Sık Yapılan Makyaj Hataları

Makyaj yapmanın bir sanat olduğunu söylesek çok da abartmış olmayız sanırım. Öyle ki makyaj adeta içimizde yaşayan sanatçıyı ortaya çıkarır ve sonrasında aynaya baktığımız zaman görmüş olduğumuz sanatçının eseriyle kendimizi çok daha farklı ve güzel hissederiz. Bu noktada sanatçılar ortaya çıkardığı eserlerinde olabildiğince özgür olsalar da bizim maalesef böyle bir şansımız yoktur ve elimizdeki malzemeyi hata yapmadan en iyi şekilde kullanmayı bilmemiz gerekir. Çünkü sınırların dışına çıktığımız zaman karşılaşacağımız şey her zaman hoşumuza gitmeyebilir.

Bu nedenle bildiğiniz yoldan şaşmamalı ve bazı kurallara harfiyen uymalısınız ki yarattığınız sanat eserleri her seferinde dışarıdan bakıldığı zaman beğeni toplamayı başarsın. Tüm bu söylediklerimizden sonra, “Makyaj sadece belli başlı kurallara göre yapılmaz, yaratıcılığıma sonuna kadar güveniyorum.” diyenler varsa eğer söylemek istediklerimizi muhtemelen yanlış anlamışsınız. Çünkü burada amacımız kimsenin hayal gücünü veya yaratıcılığını kısıtlamak değil. Sadece kusursuz ve yaratıcı makyaj için sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz öneriler vermek ve en sık yapılan makyaj hatalarından bahsetmek.

Yanlış yapmadan doğruları öğrenmenin zor olduğu bir dünyada yaşadığımıza göre, gelin hep birlikte en sık yapılan makyaj hatalarına birlikte göz atalım ve aslında yapılması gerekenin ne olduğunu öğrenmeye çalışalım.

Göz Kalemini Olması Gerekenden Kalın Sürmek

Gözlerinizin şeklini en çok ortaya çıkaran ve yüzünüzde farklı bir ifade yaratmanıza yardımcı olan göz kaleminin, tüm kadınlar tarafından en çok kullanılan makyaj malzemelerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama göz kaleminin yanlış kullanılması durumunda hiç de istemediğiniz durumlar ortaya çıkabilir ve göz kaleminin yanlış kullanımı en sık yapılan makyaj hatalarından biridir.

goz-kalemi

Peki göz kalemiyle yapılan yanlış bir makyaj sonucu ortaya ne gibi sıkıntılar çıkabilir dersiniz? Eğer göz kalemini gözünüzün altına gereğinden fazla sürerseniz o kocaman güzel gözleriniz olduğundan daha küçük görünecektir. Eminim ki hiçbir bayan böyle bir görüntüyle karşılaşmak istemez. Ayrıca gereğinden fazla sürülen göz kalemi sizi olduğundan daha yaşlı gösterecektir. Bu nedenle bizim size tavsiyemiz, göz kalemi kullanırken olabildiğince doğal bir görüntü elde etmeye çalışmanızdır.

Allığı Yeterince Dağıtmamak

Sürekli olarak herkesin üstüne basa basa söylediği ve en sık yapılan makyaj hatalarından birisi de allığın yanlış kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktır. Yüzünüze ve yanaklarınıza renk katmak için kullandığınız allığın gereğinden fazla sürülmesi veya yüzünüze iyice dağılmaması sonucunda ortaya hoş olmayan görüntüler çıkabilir.

allik

Gereğinden fazla allık kullanmanız ve kullandığınız allığı tam anlamıyla yüzünüze dağıtamamanız nedeniyle, yüzünüzü adeta allığın içine daldırmış gibi görünebilirsiniz ve emin olun bu çok hoş bir görüntü teşkil etmez. Bu nedenle allığı yüzünüze sürmeden önce üzerinde yer alan fazlalıklardan kurtulmak için parmağınızla birkaç kez vurarak silkelemekte fayda vardır. Sonrasında allığı yüzünüze dikkatli bir şekilde sürebilirsiniz ama allığın yüzünüze iyice dağıldığından emin olmalısınız. Allığın yüzünüzde yeterince dağılmaması gibi bir duruma sebebiyet vermemek için bir makyaj süngeri veya temiz bir fırça kullanarak yüzünüze tam anlamıyla dağıldığından emin olabilirsiniz.

Kaşları Gereğinden Fazla Boyamak

Yüzünüzün en önemli noktalarından biri olan kaşlarınız, sizi siz yapan ve benliğinizi oluşturan en önemli noktanızdır. Böyle olmasına rağmen hala kaşlarının öneminin farkında olmayan kadınların olduğunu görmek gerçekten üzücü. Tabii bir de bunun farkında olup da olayı abartanların olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

kaslari-fazla-boyamak

Yine biz kadınlar tarafından en çok kullanılan makyaj malzemelerinden olan kaş kalemi veya farı yardımıyla kaşlarımızı düzeltmenin herhangi bir sakıncası yoktur ama kaş yapayım derken göz çıkarmayın lütfen. Sonuç olarak gereğinden fazla boyanmış bir kaş, karşınızdaki kişinin dikkatini doğrudan kendisine çekecektir ve emin olun bu durum çok hoşunuza gitmeyecektir. Böyle bir durumla karşılaşmaktansa kaşlarınızı daha doğal ve daha açık renk bir kalem yardımıyla fark edilmeyecek şekilde boyayarak çok daha güzel ve çekici bir görünüm elde edebileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir