Stres Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Stres, aşırı derecede yaşandığı durumda zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da mücadele etmenin yolları bulunmaktadır. İş hayatı, ev hayatı, okul, trafik gibi durumlar stresi tetikleyen etmenler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkmanın belirli yöntemleri bulunuyor.

  • Pozitif olmanın başlıca temel olduğunu unutmayın.
  • Bol su içmeyi ihmal etmemek gerekmektedir.
  • Günün belirli kısmı hobiler ve keyif alınan işlere ayrılmalıdır.
  • Kişiyi sıkan kıyafetler veya dar formda ürünler hem sağlığa tehlike oluşturur hem de kişiyi strese sokmaktadır.
  • Çözülemeyen durumlarda yardım istemekten çekinmeyin.
  • Yürüyüş stres hormonunu azaltmaktadır.
  • Uyku düzeninin stres ile bağlantılı olduğunu unutmayın.

Stresin kişiyi yönetmesi tehlikeli bir durumdur. Ne olursa olsun durum hiçbir zaman çözülemeyecek kadar olumsuz değildir. Her zaman ilk yapılması gereken çözümler bir bardak su, derin bir nefes ve kişinin aynada gördüğü gülümsemesi olmaktadır.

Etkili İletişim ve Stres Yönetimi

İletişim, ilk insandan beri süregelen bir temel olmaktadır. Doğru kullanıldığı zaman mutluluk, yanlış kullanıldığı zaman ise canlı bir bomba olmayı başarmaktadır. İletişimde en önemli unsur, cümle tipleri ve mimiklerden oluşuyor.

Pozitif cümle tipi kurtarıcı olmaktadır. Eleştiri yaparken pozitif cümle tipi ile yapıldığında stres devreye girmeyecektir. Örneğin, ‘’ sınavı geçemedin, kazanamadın, başaramadın’’ gibi olumsuz cümle tipi ile stresli bir iletişim başlatıp aynı zamanda kişi için hasar oluşturulabilmektedir.

Öz benlik ve öz saygı kaybı, değersizlik hissi, öz güven eksikliği gibi durumları uyandıracak bu cümle tipi ile sadece iletişim kurulan bireyde stres oluşumu sağlanabilir. Buna deyim yerinde ise haklıyken haksız duruma düşmek denilebilmektedir.

Bunun yerine pozitif cümle tipi ile ‘’ mevcut performansın ile daha iyisini başaracağını biliyorum, başka alanlara bakmaya ne dersin, xx alanını sevdiğini söylemiştin ve bu benim için çok değerli’’ gibi motivasyon kaynağı olan cümleler kullanıldığında sağlıklı bir iletişim oluşmaktadır.

İletişim kurulan bireyin kendini değerli hissetmesi, öz benliğinin okşanması ve desteklendiğini bilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra emir kipi ile kullanılan cümleler stresi tetiklemektedir. Bir durumun doğruluğu veya haklılığı konusunda direnç göstermek bu durumun stresli bir iletişime dönüşmesini sağlamaktadır.

İletişim Eksikliği İşyerlerinde Stresin Temel Nedeni

İletişim eksikliği stresi doğuran ana etmenlerden bir tanesidir. Bu durum karşısında kendisini ifade edemeyen insanlarda stres, panik ve depresyon bağlantılı görülmektedir. Kendini ifade etmekte güçlük çekmenin yanı sıra, iletişim esnasında sağlıksız etmenlerin personelleri etkilediği görülmektedir. Bu durum personeli psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

İş yerinde kendisini stres altında hisseden insanlar için nefes egzersizi yararlı olmaktadır. Bu egzersiz için en temel kural dar ve sıkı kıyafetlerin giyilmemesinden başlamaktadır. Gün boyu kişinin konfor alanını en çok etkileyen durum kıyafetlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yapılması gereken telkin ve nefes egzersizi aşağıda yer almaktadır.

3 defa burundan nefes alınmalı ve 4 defa ağızdan sakince nefes verilmelidir. Bu işlem kişi kendini rahat hissetmeye başlayana kadar devam etmesi gerekmektedir. Sonrasında kişi kendisine telkin cümleleri kullanabilmektedir. ‘’ Stres altında olmamın sebebi …. Durumdan kaynaklanıyor. İletişim eksikliği yaşandığı için şu an stres altında bulunuyorum. İletişim şeklimi değiştirdiğimde ve bu durumu iletişim halinde olduğum insanlara açıkladığımda daha çok rahatlayacağım’’ gibi telkinler kişi tarafından kendisine verilebilmektedir.

Bol su içmenin stres üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. İletişimi geliştirmek adına daha fazla kitap okumak yararlı olmaktadır. Bunun yanı sıra kitap okumak bireylerde stresi azaltmak için önerilmektedir. Stres ile bireysel olarak çözüme ulaşılamadığı takdirde bireylerin profesyonel yardım almalarında yarar olmaktadır. Bunun yanı sıra iletişim eksikliği, kopukluğu gibi durumlarda bireylerin birbirleri ile bunu açıkça konuşmasında fayda bulunmaktadır. Sessiz kalma ve içine kapanma duygusu insanda stres ile birlikte depresyon başlangıcına neden olabilmektedir.

Stres, çözümlenmesi kolay ve kontrol edilebilir bir duygu durumu olmaktadır. Burada önemli olan detay, stres anında bunu kabul etmek ve içselleştirmemekten geçmektedir. Stresi reddetmek veya görmezden gelmek durumu iyileştirmeyeceği gibi aksine durumu daha kritik hale getirebilmektedir. Su, nefes, pozitif iletişim stresi bloke edecek unsurların başında gelir, sağlık içinde önem yer etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir