Lipoliz Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Lokal zayıflama yöntemi olan lipoliz bölgesel yağ eritme yöntemlerinden bir tanesidir. Bu uygulamada soyadan elde edilmiş fosfatidil kolin maddesi kullanılır. Yanında kan akışını artıran, doku canlandıran ajanlar, dokunun sert ya da yumuşak; fit ya da sarkık olmasına göre bazı yardımcı ajanlar yer alır. Oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan lipoliz, FDA onaylı etken maddeye sahiptir. Yağ hücrelerini yok ederek etkisini gösterir.

Lipoliz Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Selülit tedavisinde, lipoterapi yağlanmasına bağlı şekil bozukluklarında, göz ve lipom etrafında ki yağların giderilmesinde, jinekomasti ve gözaltı torbalanmalarında bu yöntem tercih edilir. Özellikle kolesterol birikintisi olarak bilinen gözaltı yağlarının yok edilmesinde etkilidir. Aynı zamanda cerrahi yöntem ile alınan yağların yarattığı şekil bozuklukları da bu yöntemle yok edilebilir. Selülit nedeniyle ciltte meydana gelen portakal kabuğu görünümü lipoliz ile giderilir. Erkeklerin sırt kısmında ki yağ birikintilerinin alınmasında bu yöntem etkilidir.

Lipoliz Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Gözaltı torbalarını azaltan bu yöntem özellikle gıdı ve çene altında ki yağların azaltılmasında büyük rol oynar. Koltuk altında ki bölgelerde, kollarda, bel, kalça, karın, bacak ve basen bölgesinde de bu yöntem kullanılabilir. Sonuçların uzun süreli ve kalıcı olması için dengeli beslenmeli ve egzersizle desteklenmelidir.

Lipoliz Kaç Seans Sürer?

Kişinin kilosuna, yaşına, vücudunda ki yağ miktarına göre lipoliz seans sayısı değişir. Sorunlu bölgelere en az iki ve en fazla dört seans lipoliz uygulaması yapılır. Hastalar ikinci seans sonrasında vücut bölgelerinde ki değişimi fark eder. Lipoliz sonrasında her seans sonunda vücut çözülen yağ atıklarını kendi kendine sıfırlar ve sıklıkla uygulanan bu işlem total yağ kaybını sağlar. İşlem sonrası mevcut etkiyi gözlemleyerek seanslar 4 ila 6 hafta aralıklarla yapılabilir.

Hedef yağ kitlesinin büyüklüğüne ve kullanılan ilaç miktarına göre seans sayıları 4 ila 8 aralığında planlanır. İkinci seans sonrasında gözle görülür şekilde incelme meydana gelir.

Lipoliz Kimlere Uygulanamaz?

18 yaşından küçüklere, hamile ve emziren bayanlara, kanser hastalarına, ilaç alerjisi bulunanlara, şeker hastalarına, böbrek  ve karaciğerinde bozukluk olan hastalara uygulanamaz. Bölgesel yağ birikintilerini deride herhangi bir deformasyona ve sarkıklığa yol açmadan giderir. Doğal yollarla yağ yakımını hızlandıran bu yöntem bölgesel yağlardan kısa sürede kurtulmanızı sağlar.

Lipoliz Sonrası Görülen Etkiler

Lipoliz seansı sonrasında bölgede hafif morarmalar oluşabilir. Cilde enjekte edilen lipoliz ilacı kızarıklık, kaşıntı ve yanma yapabilir. Tüm bu yan etkiler sadece birkaç gün içinde kendiliğinden yok olur. Eğer beklenmeyen yan etkiler meydana gelirse doktora başvurarak rahatsızlığa sebep olduğu durumlar araştırılmalıdır.

Lipoliz Sonrasında Neler Yaşanır?

Lipoliz işleminde 2.seans sonrasında yaklaşık 5 ila 8 kilo arasında kilo kaybı görülür. Seans başına 900 TL ile 1500 TL fiyat verilir. Sağlıksız karbonhidrat tüketimi varsa bunun için bir diyet listesi verilmektedir. Bu dönemde süt ve süt ürünlerini tüketmek sakıncalıdır. Daha çok kişi sebze ağırlıklı yiyeceklerle beslenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir