Aşırı Kilo Kaybı Nasıl Önlenir?

En çok sorulan ve merak edilen sorular arasında Aşırı Kilo Kaybı Nasıl Önlenir? sorusu yer almaktadır.Kilo kaybı denen şey devamlı bir şekilde vücudun normal ağırlığının %5’inden fazlasını kaybetmesi durumudur. Son dönemde akciğer hastalıkları yemek sıkıntısı nefes darlığıyla birlikte kilo kaybı görülür. Kilo kaybının başlıca sebepleri şunlardır.

1.Kanser

2.Enfeksiyon

3.Böbrek,akciğer ve kalp hastalıkları

4.AIDS

5.Mantar rahatsızlıkları

6.Verem

7.parazitsel enfeksiyon

8.Kalp kapağı rahatsızlıkları sayılabilir.

Bunun aynı sıra en önemli nedenlerinden biri olarak da stresi gösterebilmekteyiz.Aşırı kilo kaybından kurtulmak için şu yöntemleri de deneyebiliriz. En başta sağlıklı gıdalar tüketmeliyiz. Bu şekilde vücudumuz gücünü hep taze tutacaktır. Ayrıca bol miktarda su içmeliyiz. Bu şekilde vücudumuzun su dengesini sağlayabilir ve kilo kaybının önüne geçebiliriz.günde en az 10 bardak su içmek çok önemlidir. Bir diğer yöntem de gereksiz gıdalardan uzak durmaktır. Ama en önemlisi düzenli egzersiz yapmaktır. Bu şekilde yapılan egzersiz vücudun yağ dengesini kontrol altında tutacaktır. Kilo kaybı isteğimizin dışındaysa Tiroid bezi fazlalığı ya da şeker hastalığı ihtimallerini göz önünde tutmalıyız. Buna göre tıbbi yönden en önemli faktörler şunlardır.

1.Tiroid bezi fazlalığı

Bu durum tiroid bezinin aşırı çalışması yani yani aşırı tiroid hormonu salgılamasıyla oluşan bir durumdur. Bu hastalık metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu durum aşırı kilo kaybına neden olur bazı durumlarda kilo alma durumu da görülebilmektedir. Hastalar aşırı huzursuz ve sinirlidir ve sürekli hareket halindedir.

2.Diyabet(şeker)  hastalığı

Vücut kendisi için gerekli olan enerjiyi besinlerden elde eder. Bu besinler vücutta parçalanıp küçük şeker parçalarına dönüşür ve vücuda geçer.enerji için şekerin karaciğer,pankreas ve beyin gibi organlara gitmesi gerekir. İnsülin hormonu yoksa veya organlarca emilemiyorsa bu durumda kandaki şeker hücreye giremez ve kan şekeri yükselmeye başlar. Bunun için diyabet tedavisine çok dikkat edilmelidir. Bu şekilde aşırı kilo kaybının önüne geçilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir