Pürüzsüz Bir Cilt İçin Basit Makyaj Hileleri

Cildinizi olduğundan daha mükemmel göstermek sandığınızdan çok daha basit. Basit makyaj hileleleri ile yüzünüzdeki kırışıklık, sivilce, koyu renk halkalar ve daha fazlasını ortadan kaldırarak pürüzsüz bir cilde sahip olmak için aşağıdaki adımları takip edin:

Astar Kapatıcı Uygulayın

astar kapatici

Cildinizi nemlendirici bir kremle nemlendirdikten sonra, öncelikle dolgu etkisi yaratan bir kapatıcıyı çok ince astar şeklinde uygulayın. Eğer nemlendirici krem fondöteni astar kullanmadan cildinize uygularsanız, mimik çizgilerinizin ve kırışıklarınızın daha belirgin hale gelmesine sebep olursunuz. Fondöten, astar olarak uygulanan kapatıcılara nazaran daha yoğun olduğu için, kırışıklıkların içerisine yerleşemez.

Fondöten Seçimi Çok Önemli

fondoten

Silikon içeren likit fondötenleri tercih etmenizi öneririm. Alacağınız fondötenin ışıltılı veya mat olmamasına dikkat edin. Çünkü ışıltılı fondötenler cildinizi olduğundan daha yağlı, mat fondötenler ise olduğundan daha düz gösterir. Bunun yerine üzerinde hafif, transparan ya da şeffaf yazan ürünleri tercih edebilirsiniz. Buna rağmen fondöteniniz yüzünüzdeki tüm kırışıklık ve sivilceleri kamufle edemeyebilir. Daha fazla kamufle edici özellik için fondöteninizin daha yoğun bir dokuya sahip olmasından ziyade daha fazla pigment içermesine özen göstermelisiniz.

Uygun Fondöten Rengini Bulun

Cildinize uygun fondöten rengini bulmak için, fondöteni boynunuzda test edin. Çünkü cilt tonunuz boynunuzda yüzünüze göre daha net ayırt edilebilir. Böylelikle cildinize uygun fondöten rengini tespit etmek çok daha kolay ve tercih ettiğiniz ürün çok daha doğru bir ürün olur. Tercihinizi bunlara dikkat ederek yaptığınızda, fondöteni uyguladıktan sonra, yüzünüz ve boynunuz arasında yanlış fondöten rengi tercihi sonucu oluşan o korkunç çene çizgisinin oluşmadığını, yüzünüzün ve boynunuzun uyum içinde bir bütün oluşturduğunu göreceksiniz. Bir çok markanın sahip olduğu geniş renk yelpazeleri sayesinde, bu ihtiyacınızı giderebilir.

Fondöteni Dengeli Uygulayın

fondoten uygulama
Unutmayın! Cildinizdeki kusurları kapatmak için fondöteni ne kadar değil nasıl uyguladığınız önemlidir. Fazla miktarda fondöten daha çok kapatır diye bir şey yoktur. Hatta fazlası kusurları daha çok ortaya çıkartabilir. Bu yüzden fondöteni dengeli uygulamalısınız.
Fondöteni yüzünüzdeki 6 noktaya, parmak ucunuz büyüklüğünde noktalar oluşturacak şekilde dokundurun: İki nokta alnınıza, birer tane elmacık kemiklerinize, bir tane burnunuza ve son olarak da çenenize dokundurun.
İki parmağınızı kullanarak fondöteni alnınıza yayın, aşağı burnunuza doğru inin. Burnunuzun iki yanından elmacık kemiklerinize doğru ilerleyin. Elmacık kemiklerinizin üzerindeki damlaları da kullanarak fondöteni yanağınızın tamamına yayın. Buradan çenenize geçin ve çenenizdeki damlayı kullanarak yüzünüzün kenarı boyunca fondöteni eşit olarak dağıtın.
Dikkat! Yüzünüzde şeftali tüyü gibi bir görünüm oluşmasını istemiyorsanız, fondöteni uygularken elinizi kesinlikle aşağı yukarı hareket ettirmeyin. Her zaman tek yönde hareket ettirin.

Parmaklarınızı Kullanın

parmaklarinizi kullanin

Fondöteni uygularken önce mutlaka parmaklarınızı kullanın. Fondöteni parmaklarınızla yüzünüzün merkezinden çevreye doğru uygulamaya özen gösterin. Bu yüzünüzde sert çizgilerin oluşmasına engel olacaktır.

Sünger İle Dağıtın

makyaj sungeri

Burun kenarlarınızdaki kırışıklıklarınızın üzerinde veya yüzünüzün herhangi bir yerinde oluşan fondöten birikimlerini temiz ve nemli bir sünger ile dağıtın. Beauty Blender’ın sivri uçlu, oval süngeri ergonomik tasarımıyla bu iş için biçilmiş kaftan.

Kusurları Gizleyin

firca ile fondoten surme

Hala görünen koyu renkli lekeler varsa, bunları daha yoğun bir kapatıcı kullanarak kamufle edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, kapatıcıyı sivri uçlu bir fırça yardımı ile sadece lekenin olduğu noktaya uygulamaktır. Bu işlem için Laura Mercier Secret Camouflage’in iki farklı tonunu karıştırarak kullanabilirsiniz.
Clinique Redness Solutions Makeup gibi sarı bazlı bir fondöten kullanarak yüzünüzdeki kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz. Hatalı görünen bölgeye fondöteni dokundurun ve nemli bir makyaj süngeri ile kenarları belli olmayacak şekilde sadece hatalı bölgeye yedirin.
Göz altı halkalarınıza kremsi bir ürün olan Maybelline New York Fit Me’yi uygulayabilirsiniz. Yüzük parmağınızla, mercimek tanesi büyüklüğünde uygulayacağınız ürün tüm sorununuzu ortadan kaldırarak kusurları gizleyecektir.

Alnınızı, Burnunuzu ve Yanaklarınızı Pudralayın

pudra uygulama

Büyük ve kabarık bir fırçayı yarı saydam bir pudraya batırın. Yüzünüzde parlak ve yağlı görünen bölgelere uygulayarak daha doğal bir görünüm elde edeceksiniz. Bunun için Dior Dior Skin Matte and Luminous Hydrating Loose Powder’ ı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir