyaz kili ekleyin. İçerisine 1 çay kaşığı balı ekleyin ve maske kıvamını alana dek karıştırın. Göz çevresi dışında yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Maskeyi ciltten lif yardımı ile çıkarın.

Sivilceleri yok eden yeşil kil maskesi; Sivilceler için 3 tatlı kaşığı yeşil kil, 30 gram kadar gül suyu ve 1 dilim limon suyunu karıştırın. Cilde uygulayın ve maske kuruduktan sonra maden suyu ile maskeyi ciltten çıkarın.

Cildi temizleyen kayısı yağı ile kil maskesi; 1 tatlı kaşığı kayısı yağı, 6 yemek kaşığı su ve 1,5 yemek kaşığı kili karıştırın. Rahat sürülecek kıvama geldikten sonra kil maskesi tarifini cilde uygulayın. Bu malzemeleri katılaşmadan bir an önce cilde sürmelisiniz. Kuruduktan sonra ise ister bol ılık su ile isterseniz maden suyu ile cildinizde ki maskeyi çıkarın. Cildi nemlendiren ve temizleyen kayısı yağlı kil maskesi evde yapabileceğiniz oldukça kolay ve etkili bir maskedir.

Kil Maskesi Temizleme

Kil maskesi uygulandıktan sonra kendi kendine kuruması gerekmektedir. Kil tamamen sertleştikten sonra herhangi bir mimik hareketi yapmamalı ve gülmemelisiniz. Tamamen kuruyan kil maskesini maden suyu, gül suyu ya da normal su ile temizlemelisiniz.

Akneleri kurutucu özelliği ile bilinen kil maskesi aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırır, akneleri azaltır ve cildin parlamasını sağlar. Kil maskesi güneş lekelerine, sivilce lekelerine ve diğer cilt lekelerine iyi gelir. Cildi besler ve yumuşak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Tıkalı gözenekleri açarak sıkılaştırır. Cildi onarır ve yaşlanma etkilerini büyük ölçüde azaltır. Siz de haftada 2 defa yukarıdaki maskelerden birini uygularsanız istediğiniz pürüzsüz cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir