Bölgesel Zayıflama Nedir? Avantajları Nelerdir?

İnsanların vücutlarında görünümü değiştirmek istedikleri bölgeleri daha az efor sarf ederek ve tüm vücudu yormadan gerçekleştirmek için başvurduğu yöntemlerden biri olan bölgesel zayıflama kavramının ne anlama geldiğine ve bölgesel zayıflamanın avantajlarına yakından bakalım.

Bölgesel Zayıflama

Kişinin sadece belirli bölgelerinde bulunan yağların yakılmasının sağlanması bölgesel zayıflama olarak adlandırılır. İnsanlar uzun zamandır veremedikleri kilolarını bir diğer tabirle kurtulamadıkları fazlalıklarını bu yöntemler ile ortadan kaldırmak istemektedir. Bölgesel zayıflama tam anlamıyla bir zayıflama aracı olarak görülmemelidir. Bu yöntemler ani kilo kayıpları sağlamaz. İnatçı yağlardan kurutularak fit görünmek için bir destek aracı olarak görülmelidir. Tamamen sağlıklı olan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır.

Her insanın genetik yapısına göre yağ hücrelerinin biriktirildiği belirli bölgeler vardır. Bu birikime göre genel olarak görülen iki tip vücut tipi vardır; elma tipi vücut ve armut tipi vücut. Bir birey ideal kilo ağırlığında olsa bile genetik yapısına göre bu bölgelerde yağ birikimleri görülür. Armut tipi dediğimiz vücut tipinde yağlanma basen ve kalça bölgelerinde görülürken elma tipi dediğimiz vücut tipinde ise göbek ve bel çevresinde yağlanma görülür. İnatçı göbek yağları ve inatçı basen yağları olarak da bilinen bu yağların yakımı daha zordur. Bu durumun bulundukları bölgelerde yağ yakılmasını sağlayan reseptörlerin daha az olmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. “Kilom ideal ancak göbek bölgemi eritemiyorum” gibi söylemlerin oluşmasının sebebi de budur.  Bölgesel zayıflama, hekim kontrolün de uygulanacak işlemlerle gerçekleştirilebileceği gibi spor, egzersiz yapılarak ve bunun yanında beslenme üzerine gidilerek de gerçekleştirilebilir.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Yağ yakılmasını hızlandıracak gıdaları içeren bölgesel zayıflama diyet programları bulunmaktadır. Ancak bu şekilde elde edilen sonuçlar, gerekli özen ve dikkat gösterilmezse kalıcı olmaz. Tekrar kilo alımı gözlemlenebilir. Bu yönteme alternatif olarak hekim kontrolünde uygulanacak yöntemler gösterilebilir. Günümüz teknolojinin ilerlemesiyle VelaShape, Lazer Lipoliz ve Power – Plate isimli en bilindik bölgesel zayıflama cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar hekim kontrolünde kullanılarak da istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Cerrahi operasyonlara gerek duyulmadan düzenli ve sıkı bir diyet eşliğinde bölgesel zayıflama elde edilebilmektedir. Diyeti uygulanırken spor ile mutlaka desteklenmelidir. Belirli bir kilonun üzerinde bulunan kişiler içi cerrahi müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Fakat çoğu zaman cerrahi müdahale tavsiye edilmemektedir. Cerrahi müdahale genellikle aşırı kilolu insanlarda kullanılan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Cerrahi müdahale sonrasında ameliyat süreci, iyileşme süreci gibi işlemler yer alabilmektedir.

Bölgesel Zayıflamanın Avantajları

Her ne kadar bölgesel zayıflama bir şehir efsanesi olarak görülse de tüm vücuda yönelik yapılan sporlar ve sağlıklı beslenme üzerine uygulanan diyetlerle istenilen bölgelerde de fit görünüme kavuşulabilir. Daha önce de belirttiğimiz vücut tiplerinden olan elma tipi vücut yağlanmasında, yağlanma bel çevresinde olacağı için diyabet, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Bu tip vücutlara sahip insanların özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri tavsiye edilir. Bölgesel zayıflama ile olası hastalık risklerini azaltarak daha sağlıklı bir yaşam için adımlar atmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir