Yeni Doğan Bebeğin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebeğin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızın neşesi ve mutluluğu olan çocuklarımızın; mucize gelişimine, anne babalar yakından tanıklık ederler. Her anı ayrı bir güzellik olan çocuk gelişiminde en önemli dönemlerden bir tanesi de yeni doğan bebeğin bakımıdır. Özellikle ilk kez anne veya baba olan kişiler bu konuda oldukça heyecanlı olmaktadırlar. Bu heyecan sonucu ise ilk kez öğrenecekleri bilgiler oldukça önemlidir.

Yeni Doğan Bebek Neye İhtiyaç Duyar?

İlk ve altın kural asla unutulmamalı; doğum sonrasında bebek ile anne teması hemen sağlanmalıdır. Doğum hastanelerinde bu konuda ki gayrete anne ve yakınındakiler mutlaka yardımcı olmalıdırlar. Anne yaratılışında ki duygular ile kendisine hemen bağlanan bebeği yine kendisinin yaratılışında ki şefkat duygusu ile bağrına basar bu buluşma birçok video ile insanları etkilemektedir. Sadece insanlar değil birçok canlılarda bu buluşma dikkat çekmektedir.
Diğer önemli bir husus ise annenin sütünün gelmesi ile birlikte bebeğinin karnının doyması konusu. Yeni doğan sarılığı başta bir takım sıkıntılar, anne sütünün geç gelmesi ve yetersizliği ile yaşanabilmektedir. Bu durum karşısında anne ve bebek yakınları ilk 10 bebeğini izlemeli teninde oluşacak sarılıklarda hemen çocuk doktoruna başvurmalıdırlar.
Dünyaya yeni gözlerini açan bebek anneye başta muhtaçtır. Sonra ise güzel uykulara… Bir zaman sonra ise hareket edemeyen bebekler de gaz sorunu başlar. Aileleri en çok yoran, üzen konulardan olan bu gaz ile mücadelede en önemli unsur bebeğe yaptırılacak ayak egzersizleri ve masajlar olacaktır.
Bebekler temel gereksinimleri aslında bundan ibaret olacaktır. Bunun yanı sıra, anne karnından dünyaya gelen bebeklerin sıcak tutulmaları, stresten uzak büyümeleri, küçük çocukların ve bebeğe zarar verebilecek tehlikelere de dikkat edilmelidir.
Yeni doğan bebek anne sütünü bir şekilde alamıyorsa da mamaları özenle verilmeli anne ile teması her koşulda bilhassa ilk iki yıl eksik edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir