Septum Deviasyonu Ameliyatı Nedir?

Nefes alışverişinin doğru gerçekleşmesini sağlayan burun yaşam kalitesini azaltan sorunlara sebep olursa septum deviasayonu ameliyatı gündeme gelebilir. Septum deviasyonu burun orta hattının doğru konumlanmaması sebebiyle oluşur. Burun eğriliği olarak da bilinen bu durum kişinin nefes almasını zorlaştırır. Burun içerisinde ki yumuşak dokuların şişliği de bu tabloya eşlik ederse nefes alma daha zor hale gelir. Geniz akıntısı, sinüzitler, burunda kanama ve horlama gibi şikayetlere sebep olur.

Septoplasti Ameliyatı Nedir?

Nazal septumun eğri olması durumunda, kekik ve kıkırdak dokuların düzenlenmesinde septoplasti ameliyatı yapılabilir. Bu operasyonda burun içerisinde nefes almayı engelleyen kemik dokular alınır ve var olan kıkırdak dokulara da yeniden şekil verilir.

Septoplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Nefes almada zorluk yaşayanlar ve uyku sırasında horlama problemi olanlar deviasyon ameliyatı ile bu şikayetlerden kurtulabilir. Ağızda oluşan kuruluk, ağız sağlığı sorunları ve boğaz enfeksiyonları yaşam konforunu negatif yönde etkileyen durumlar arasındadır. Bu problemler septoplasti ameliyatı ile bertaraf edilebilir.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septoplasti operasyonu doğru teşhis ile yapılması gereken cerrahi bir girişimdir. Uzman doktor nazal septumda ki bozuklukları tespit ederek burun içi kameralar ile doğru yöntemi tercih eder. Kişinin sağlık durumuna göre gerekli anestezi yöntemi belirlenir. Günümüzde hasta konforu ve güvenirliğinin artması sebebiyle genel anestezi tercih edilir.

Operasyon aşamasında burun altından küçük bir kesi açılır ve buradan iç dokulara ulaşılır. Burunda ki fazla kemik dokusu ise bu açıklıktan dışarıya alınır. Eğer burun içinde ki kıkırdak dokularda önemli problemler varsa bu ameliyat ile birlikte burun içerisinde ki bu sorunlarda düzeltilir. Eğer burunda ki eğrilik sadece iç yapılar ile ilgili değilse ve kemik eğriliği varsa burun açık teknik olarak bilinen yöntemle ameliyat edilir. Bu operasyonda burun derisi geriye doğru sıyrılır.

Septoplasti ile birlikte rinoplasti ismi verilen burun estetik ameliyatı da kombine olarak yapılabilir. Alerji vb. sebeplerle şişen ve nefes almayı zorlaştıran konka hipertrofisi de bu operasyonla birlikte tedavi edilir.

Ameliyat sonrası açılan bu kesi estetik dikişler ile kapatılır. Bazı plastik cerrahlar kendinden eriyen dikişleri tercih etmektedir. Eğer dikişler kendinden eriyen değilse yaklaşık 1 hafta sonra doktor tarafından alınır. Operasyon sonrası burun deliklerine kanamayı önlemek amacıyla tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar silikon esaslıdır ve kişinin nefes alıp vermesini sağlar. Eski dönem tamponlara göre oldukça konforludur. Bu tamponlar ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra hekim tarafından çıkarılır.

Kimler Septum Deviasyon Ameliyatı Olabilir?

Nefes almada zorluk yaşayan herkes bu ameliyatı olabilir. Yalnızca kemik ve yüz gelişiminin tamamlandığı yaşlar olan 18 ve 20 yaş aralığı beklenmelidir. Eğer burun kırığı veya buna benzer sorunlar varsa daha erken yaşlarda da septoplasti operasyonu yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir