Saç Ekim’inde Lazer Kullanılıyor Mu?

Saç dökülmesi kadınların ve erkeklerin ortak sorunudur. Saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır. Genetik olabildiği gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan herhangi bir ilaç stres, mevsim geçişleri gibi sebeplerle de saç dökülmelerine neden olabilir. Çoğu dökülmelerde saç yeniden çıksa da bazı dökülmelerde saç çıkmaz. Kaza veya yaralanmalar sonucunda saç ektirme işlemi şart hale gelebilmektedir. Sadece kaza ve yaralanmaların yanı sıra dış etkenler de saç kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu durumlarda da bazı şartların yerine getirilmesi durumunda saç ekimi işlemi yaptırılabilmektedir. Saç ekimi yaptırabilmek için;

  • 22 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Her ne kadar yaş değişiklik gösterse de bazı durumlarda bu yaştan önce de saç ekimi yapılabilmektedir.
  • Saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesi için saç kaybı yaşanan bölge de yeniden saç gözlemlenmemesi gerekmektedir.
  • Bazı hastalıklara sahip olan kişilerin (kalp hastalıkları, şeker hastalıkları vb.) doktor onayı ile birlikte saç ekimi işlemi gerçekleştirebilmektedir.

 Lazerle Saç Ekim’i

Bu durumlarda saç nakli ile saç ekimi yapılması gerekir. Saç ekimi için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın uzman doktor ve hemşireler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi sırasında tercih edilen yöntemlerden biri ve merak edilen bir yöntem olan lazerle saç ekim işlemidir. Lazer cerrahi branşların hepsinde olduğu gibi estetik cerrahide de sıkça kullanılan bir yöntemdir. Lazer ile saç tedavisi özellikle saç dökülmesi ve saç seyrelmesi sorunu yaşayan yani bu sorunla karşı karşıya kalan kişilere önerilebilecek bir girişimdir.  Lazerin saç ekiminde kullanılması doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sağlıklı bir yetişkin insanda saç köklerinin %15 ile %20’ sinin pasif olmasında problem söz konusu değildir. Saç teli üretemeyen uykuda olan bu saç kökleri genetik özelliklerine göre tekrar saç teli üretebilirler veya tamamen yok olabilirler. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler de ise Saç kökü oranı %30 %50 arasında olmaktadır. Zamanla Saç üretemeyen ve uykuda olan bu pasif Saçların birçoğu dökülür ve kellik meydana gelir. Saç ektirme işlemi tek çözüm olarak karşımıza çıkar. Kök hücreler lazer enerjisi yardımıyla uyarılır ve aktif hale gelerek saç teli üretimini destekler. Böylece güçsüz ve seyrek görülen saçlarda bir artma sağlanır.

Saç ekimi yapılacak alanın hazırlanmasını sağlayan aktive olmuş hücreler sayesinde ekilen her tel sağlıklı bir şekilde tutar. Böylece saç gücü kaybı yok denecek düzeye düşer. Lazer tüm saçlı deride uykuda olan saç köklerini uyandırmak ile birlikte donör bölgede de yeniden saç teli üretimi desteklemektedir böylece çok daha fazla Saç kökü toplana bilinmektedir. Normal bir saç ekimi ile en fazla 2400 saç kökü alınırken lazerle beş bine yakın Saç kökü alınabilmektedir ve bu işlem oldukça güvenilirdir Sağlıklı ve güzel sonuçlar veren tekniktir.

Saç Ekim’i Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken tavsiyelere uyulması durumunda saç ekimi işlemi daha olumlu bir sonuç verecektir. Bu sebeple de saç ekimi işleminin yapılmasının ardından darbe alınmaması gerekmektedir. Bunun en temel sebebi ise saç ekimi yapılan bölgeye darbe alınması sonucunda, kökler zarar görebilirken ekim de olumlu bir sonuca varmayacaktır. Bunun yanı sıra sonrasında da doktor tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir. Bu tavsiyeler uzun vadede saçlarınızın son şekline ulaşmasına kadar büyük oranda etkili olacaktır.  Tüm tavsiyeler dikkate alındığı zaman yaklaşık bir yıl içerisinde saçlar son görünümüne kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir