Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra ekilen saçların kesin olarak istenen sonuca ulaşmadan önce birkaç aşamadan geçmesi gerekmektedir. Bunların arasında saç büyümesi ortalama olarak 1 yıl veya fazla sürebilmektedir. Saç ekiminden 1 ile 15 gün sonrasında şişlik, ağrı ve kaşıntı hissedilebilmektedir. Bu belirtiler 1 hafta içerisinde tamamen geçmektedir. İşlemden kaynaklı oluşan kızarıklık ve kabuklanmalar genel olarak 15 gün sonunda yok olmaktadır. Saç ekiminden 15 ile 30 gün sonrasında gerçekleşecek durumlar şu şekilde olmaktadır. İşlem üzerinden 3 hafta geçtikten sonra nakli sağlanan saçlarda bir kısım dökülme olması normal karşılanmaktadır. Bu normal bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Saç ekimi işleminden 1 ile 2 ay sonra ise operasyon sonrasında birkaç ay süresince birey kafa derisi üzerinde kalınlaşmış ve belirginleşmiş bir kıl kökü görmeyi beklemektedir. Bu büyüme periyoduna bağlı olarak hastadan hastaya değişiklik gösteren bir durum olmaktadır. Yeni saçlar eşit oranda değil tıpkı doğal saçlar gibi değişik zaman dilimlerinde büyüme eğilimi göstermektedir.

Aynı zamanda zaman ile kalınlaşma görülmektedir. Saç ekimi işleminden 6 ile 10 ay sonrasında ise birey arada oluşan farkı gözlemleyebilmektedir. Daha uzun ve kalın olan saçlar işlem sonrası ilk zamanlara göre oldukça gelişimi tamamlamış gözükmektedir. Saç ekimi işleminden 1 yıl sonra ise istenen ve beklenen sonuç tam olarak görülebilmektedir. Tepe bölgesinin özellikle bir yıldan fazla bir süre zarfında iyileşme gözlemlenmesi gerektiği bilinmektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nedir?

Saç ekimi yöntemleri ikiye ayrılmaktadır. Bu yöntemler klasik şerit yöntemi ve foliküler ünite ekstraksiyonu olmaktadır.

Klasik şerit yönteminde; klasik saç ekimi işlemi yapılmaktadır. Bir seans içerisinde 5000 ile 6000 saç teli ekimi sağlanmaktadır. Bir seans için oldukça ideal bir rakam olduğu belirtilmektedir. Saç derisinde var olan açıklık çok değilse 6000 üzeri ekim yapmak mümkün olmamaktadır. Bu yöntem ile ekim işlemi 6 ay süre ile 2 en fazla gerek görüldüğü takdirde 3 seans ile tamamlanmaktadır.

Foliküler ünite ekstraksiyonu yönteminde; ekim işlemi gerçekleşecek saçlar aynı alandan alınmaktadır. Burada saçın alınma şekli farklı olmaktadır. Punch aleti yardımı ile alınmaktadır. Bir seans içerisinde 1000 ile 1500 saç teli nakledilebilmektedir. Seansların sayısı kişi ve kafa derisinde bulunan saç teli yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yöntem ile yapılan saç ekimi işlemi ameliyatsız saç ekimi olarak adlandırılmaktadır.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken önemli 4 husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi saçların %70 kayba uğramış olması gerekmektedir. İnce yaşanan seyrelmelerde saç ekimi işlemi önerilmemektedir. Saçlı alan içerisine ekim işlemi yapmak başarısız sonuçlanmaktadır. Alkol ve sigara kullanımı yoğun olan kişilerin ekim işlemi öncesinde bunu azaltmış veya sonlandırmış olması talep edilmektedir. Kullanılan ilaçların ise işlemden 1 hafta öncesinde sonlandırılması gerekmektedir.

Kişiye özel uygulama seçilmesi önem yer etmektedir.
Ekim işlemi genellerinin dışında yapılan gözlem, muayene ve tahliller sonucunda kişiye özel uygulama seçilmesinde yarar olmaktadır. Saç kök bölgesi ve seyrelme alanı kişiden kişiye değişebilen bir durum olmaktadır.

Ön saç çizgisine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kafa yapısına ve yüz şekline göre düzenlenmesi oldukça önem yer etmektedir. Yüz şekline uygun olmayan veya kafa yapısına uygun olmayan ekimler kötü sonuçlar doğurmaktadır. Ön saç çizgisi tasarımının hasta ile birlikte yapılması beklentilerini daha sağlıklı karşılamak açısından önem yer etmektedir. Cinsiyetin ekim sırasında önem tutmasının sebebi ise hatların ve tasarımların cinsiyete göre değişmesinden kaynaklanmaktadır.

İğneli Kalem Tekniği Hakkında

Saç ekimi işleminde yeni geliştirilmiş olan bir teknik olmaktadır. Başarılı sonuçlar elde edildiği bilgisi verilmektedir. Özellikle son dönemlerde popüler olmaktadır. Kanal açma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemin tercih sebeplerinde ilk sıralarda olmasının en önemli sebeplerinden birisi doğal görünümü oldukça iyi yansıtmasından kaynaklanmaktadır. Özel ve ince uçlu iğneler ile delikler açılmakta olup verim olan alandan alınan saç kaynakları buraya nakledilmektedir. Bu teknik ile kanallar daha çok, tamamı aynı eşitlikte ve saça uzadığı zaman için yön verme seçeneğinin bulunmaktadır.
Bunun yanı sıra saç ekimi işlemi yapılacağı zaman kesinlikle profesyonel uzmanlardan destek talep edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir