Yıpranmış Saçlardan Kurtulun

En önemli aksesuarımız olan saçlarımız görünüşümüzü büyük ölçüde etkiliyor. Hatta sadece görünüşümüzü değil hislerimizi bile. Saçlarımız sağlıklı ve canlı olduğunda kendimizi daha dinamik, yıpranmış ve bakımsız olduğunda ise yorgun hissediyoruz.

Saçlarımız güneş ışınları, soğuk hava veya kimyasal maddeler gibi bir çok dış etkene maruz kalarak yıpranıyor. Fakat bunun önüne geçmek sandığınız kadar zor değil. Gelin yıpranmış saçlardan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

Saçlarınızı Islakken Fırçalamayın

sac fircalama

Saçı ıslakken fırçalamak yıpranmasına neden oluyor. Duştan çıktıktan sonra saçınızı açmak için fırça yerine tarak kullanmayı tercih edin. Saçlarınız kuruduktan sonra saç fırçasıyla fırçalayabilirsiniz.

Saç Maskesi Kullanın

Yıpranmış saçlardan kurtulmak için saç maskesi kullanın. Birçok markanın çok çeşitli saç bakım maskeleri mevcut. Güzelce araştırıp, ihtiyacınız olan ürünü tespit edin ve seçtiğiniz ürünü haftada 1-2 kez uygulayın. Bakım maskelerinin içerisindeki maddeler sayesinde saçlarınız beslenecek, yıpranmış saç telleriniz onarılacak ve zamanla yıpranmanın azaldığını göreceksiniz.

Saçlarınızı Kurutma Makinesi İle Kurutmayın

Saç kurutma makinesinin ısısı ve yarattığı rüzgarın fiziksel etkisi saçların yıpranmasına neden oluyor. Bu yüzden çok aceleniz olduğu durumlar haricinde saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmamanızı tavsiye ediyoruz. Tabii bu ıslak saçlarla yatmanız anlamına da gelmiyor.

Suyun Kireç Seviyesi

Suyun kireç seviyesi eğer normalden fazlaysa saçların yıpranmasına neden oluyor. Eğer her şeyi yapıyorum, saçlarıma çok iyi bakıyorum ama hala yıpranıyor diye düşünüyorsanız, evinizin suyundaki kireç seviyesini ölçtürebilirsiniz. Eğer kireç seviyesi yüksekse kireç arıtma sistemi kullanarak bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Saç Şekillendirici Aletler

sac duzlestirici

Maşa ve saç düzleştirici gibi ısıyla saçları şekillendiren aletler her ne kadar pratik ve ekonomik olsa da saçlar için oldukça zararlı. Eğer saçlarınıza şekil vermek için bu şekillendiricileri kullanıyorsanız, bir süre ara verseniz iyi edersiniz. Saç şekillendiricileri mümkün olduğunca seyrek ve saçları ısıya karşı koruyan bakım ürünleri ile birlikte kullanmayı tercih etmeniz saçlarınız için en sağlıklı seçim olacaktır.

Yastık Kılıfına Dikkat

Belki bu size tuhaf gelecek ama yastık kılıflarında kullanılan kumaşın saçın yıpranması üzerinde etkisi var. Kumaş çeşitlerinin saç ve cilt üzerindeki etkileri yapılan araştırmalarla tespit edilmiş durumda. Bu yüzden sentetik kumaşlar yerine doğal kumaşları tercih etmeniz hem saçlarınız hem de cildiniz için en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir