cilt kuruluğu için neler yapılmalı

Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğu İçin Neler Yapılmalı?

Cilt kuruluğu kış mevsiminde çok fazla artış göstermekte ve soğuk havanın etkisi ile cilt daha çok yıpranmaktadır. Nemi azalan ciltte dökülmeler, pullanmalar ve kızarıklıklar oluşmaktadır. Nem kaybına sebep olan alerjik hastalıklar, yaşlılık ve şeker gibi durumlar cilt kuruluğunu tetiklemektedir. Tedavi edilmediğinde ise ciltte egzama gibi döküntüler ortaya çıkmaktadır.

Cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörler arasında sık lif kullanımı, kozmetik ve sabun kullanımının yoğunluğu gelmektedir. Cilt kuruluğu olan kişiler her banyo sonrası mutlaka cilt tipine uygun nemlendiricileri kullanmalıdır.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Cilt kuruluğu ilk zamanlar hafif belirtiler gösterirken, ilerleyen aşamalarda şikayetler ve belirtiler artmaktadır. Ciltte kabuklanma ile birlikte dökülme, cilt renginde koyulaşma ve ten üzerinde grileşme olur. Cilt üzerinde oluşan bu çatlaklar zamanla kurur, kanar ve çatlar. Oluşan bu çatlaklar nedeniyle cilt mikrop kapabilir ve enfeksiyonlara sebep olur.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Herhangi bir cilt rahatsızlığınız yoksa siz de cilt kuruluğunu önlemek için özellikle kış aylarında birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz.

 • Diğer mevsimlerde olduğu gibi kış aylarında da bol su tüketilmelidir.
 • Banyo sonrası mutlaka vücut nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Elleri yıkadıktan sonra her defasında nemlendirici bir krem ile cildin nemlenmesi sağlanmalıdır.
 • Kuru cildin en büyük düşmanı kesinlikle sıcak sudur. Hem aşırı sıcak suyla yıkanmamalı hem de bulaşıklarınızda suyun ısısına dikkat etmelisiniz.
 • Satın aldığınız şampuan ve sabunların içeriklerine bakın. Cildi çok kurutan şampuan ve sabun kullanımı bu ciltler için uygun değildir.
 • Gün içerisinde dışarıya çıkarken ve güneşli havalarda mutlaka güneş koruyucu kullanın.
 • Kış aylarında soğuk ve karlı havalarda mutlaka eldiven giyin.
 • %100 pamuklu giysileri tercih edin.
 • İş yerlerinde ve evde oluşan havasızlık, kuruluk gibi olumsuz durumları gidermek için ortamdaki nem oranını artırın.
 • Yiyecek ve içeceklerde A, C ve E vitaminini tercih edin.
 • Sabah kalktığınızda elinizi ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Önemli bir sağlık problemi olan cilt kuruluğunda dermatologa başvurun.

Cilt Kuruluğu Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Kuruluğa eğilimli olan cilt tiplerinde daha çok olur. Kış aylarında fazlaca temas edilen soğuk hava sebebiyle cilt kuruma eğilimi gösterir. Özellikle çalışma masası gibi alanlara temas eden dirsekler sürtünmeye bağlı olarak kalınlaşır, sertleşir ve kurur.

Cilt kuruluğu görülen bir diğer vücut bölgesi ise ellerdir. Kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri ve bulaşık yıkama ellerde kurumaya sebep olabilir. Bu nedenle eldiven kullanılarak bu kuruluğun önüne geçilebilir.

Serin havalarda en çok zarar gören yerler arasında dudaklar gelmektedir. Dudaklar kurumaya ve çatlamaya müsait olan bir bölgedir. Dudakların çatlama sebeplerinden bir tanesi de dehidrasyondur. Vücut yeterli su miktarını alamadığında dudaklarda çatlaklar oluşur. Bol su içmek ve dudakları balsam gibi nemlendiricilerle nemlendirmek iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir