Sağlık ve Bitki Çayları

Sağlık ve Bitki Çayları

Sağlıklı yaşam konusunda son dönemlerde bitki çaylarına rağbet oldukça artmış durumdadır. Aslında bu durum gayet normal hatta geç kalınmış bir uyanımdır. Bitki çayları vitamin deposu ve hastalıkların düşmanı olduğunu daha yeni yeni kavrayabilmekteyiz.
Aslında eski dönemlerde İbni Sina gibi dünyaya damga vurmuş kişilerin bitki çayları ve bitkiler üzerinde ki araştırmaları bu önemi gözler önüne sermişti. Tıp sektörü ise bu durumdan ayrı gelişim göstererek bitkilere olan dikkati azalttı. Şimdiler de ise Tıp dünyası da bitkiler üzerinde ki tedavileri ve bitki çayları vb. iksirleri hastalarına önermektedir. Son dönemlerde insanların bilinçlenmesi de bu önemin kavranmasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir.
Bitki Çaylarında bulunan vitaminler günlük hayatta insanı hem dinç tutmakta, hem de olası hastalıklara karşı koruma vazifesi görmektedir.

Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları içinde barındığı bitki özleri ile çeşitlilik göstermekte ve her bitki kökünün ayrı bir faydası bulunmaktadır. Burada sorulması gereken asıl soru ise hangi bitki çayına ihtiyaç duyduğunuzdur. Soğuk algınlığı, karın ağrısı, kilo vermek, şişkinlik ve çok daha fazla yararı bulunmaktadır. Bu yüzden hazır gıdalar yerine bitki çaylarının alınması sağlığımızı hem koruyacaktır hem de olası sağlık sıkıntılarına karşı bizlere koruma sağlayacaktır.
Bitki çayları faydalarının tam olarak vücutta yer almasını sağlamak için bir takım hususlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların başında ise bitki çaylarını şekersiz kullanma konusu gelmektedir. Günlük iki kesme şekeri ne olursa olsun geçmemeliyiz aksi taktirde farklı sağlık sıkıntılarına duçar oluruz. Şeker yerine bir kaşık bal bu konuda hem çayın tatlanmasına hem bitki çayının tam olarak vücut da yarar sağlamasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir