Kırık Tırnaklardan Kurtulmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Kırık tırnaklar çirkin, sinir bozucu ve zaman zaman acı verici olabiliyorlar ve biz kadınlar bunun olmasından nefret ediyoruz. Bu sorunu çözmek için kolları sıvamadan önce, sorunun kaynağını kesin olarak tespit etmemiz gerekiyor.

Dünya kadın nüfusunun yaklaşık %20’sinde tırnak kırılması problemi var ve birçok kadın bu sorunu çözmek için bilinçsiz bir şekilde jelatin tüketimini arttırıyor ya da demir takviyesi kullanıyor.
Aslına bakarsanız tırnak kırılması daha çok ojeler, asetonlar ve ellerin uzun süre suda kalması gibi dış etkenlerden kaynaklanıyor.

Günlük yaşantımızda bu etkenleri ortadan kaldırmamız maalesef oldukça zor. Bu yüzden aşağıdaki basit önlemleri tırnak kırılmasını önlemek için kullanabiliriz.

Tırnaklarınızı Uçlarından Düzeltin

Studio nail — beautician polishing female nails

Biz kadınlar uzun ve sağlıklı tırnaklara bayılırız. Tırnaklarımız bir an önce uzasın isteriz. Tırnaklarımız ayda yaklaşık 3 mm. uzar ve tamamen yenilenmesi 6 ay kadar sürer. Bu süreçte tırnaklarımızın kırılmasını önlemek için düzenli bir şekilde törpüleyerek uçlarından düzeltmemiz gerekmektedir. Böylelikle tırnak uçlarımızda oluşan minik pürüzlerden kurtularak, bir yerlere takılmalarını engelleyebiliriz.

Tırnaklarınızı Nemlendirin

Drop of moisturizer

Tırnakların kuruması kırılmaya yol açar. Her gece yatmadan önce tırnaklarınıza ve çevresindeki etlere nemlendirici uygulamanız, tırnaklarınızın daha esnek ve güçlü olmalarını sağlayacaktır. Bunun için keratin ve kolajen gibi protein bazlı ürünler, mineraller ve lanolin gibi bloke edici ürünler ya da üre ve laktik asit içeren nemlendirici ürünler tercih edebilirsiniz.

Kimyasallardan Uzak Durun

kimyasal temizleyiciler

Sıvı bulaşık deterjanları da dahil olmak üzere temizlik malzemelerinin çoğu tırnaklarımızı kurutarak, kırılmalarına yol açar. Temizlik yaparken de bu ürünlerden kullanmamamız neredeyse imkansız. Bu yüzden alacağınız ürünlerin içeriğine dikkat etmeli, çok keskin olmayan temizlik malzemeleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler yine de tırnaklarınıza bir miktar zarar verecektir.

Temizlik Eldiveni Kullanın

temizlik eldiveni1

Temizlik malzemesi kullanacaksanız ya da gün içerisinde elleriniz sık sık suyla temas halindeyse eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Temizlik eldivenleri çoğu zaman konforlu hissettirmezler. Bu yüzden eldivenin mümkün olduğunca elimiz için uygun büyüklükte olduğuna dikkat etmeliyiz. Plastik temizlik eldiveni kullanmak istemeyenler, pamuk astarlı veya lateks eldivenleri tercih edebilirler. Her ne kadar hareketimizi kısıtlasalar da temizlik eldivenlerinin kimyasallara karşı korumada en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum.

Oje Çıkarıcı Kullanımını Sınırlandırın

manicure applying - wiping the mosturizer from cuticles

Oje çıkarıcının uygun kullanım şekli 2 haftada birdir. Ancak bizler ojelerimizin kıyafetimizle uygun olmamasına dayanamayız değil mi? Bu yüzden belki gün içerisinde bile ojelerimizin rengini değiştirdiğimiz olur. Bir parça pamuğa bolca oje çıkarıcı döker ve ojelerimizi güzelce sileriz. Artık tırnaklarımız yeni oje için hazır hale gelmiştir. Aslında durum öyle göründüğü kadar eğlenceli değildir. Oje çıkarıcının içindeki aseton tırnaklarımızın kuruyarak kırılmasına sebep olur ve oldukça zararlıdır. Eğer buna rağmen yine de sık sık oje çıkarıcı kullanmam gerekiyor diyorsanız, alacağınız ürünün aseton içermemesine dikkat etmelisiniz.

Tırnak kırıkları çoğu zaman kozmetik ürünlerden kaynaklanır ve genellikle doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için günlük yaşantınızda neler yaptığınıza dikkat etmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Merak etmeyin, çok yakında sağlıklı, güçlü ve çekici tırnaklara kavuşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir