mercimek köftesi hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler
mercimek köftesi hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Mercimek Köftesi Hazırlarken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler

5 çayının, davetlerin ve kimi zaman da akşam yemeklerinin olmazsa olmazı olan mercimek köftesi, günün her anında tüketilebilecek lezzetlerden biridir. Ancak hem lezzetli olmasını sağlamak hem de kıvamını yakalamak biraz hüner istiyor. Sizlere mercimek köftesi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hemen aktarıyoruz:

  • Mercimekleri ovarak yıkamanız oldukça önemlidir. Bu sayede mercimeğin pişme aşamasında çok fazla köpürmesini önlemiş olursunuz. Mercimek tadının daha fazla alınması için de çok iyi ve ovarak yıkanması gerekiyor.
  • Mercimeklerin çok iyi haşlanması da dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Hafif diri kalmaları dahi tüketilirken ağza sert gelmesine yol açıyor. Bu nedenle tamamen püre kıvamını alabilecek kadar iyi haşlanmış olmalarına dikkat etmenizde fayda var.
  • Mercimekler piştikten sonra en az 30 dakika dinlendirilmelidir. Genellikle pek dinlendirmeden hemen yapım aşamalarına devam ediliyor ve bu da kıvam konusunda sorun yaşanmasına yol açıyor. Oysa sadece yarım saat dinlendirmeniz bile mercimekli köftenin ideal kıvamı yakalamasını kolaylaştırır.
  • Bire bir ölçü kullanımı doğru değil. Yani 1 su bardağı mercimekli köfte, 1 su bardağı ince bulgur kullanırsanız mercimek aroması ve lezzeti kaybolur. Mercimekli köftede ince bulgur daha az kullanılmalıdır. Ancak kıvamı yakalamakta zorlandığınız ya da mercimeği haşlarken suyu fazla koymuş olmanız durumunda biraz daha bulgur ilavesi yapabilirsiniz.
  • Bol miktarda yeşillik kullanımı oldukça önemlidir. Genellikle sadece taze soğan eklenerek yapılan mercimekli köfteye aslında daha fazla yeşillik eklenmeli! Taze soğanın yanı sıra kıvırcık, taze nane, maydanoz, dereotu gibi yeşilliklerden de ilave ederseniz çok daha lezzetli bir mercimekli köfte elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.
  • Aşırı oranda yağ eklemesi yapmayın. Bu yöntem genellikle mercimekli köfteye parlak bir görünüm kazandırmak amacıyla tercih ediliyor ancak lezzetinden de ödün vermiş oluyorsunuz. Sadece tarifteki kadar yağ kullanmanız son derece önemlidir.

Eğer Yemek.com’un mercimek köftesi tarifi uygulanırsa hem lezzet hem de kıvam açısından gayet başarılı bir sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz. Malzemeleri hazırlayın ve sadece belirtilen oranda kullanın. Bu arada yemek.com adresinde yalnızca denenmiş tarifler yer alıyor. Bu nedenle, sitede gördüğünüz tarifleri gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir