Makyaj Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makyaj, tarihi itibari ile oldukça eskidir. Milattan önceye dayanmakta olan ve Asur ile Mısır uygarlıklarına kadar uzanan bir tarihe sahip olmaktadır. Eski tarihte kadın ve erkeğin makyaj yaptığı bilinmektedir. Bir dönem için ise sadece kadınların makyaj yaptığı ve kadınlık göstergesi olarak adlandırılan makyaj, günümüzde kadın erkek fark etmeksizin kullanılmaktadır. Kusurları kapatmaktan sanat alanında kullanımına kadar sayısız neden ile uygulanmaktadır. Makyaj, doğru yapıldığı takdirde amacına hizmet etmektedir.

Doğru uygulanmayan ve yanlış ürün seçimi ile yapılan makyaj, kötü bir görünüme sebep olurken aynı zamanda cilt üzerinde geçici veya kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Ürün seçimi yaparken, kişinin cildini oldukça iyi tanıması önemlidir. Kuru cilt yapısı, karma cilt yapısı, yağlı cilt yapısı, hassas cilt yapısı ve sorunlu cilt yapısı olmak üzere 5 ana cilt yapısı baz alınarak hazırlanan ürünler yanlış seçildiği takdirde birey için sorun oluşturmaktadır. İndirim, kampanya gibi satış politikaları ile yapılan alışveriş zaaflarında yapılan en büyük hata uygun fiyatı olduğu için ürünü satın almaktır. Cilt yapınıza, teninize ve size uyum sağlamayan hiçbir ürünü ücretsiz dahi olsa almamanız önem yer etmektedir. Bunun yanı sıra cilt yapısına uygun alınan ürünler ile harika sonuçlar elde edilmektedir.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj, ana kurallar atlanmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde makyajın cilt yüzeyinde tutunamaması, akması, uygulama amacına uymaması ve hasar bırakması söz konusu olmaktadır. Temizlenmemiş cilde makyaj uygulaması yapılmaması gerekir. Makyaj adımları için temel unsurlar aşağıda belirtilmektedir.
.Yüzün ılık su ile detaylı bir şekilde yıkanması gerekmektedir.
.Sonrasında kullanımı tercih edilen bakım ürünleri uygulanmaktadır. Temizleyici, nemlendirici, yağ giderici gibi bakım ürünleri kullanılmaktadır. Tekrar ılık su ile detaylı bir şekilde yıkanmalıdır.
.Cilt makyaj ürünlerinden korunmak istenir ise koruyucu baz kremler, yağlar kullanılabilmektedir.
.Sırası ile fondöten ve üzerine pudra uygulanmaktadır. İki ürünü bir arada veya yalnızca bir ürünü uygulamak tercih edilebilmektedir.
. Sonrasında göz makyajına başlanmaktadır. Göz makyajını ilk sıraya koymak isteyenlerin atladığı konu ise zemin hazırlanmadan göz makyajının etkili olmayacağıdır. Göz, kaş kalemi veya göz, kaş farı uygulanmaktadır.
. Takma kirpik sağlık açısından önerilmemektedir. Kirpikleri kıvırma aparatı kullanarak uygulama yapmanın zararlı olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.
.Rimel uygulaması yapılmaktadır.
.Sonrasında T ve V bölgesi baz alınarak bronzlaştırıcı, aydınlatıcı pudralar uygulanabilmektedir.
.Dudak önce nemlendirici kremi ile koruma altına alınmaktadır. Sonrasında ise ruj uygulaması yapılmaktadır. Bu adımların fazla veya az olması bireyin isteğine bağlı olmaktadır.

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Popülaritesini hiçbir zaman kaybetmeyen doğal makyaj uygulaması yoğun talep görmektedir. Sebebi ise hem doğal hem sağlıklı bir görünüm katmasından kaynaklanmaktadır. Doğal makyaj uygulamasında kış makyajı bu aylarda oldukça doğru bir tercih olmaktadır. Kışın kuruduğu ve matlaştığı için yorgun görünen cildi canlandırmak için makyaj örneği aşağıda sunulmaktadır.

.Kışın kuruyan ciltler için nemlendirici son derece önem yer etmektedir. Bunun yanı sıra nemlendirici ve vitaminli fondöten tercihleri yerinde bir tercih olmaktadır. Cilt kusurlarını mükemmel şekilde saklayabilen ve sağlıklı görünüm  sağlayabilen bu ürün kusursuz bir görünüm katmaktadır.
. Göz altı morlukları, şiş gözler ve yorgun bir görünüm sağlayan diğer etmenleri gizlemenin bir sonraki adımı ise kapatıcı olmaktadır.
. Sıcak ve hafif bir ışıltıya sahip olan göz farı kullanarak daha aydınlık ve doğal bir görünüm elde edilmektedir.
.Doğal makyaj uygulamasında belirgin olmayan göz kalemi ve üzerine rimel uygulaması ile etkileyici bakışlar elde etmek mümkündür. Allık ise cildin daha canlı gözükmesini sağlamak amacı ile burada devreye girmektedir. Elmacık kemiklerine ve çok uygulama yapmadan şeftali tonlarında bir allık uygulaması uygun olmaktadır.

.Dudak nemlendiricisi sürüldükten sonra ten renklerinde veya şeftali tonlarına eşlik edecek ara renklerde krem ruj uygun olmaktadır. Bunun yanı sıra doğal fön çekilmiş veya dağınık toplanmış saçlar bu makyaja mükemmel bir biçimde eşlik edecektir.

.Doğal makyaj uygulamalarında neon, koyu renklerin kullanılmaması gerektiği önemli bir detaydır. .Seçilen renkler cilt ve ten ile uyumlu olmalıdır. Doğal makyajın en önemli sırrı dekolte bölgesi olan boyun ile ton farkı olmaması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir