Yaratıcı Kitaplık Tasarımları

Eğer hem bir kitap kurdu hem de dekorasyon meraklısıysanız bu yaratıcı kitaplık tasarımlarının ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum. Farklı zevklere ve ihtiyaçlara yönelik çok ilginç ve faydalı onlarca tasarım mevcut. Ben en ilginç bulduklarımı ve en beğendiklerimi bir araya getirmek istedim. Siz de bu tasarım ürünlerinden edinip dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilir veya bu ürünlerden ilham alarak kendi tarzınıza ve ihtiyacınıza yönelik kitaplıklar tasarlayabilirsiniz.

1. Görünmez Kitaplık

gorunmez-kitaplik

gorunmez-kitaplik-1

Bu görünmez kitaplık 15 kiloya kadar ağırlığa dayanabilen ve 30 cm. yüksekliğe kadar üst üste kitap koyabileceğiniz oldukça dayanıklı bir tasarım. Ayrıca monte etmek için ihtiyacınız olan sadece bir tornavida. Bu yaratıcı ve ilham verici kitaplık tasarım ödülü kazanmış bir Miron Lior hayal gücü ürünüdür.

2. Boru Görünümlü Köşe Rafı

boru-gorunumlu-kitaplik

boru-gorunumlu-kitaplik-1

Boru görünümlü köşe rafı herhangi sıradan bir alana tarih ve karakter duygusu katabilecek ve modern kent yaşamına kolaylıkla entegre olabilecek bir tasarım. Ürün dünyaca ünlü KKatz tarafından tasarlanmıştır.

3. Duvarın Kalbi

duvarin-kalbi-kitaplik

duvarin-kalbi-kitaplik-1

Bu kitaplık duvarın içine monte edilmiş olması ile sonradan alınmış bir mobilya değil de, sanki o duvarın bir parçası gibi görünen oldukça şık bir tasarım. Özel ışıklandırmasıyla geceleri canlı bir organizma gibi görünüşü ve evin diğer sakinlerini uyandırmadan aradığınız kitabı bulmanızı sağlamak gibi fonksiyonel özellikleri ile rakiplerinden ayrılıyor. Ürünün tasarımcısı Tembolat Gugkaev.

4. Denge Kitaplık

denge-kitaplik

denge-kitaplik-1

Tek köşelerinden birbirlerine temas eden, üst üste yığılmış konsol modüllerinden meydana gelen Denge Kitaplık, evinize eğlence ve sürpriz duygusu katan eşsiz bir mobilya. Her bölmesi havada yüzer gibi görünen bu kitaplık ortalama 60 kg. ağırlığı taşıyabilir. Sahip olduğu doğal eğik pozisyon ise kitap desteği ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu harika mobilya Alejandro Gomez tarafından tasarlanmıştır.

5. Çay Fincanı Kitaplık

cay-fincani-kitaplik

cay-fincani-kitaplik-1

Üst üste koyulmuş çay fincanları şeklindeki bu kitaplık oldukça romantik. Çalışma odanızda oluşturacağınız bir okuma köşesi ya da mutfağınızda olmasını istediğiniz bir kitap köşesi için oldukça uygun bir mobilya. Bu kitaplık Scott Blackwell tarafından tasarlanmıştır.

6. Okunanlar/ Okunacaklar Kitap Rafı

okunanlar-okunacaklar-kitaplik

okunanlar-okunacaklar-kitaplik-1

Kitapları okunanlar ve okunacaklar şeklinde organize etmenin eğlenceli bir yolu olan bu tasarım tam da düzen düşkünü kişilere göre. Bu kitap rafı ile kitap yığını içinde kaybolmaktan kurtularak keyfili bir şekilde kitap okuyabilirsiniz. Hedef odaklı tasarımlara oldukça uygun bir örnek olan bu ürün bir Mebrure Oral tasarımıdır.

7. Kitap Ağacı

kitap-agaci-kitaplik

kitap-agaci-kitaplik-1

Eğer doğayla iç içe bir okuma alanı tasarlıyorsanız bu kitaplık tam da size göre. Ayrıca çocuk odaları için de oldukça uygun olan bu kitaplık, çocuklarınıza doğa sevgisi aşılarken yardımcınız olabilir. Bu mobilyanın tasarımcısı Kostas Syrtariotis’ dir.

8. Kitap Kurdu

kitap-kurdu-kitaplik

kitap-kurdu-kitaplik-1

Ron Arad tasarımı olan kitap rafı yaratıcılık ve teknolojinin bir araya gelmesi ile oluşan oldukça önemli bir parçadır. Ekstrüzyon teknolojisi kullanılarak istenilen şekil ve dayanıklılıkta tasarımların üretilmesine izin veren bu kitaplık endüstriyel ölçekte değerlendirildiğinde de oldukça önemlidir.

9. Kontrol İşareti

kontrol-isareti-kitaplik

kontrol-isareti-kitaplik-1

Özellikle okunmuş kitapları arşivlemek için kullanılabilen bu kitap rafları, günlük hayatta sıklıkla kullandığımız kontrol işaretini duvarlarımıza taşımış. Tasarımcısı Jongho Park.

10. Çalışma İstasyonu

calisma-istasyonu-kitaplik

Space

“Çalışma Alanı Kitaplık”, verimli çalışma alanı elde ederken dekoratif detayları da göz ardı etmek istemeyenler için biçilmiş kaftan. Birbiriyle bağlantılı kitap rafı ve çalışma alanı ile özellikle sade ve şık tasarımlardan hoşlananlara yönelik üretilmiş bu mobilya bir MisoSoupDesign tasarımı.

11. Koltuk Kitaplık

koltuk-kitaplik

koltuk-kitaplik-1

Birçok tasarım ödülü almış olan bu kitaplık, günümüz kentsel yaşamı içinde kısıtlı alanlarda birden fazla fonksiyonda kullanılan ürünlere olan ihtiyaç artışına verilen harika bir cevaptır. Şık, eğlenceli ve aynı zamanda fonksiyonel olan bu kitaplık Fishbol tarafından tasarlanmıştır.

12. Kulma Kitap Rafı

kulma-kitap-rafi

Fince’de köşe anlamına gelen Kulma adıyla üretilen bu kitap rafı, kullanışsız köşelerin değerlendirilebilmesi için oldukça faydalı bir tasarım. Ürünün yaratıcısı Martina Carpelan.

13. Harf Yığını

harf-yigini-kitaplık

harf-yigini-kitaplık-1

Kitapların ve okuma düşkünlüğünün temeli “harfler” den oluşur düşüncesi ile tasarlanan harf yığını oldukça anlamlı bir tasarım. Ayrıca oldukça espirili ve şık olan bu kitaplık Pieter de Leeuw tarafından tasarlanmıştır.

14. Sınır Yok

sinir-yok-kitaplik

sinir-yok-kitaplik-1

Özellikle duvarla aynı renk olduğunda yokmuş gibi duran, diğer durumlarda da bir açıdan bakıldığında minimalist sanat objesi gibi görünen ve kitaplık olduğu ancak diğer açıdan bakıldığında anlaşılan ilginç bir Victor Vasilev tasarımı.

15. Tatik

tatik-kitaplik

tatik-kitaplik-1

Bu koltuk ve kitaplık kombinasyonu ile yerinizden kalkmadan başka bir kitaba ulaşabilirsiniz. Kitaplığın tasarımı Tembolat Gugkaev’e ait.

16. Kitaplığınızı Okuyun

kitapliginizi-okuyun-kitaplik

kitapliginizi-okuyun-kitaplik-1

Oldukça şık ve dinamik olan bu tasarımda her bölme bir harften oluşuyor. Yani bu bölmelerden istediğinizi kullanarak istediğiniz notu yazabiliyorsunuz. Kendi evinizde kullanabileceğiniz gibi, bence oldukça hoş ve anlamlı bir hediye de olabilir. Tasarımı Eva Alessandrini ve Roberto Saporiti tarafından gerçekleştirilmiştir.

17. Kitaplık Yaşam Alanı

yasam-alani-kitaplik

yasam-alani-kitaplik-1

Özellikle fazla eşyadan hoşlanmayanların gözdesi olacak bu tasarım, normalde sadece bir kitaplıkken, ihtiyaç durumunda içerisinden sandalye ve masa çıkartılarak sade bir çalışma ortamına dönüştürülebiliyor. Kitaplığın tasarımcısı Charles Trevelyan.

18. Denklem Kitaplık

denklem-kitaplik

denklem-kitaplik-1

Denklem kitaplık kitaplarınızı öncelik sırasına ya da kategorilere göre ayırmanıza olanak sağlayan pratik bir fikir. Kitaplık Marcos Breder tarafından tasarlanmış.

19. Rüya Kitaplık

ruya-kitaplik

Hayal baloncuğu şeklinde tasarlanmış bu eğlenceli kitaplık ayrıca oldukça romantik. Özellikle yatak odası ve salonlarda kullanılabilecek bu ürün bir Dripta Roy tasarımı.

20. Ousama

ousama-kitaplik

Ousama, Dripta Roy tarafından tasarlanan evlerimize eğlence katacak bir kitaplık.

21. Soru İşareti Kabin

soru-isareti-kabin-kitaplik

Tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz kitaplarınız için tasarlanmış bu kabin oldukça anlamlı bir mobilya ve yine bir Tembolat Gugkaev tasarımı.

22. Kedi Kütüphanesi

kedi-kutuphanesi-kitaplik

kedi-kutuphanesi-kitaplik-1

Tamamen kedi dostu olan bu kitaplık hayvan severlerin bir numaralı tercihi olacaktır. Modüler tasarımı ve kullanılan malzemeler ile kedilerin kolaylıkla inip çıkmasına olanak sağlar. Ayrıca kedilerin yatması için eklenmiş iki adet kedi sepeti ile kedilerin konforu da dikkate alınmıştır. Tasarımcısı ise Corentin Dombrecht.

23. Merdiven Kitaplık 

merdiven-kitaplik

merdiven-kitaplik-1

Kitapkoliklerin kitap depolama sorunları için harika bir çözüm. Özellikle çatı katı merdivenlerinin kitaplığa dönüştürülmesiyle hem dekoratif hem de kullanışlı bir alan elde edilmesi sağlanmış. Tasarımcı Levitate Architects.

24. Yule Kitaplık

yule-kitaplik

yule-kitaplik-1

Bu duvarlarını farklı amaçlarla kullanmak isteyen kitapseverler için tasarlanmış harika bir kitaplık. Odanın herhangi bir yerine koyularak tavana monte ediliyor. Etrafında dolaşıp kitaplarınızı inceleyebileceğiniz bu kitaplık ev dekorasyonunuzun odak noktası bile olabilir. Kitaplık Claudia Bignoli tarafından tasarlanmıştır.

25. Bank Kitaplık

bank-kitaplik

Çok şık ve pratik bir kitaplık ve bank kombinasyonu. Sadece bu kitaplık ve okuma ışığı ile size özel bir okuma köşesine sahip olabilirsiniz. Tasarımcı Stanislav Katz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir