meme ucu akıntıları

Meme Ucundan Gelen Akıntılara Dikkat Edin!

Meme ucundan gelen akıntılar çoğu zaman önemsenmese de, meme ucu akıntısı kadınların 4’te birinde görülse de bu konuda ki hassasiyet hep fazla olmalı ve bu akıntılar mutlaka ama mutlaka izlenmelidir. Meme ucu akıntılar oldukça önemlidir ve doktorunuzun kontrolünde su sürecin geçirilmesi büyük önem arz eder.

Meme Kanseri Belirtilerinden Olabileceği Unutulmamalıdır?

İngiltere’de yapılan araştırma sonucu girizgahta bahsettiğimiz olayın önemi yeniden ortaya çıkartmış durumda. Bu akıntıların bilinmesi ve izlenmesi ihmal edildiği taktirde olası meme kanserin tespitinde gecikme yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Araştırma sonucunda bu aksaklığın yaşandığı ve önüne geçmek için seminerler hazırlandığı da ayrıca ifade edildi.
Meme suyu sıkılma esnasında gelir ve farklı farklı renkte olabilir. Yüksek oranda beyaz renkte aksa da kimi zamanlar ve ya kimi kişilerde yeşil, kahverengi, sarı gibi açık tonlu gözlemlenebilir. Akıntının boyutu da yine genel olarak az olur ve milim olarak gerçekleşir. Aslında sıkma ile birlikte bu akıntıların olması olumlu yönde meme sağlığına katkı sağlar. Her durumda bu akıntının bir sebebi olacağı unutulmamalıdır.
Kendiliğinden ortaya çıkan akıntılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kendiliğinden gelmeyen sıkma ile gelen akıntıların sebebi; kist, hormonal dengesizlik gibi koşulların habercisi veya temizliği gibi iyi koşullarla oluşur. Bunun yanı sıra sıkma haricinde gelen akıntılar ihmalsiz hemen incelenmelidir.
Menapoz dönemi gibi hormonol değişikliklerde akıntının olabileceğini ve ya iyi huylu kistlerin varlığın da bu akıntıların oluşabileceğini söylemiştik. Her ne kadar genel olarak doğal kabul edilse de doktorunuza mutlaka baktırmalı ve akıntı renkleri ile birlikte genel olarak meme muayenesi ile temelinde her hangi bir kanser belirtisinin olup olmadığını araştırmalısınız. Erken bulgular kanser de en önemli tedavi olacağından bu akıntılar da en erken izlenime götüren bir haberci olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir