Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak hemen hemen herkesin istemiş olduğu durumlardan bir tanesidir. Gerek bayanların gerekse de bayların bu konu hakkında zamanlarının büyük çoğunluğunu bakım yaptırmak için harcamaları da bu sebepten dolayı büyük önem taşımaktadır. Bakımlı görünebilmenin temel şartı parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaktan geçmektedir. Bayanların bu konu hakkında daha fazla hassas olduklarını pek çok kişi bilir ve şahit olur. İnsanlar güzel görünmek isterler güzel görünmek isteyen insanlar için ise cilt bakımı çok önemlidir.

Cilt Bakımında Su Dengesinin Önemi

Cilt bakımı adına verilmiş onlarca maske tarifi ya da onlarca besin kabuklarının değerlendirme peşine düşen bayanlar bu sebepten dolayı da evde pratik yollar ile kullanabilecekleri maskelere karşı büyük ilgi duyarlar. Televizyon programlarında sürekli karşı karşıya gelinen tarifler her ne kadar uzmanlar eşliğinde gerçekleştiriliyor olsalar da her cilt tipi birbirine uygunluk gösteremeyebilir. Cildin bakımını sağlayabilmek için kişiler öncelikle bol bol su tüketimi yapmalıdır. Vücudun su dengesini sağlamak parlak bir cilde ulaşmanın ilk temeli su içmekten geçmektedir. Cildin kuru ya da nem oranındaki dengeyi kişi kendisini hissedebilir. Kuru bir toprak misali olan cildi en uygun şekilde nemlendirmek için bol su tüketimine yönelmek gerekir. Cilt bakımında su dengesinin önemi büyüktür.

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Yağlı bir cilt ile karşı karşıya kalınması durumunda ciltteki gözenekleri kolaylıkla görebilmek mümkündür. Gözeneklerdeki kozmetik kalıntıların temizlenmesi cildin hem bakımı açısından hem de kişinin ileriki dönemlerine yönelik olarak siyah nokta oluşumunun da önüne geçebilmek için günlük olarak akne temizliği ile cilde canlılık kazandırılmalıdır. Su içerikli nemlendiriciler, yüz temizleme jelleri ve tonikleri ile cildin temizliğinin günlük olarak yapılması gereklidir. Evde bu tarz bir kozmetik ürünü olmayan bayanların gül suyu yardımı ile de ciltlerini temizlemeleri önerilmektedir. Kuru ciltler kişilerin en büyük şikâyetlerinden olan kuru bir cilt tipine sahip olmak demek düzenli olarak nemlendirme ihtiyacı duymak demektir. Kuru olmasından dolayı görünüm olarak ta mat bir görünüm ve pul pul kalkmalar ile sıklıkla karşı karşıya gelinmektedir. Bu tarz durumlarda ise nemlendirici kullanımı daha baskın olur. Süt tipi temizleyiciler, evde doğal yollar yardımı ile sağlanabilen cilt maskeleri devreye girer. Örnek olarak evde kolay yolla hazırlanabilecek bir kür uygulaması verebiliriz.

Bal ve muz maskesi: bir adet orta boy muz bir tatlı kaşığı kadar yoğurt (yağsız olması tercih edilmektedir)ortalama olarak üç çay kaşığı kadar bal malzemeler her evde bulunması mümkün malzemelerdir. Muzu bir kâsenin içerisinde tamamen ezelim, diğer kalan malzemeleri de karıştırın ve bir krem kıvamının alıncaya kadar bu işleme devan edin. Yüze uygulamaya geçilmeden önce yüzün temiz olmasına dikkat edin ve kürü yüzünüze masaj yardımı ile dengeli bir şekilde sürün, balın cildi nemlendirme özelliğini hemen hemen hepimiz bilmekteyiz. Muzun ise onarıcı bir özelliği vardır ikisi muhteşem bir nemlendirici olarak kürde yerini almıştır.

Normal cilt denilen tipte ise gözeneklerin kapalı olduğunu ve lekesiz ve problemsiz bir cilt tipi demek mümkündür. Uzun uğraşlar istenmeden doğal güzelliğini koruyabilmektedir. Süt tipi ya da losyonlar aracılığı ile bakımının yapılması bile cildi parlak ve canlı tutmaya yarayabilmektedir. Cilt tipinize uygun bir şekilde bakımının yapılması kişinin dinginliğini ve yaş psikolojisini ortadan kaldırabilmektedir. Cilt bakımı için mutlaka vakit ayırın olağanüstü bir durumda ise mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir