Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Kadınların doğalarında bulunan beğenilme ve güzel görünme duygusu ilk insandan beri vardır. Bu duygu teknolojinin de gelişmesi ile birçok kadını estetiğe yönlendirmiştir. Bunlardan bir tanesi de meme estetiğidir. Memem estetiği ile meme bulunduğu halden daha güzel bir duruma getirilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı ile memenin küçüklüğü, sarkıklığı, şekil bozukluğu ve meme ucuna müdahale edilmektedir. Memem büyütme ameliyatı ülkemizde de çok sayıda yapılan bir operasyondur. Meme büyütme operasyonun da memenin hacmi büyütülmektedir. Bunun için memenin altına silikon yerleştirilir. Memenin alt kısmına açılan 4-5 cm kesikler ile protez memeye yerleştirilir. Her hastaya aynı ölçüde silikon uygulanmamaktadır. Kişinin göğüs yapısına ve meme derisinin esnekliğine göre ayarlanmaktadır. Muayene sonrası ameliyata karar verilir.

Meme Büyütme Ameliyatı ve Sonrası

Ameliyat hanede yapılan operasyonu plastik cerrahları yapar. Ameliyat ortalama olarak herhangi bir reaksiyon olmaz ise 1.5 ila 2 saat arası sürmektedir. Anestezi ile yapılan ameliyatta anestezi etkisi geçince çok ciddi ağrılar hissedilmez. Silikonlardan dolayı gerginlik hissedilebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası hasta kontrol amaçlı bir gece hastanede tutulur ve uzman tarafından kontrol edilir. Ameliyattan 5-6 saat sonra kişi tamamen kendine gelir ve sıvı almaya başlayabilir. Göğüs, ameliyattan sonra özel bir sargı ile sarılmaktadır.

Memelerde her hangi bir tahribat olmaması için bir hafta boyunca kişi sırt üstü yatmalıdır. Ameliyattan birkaç gün sonra sargılar açılacağı için kişi banyo da yapabilir. Ameliyat sonrası hatanın bakımı çok önemlidir. İlk günlerde komplikasyon görülme olasılığı daha fazladır. Fakat 5. Gününden sonra hasta normal hayatına dönebilir. Bunun yanı sıra ortalama olarak 1 ay kadar hasta gece ve gündüz sutyen takmalıdır. Memenin istenilen şekle gelmesi ve oturması en fazla 1 seneyi bulmaktadır. Meme ye 2-3 hafta temas edilmemeli ve meme korunmalıdır. Meme büyütme ameliyatı sonrasın da göğüs de herhangi bir yanma, kızarıklık ya da vücut ısısında artış hissedilirse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bu durum enfeksiyon kaptığınızın habercisi olabilir.

Silikon Meme Nedir?

Silikon; sanayide, günlük hayatımız da ve tıbbi malzemeler gibi birçok alanda kullanılan bir elementtir. Silikon katı, jel veya sıvı halde bulunmaktadır. Tıbbi silikonla ise, kalp cerrahisinde, protezlerde veya meme ameliyatları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Silikonlu meme ameliyatı 1962 yılında Japonya da denenmiştir. Meme büyütme ameliyatlarında silikon kullanıldığı gibi, bazı zaman yağlı implantlar da enjekte edilmektedir. Fakat bu implantlar silikonlar gibi ömürlük değildir. Ömrü genellikle 10 senedir. Silikon meme vücuda herhangi bir zarar vermez. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır. Ameliyatlarda uygulanan iki çeşit protez(silikon) vardır. Bunlar kişinin yapısına göre ayarlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  • Memeye takılan silikonlar ya da enjeksiyon memenizin sarkmasını engellemez. Sarkan göğüsleri engellemek için dikleştirme yapılmalıdır.
  • Meme büyütme ameliyatı 18 yaşını dolduranlara yapılmaktadır.
  • Meme silikonu taktıranlar, 6 ayda bir düzenli bir şekilde kontrol yaptırmalıdırlar.
  • Sağlık sigortaları meme büyütme ameliyatlarını kapsamamaktadır.
  • Deri hastalıkları, yaşlanma, kronik hastalıklar gibi nedenlerden dolayı meme silikonları 15-20 yıl arasında yeniden değiştirilmesi gerekebilir.

Bunların yanı sıra protez hamileliği etkilemez. Çünkü hamilelik ile beraber vücudumuzda bir çok değişim olur. Bunlardan bir tanesi de göğüs büyümesidir. Ülkemizde son yıllarda daha yaygın olan meme estetiği ameliyatı, birçok kadının özgüven artırmıştır. Ameliyat sonrası yapılan araştırmalara göre başarı oranı çok yüksek ameliyatlardandır. Hemen hemen herkes de memnun kalmıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı çeşitli nedenlerden dolayı yapılabilmektedir. Bu nedenler kişinin ihtiyacına göre ya da isteğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. genel nedenler şu şekilde yer almaktadır.

  • Genellikle memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlar bu operasyonu gerçekleştirmek istemektedirler.
  • Gebelik sonrasında meme hacminde gerçekleşen küçüklüğün giderilmesi için uygulanmaktadır.
  • Memeleri simetrik olmayan kadınlar genellikle meme simetrisinin sağlanabilmesi için meme büyütme ameliyatını tercih edebilmektedirler.
  • Meme kanseri gibi çeşitli durumlar gözlemlenen durumlarda da meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.
  • Tıbbi yada kozmetik nedeni ile gerçekleştirilen meme protezlerinin özelliğini yitirmesi yada o bölgede bir problem oluşması nedeni ile de meme büyütme operasyonu gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir