Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Son yıllarda oldukça fazla popüler olan lazer epilasyon uygulamaları istenmeyen tüy sorununa en iyi çözüm yolu olarak görülmektedir. Kadınların güzellik konusunda oldukça fazla önem vermekte oldukları konulardan bir tanesi olan istenmeyen tüy sorunu lazer epilasyon ile çözülmekte ve günlük yaşamlarında oldukça güzel görünümler elde edebilmektedirler. İstenilen her bölgeye uygulanabilen bu uygulamada esas olan ise kişinin kendi kişisel faktörleridir. Lazer epilasyon uygulamaları kişisel faktörler göz önüne alınarak gerçekleştirilmektedir.

Lazer epilasyon, özel lazerli cihazlar ile milisaniyelik atışlar yaparak, kıl köklerini tahrip etme işlemine verilen isimdir. Kıl köklerine odaklı cihazlar kullanılmakta olduğu için de ciltte herhangi bir tahribat oluşturmamaktadır. Bununla beraber lazer epilasyonu, tamamen acısız bir yöntem değildir. Kişiye bağlı olarak bazen ağrılı da geçebilmektedir. Fakat rahatsız edici bir ağrı söz konusu olmamaktadır. Lazer epilasyon uygulamalarından sonra kişinin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Uygulamadan sonra ilk olarak dikkat edilmesi gereken unsur, cilde hassas davranılması ve kesinlikle tahriş edici ögelerden uzak tutulması gerekmektedir. Bazı kişilerde uygulama sonrası kızarıklık, kaşıntı hissiyatı ve kabarcıklı bir görüntü oluşması görülebilmektedir. Fakat uygulama sonrası verilen kremler yardımı ile bu durum giderilebilmektedir. Bunun yanı sıra lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgelerde kabuklanmalar yaşanabilmektedir. Bu durum geçici olmakla beraber kısa bir süre sonrasında kabuklar kendiliğinden dökülecektir. Lazer epilasyonun uygulanmış olduğu bölge kesinlikle güneş ışığından korunmalıdır. Bunun sebebi ise lazer ışınları kullanıldığından dolayı cildi tekrardan yakabilir ve kalıcı yanıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra güneşte kalınması durumu söz konusu olacaksa, 30 faktörden daha fazla güneş kremleri kullanılarak cildin korunması gerekmektedir. Uygulamanın yapıldığı bölgeye kesinlikle herhangi bir deodorant ya da parfüm gibi kimyasal içerikli kozmetik ürünleri 24 saat boyunca sürülmemelidir. Bu tahriş edici bir etki yaratacak ve cilde zarar verecektir.

Lazer epilasyonları uygulamaları belirli aralıklarla tekrarlanmaktadır. Bunun nedeni ise seanslar arasında iyileşme süreci olacak ve kalan tüylerin alımı daha kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra uygulama sonrasında 24 saat boyunca sıcak su değdirilmemesi gerekmektedir. Kimyasal peeling, cilt bakımı kremleri genel olarak kimyasal içerikli olduğundan dolayı tahriş edici etki yaratabilir.

Seans aralarında çıkan tüyler için kesinlikle ağda ya da epilasyon aletleri kullanılmamalıdır. Sadece jilet kullanımı ile tüyler alınabilmektedir. Ağda ve epilasyon yapıldığı takdirde diğer kıl kökleri de canlanarak lazer epilasyondan sonuç alınması zorlaşacaktır.

Epilasyon işleminin olumlu yönde etkili olabilmesi için epilasyon merkezinde sizlere iletilen tüm talimatlara uymanız ve yapılan işlemlerden sonra kişisel bakımınızı aksatmamanız önerilmektedir.  Yapılan işlemin etkisini gösterebilmesi işlemin yapıldığı yerdeki kullanılan cihazların kalitesi de çok önemli faktörler arasında yer alabilmektedir. İşlem sırasında kullanılan cihazlar güvenilir ve kaliteli olmaz ise işlem etkisini göstermeyebilir. Ya da vücudunuzda olumsuz etkiler oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir